Dlaczego warto wiedzieć, co jedzą wróble? Ptaki te mają ogromne znaczenie dla naszego ekosystemu. Nowoczesne budownictwo, wycinka drzew oraz krzewów, a także koszenie trawników doprowadziły do tego, że ich populacja maleje z roku na rok. Może to mieć dla nas poważne konsekwencje. Wróble odpowiadają bowiem za regulację populacji owadów, w tym szkodników. Jak, kiedy oraz w jakim celu powinniśmy je dokarmiać?
Co jedzą wróble oraz dlaczego warto to wiedzieć?
Dokarmianie łabędzi oraz kaczek to ulubione zajęcie seniorów oraz dzieci w miejskich parkach. Te piękne ptaki budzą w nas podziw oraz zachwyt. Bywają one wizytówką wielu miejsc. Unoszą się dostojnie na wodzie, tworząc romantyczny nastrój. Gdy odlatują do ciepłych krajów, wywołuje w nas to nostalgię. To znak, że powoli zbliża się zima.
Takich odczuć nie budzą u nas wróble. Przez wiele osób uważane są one za szkodniki. Nie dość, że są małe i szare, to jeszcze potrafią uszczuplić nasze plony. Nie jeden ogrodnik szuka sprawdzonego sposobu, jak odstraszyć wróble z ogrodu. Tymczasem w związku z tym, że zjadają one między innymi larwy oraz owady, są one bardzo pożyteczne dla człowieka.
Co je wróbel poza larwami oraz owadami? Ptaki te żywią się zbożem. Pszenica, żyto oraz owies to ich najczęstsze pożywienie w okresie letnim. Wiosną żywią się kiełkującymi roślinami. W związku z tym, że ptaki te uwielbiają czereśnie oraz wiśnie, są one plagą dla sadowników. Wróble nie wzgardzą także jagodami, winogronami, jabłkami czy też gruszkami.
Co jedzą pisklęta wróbli? Najpopularniejsze szkodniki
Wczesną wiosną możemy zaobserwować ptaki karmiące swoje pisklęta. Patrząc, co jedzą małe wróble, oraz w jakich ilościach, nie trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałby świat bez nich. Przed laty w Chinach wybijanie wróbli przyniosło fatalne skutki w rolnictwie. Dziś każdy rozumie, jak ważna jest ich obecność w naszym naturalnym środowisku. Nauczyliśmy się, że życie w zgodzie z naturą oraz dbanie o Ziemię, jest niezwykle istotne, jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem.
Podczas gdy dorosłe ptaki żywią się także ziarnami oraz owocami, dieta maluchów musi być bogata w białko. Zatem co jedzą pisklęta wróbla? Wysoko proteinowa żywność dla młodych ptaków to wszelkiego rodzaju robaki, mszyce, mrówki, chrząszcze, a także komary. Dzięki takiej diecie młode wróble są w stanie opuścić gniazdo już po kilkunastu dniach.
Co jedzą wróble zimą? Dokarmianie ptaków
Wróble zimują w naszym kraju. Podczas srogiej zimy mogą one mieć trudności ze znalezieniem pożywienia. To, co je mały wróbel, dorosłe ptaki w okresie letnim znajdują bez problemu. W tym czasie potrafią one wychować nawet kilka lęgów. Gdy temperatura na zewnątrz spada, gleba zamarza, a roślinność obumiera, mają one ograniczony dostęp do żywności. Dlatego tak ważne jest dokarmianie ptaków zimą, aby mogły one przetrwać do wiosny.
Gotową karmę dla ptaków możemy obecnie kupić w sklepach zoologicznych oraz w wielu marketach. W jej skład wchodzą różnego rodzaju zboża, ziarna słonecznika, komosa i kukurydza. Gotowa karma dla ptaków może zostać zastąpiona różnego rodzaju kaszą. Dokarmiając wróble, warto zadbać o odpowiedni karmnik, który powinien mieć stałe miejsce w naszym ogrodzie lub na tarasie. Powinniśmy unikać karmienia ptaków chlebem, który zawiera sól. Dla wróbli jest ona zabójcza, gdyż nie są one w stanie wydalić nadmiaru soli z organizmu. Zdolność tę posiadają jedynie ptaki morskie.
Na co zwracać uwagę, dokarmiając wróble oraz inne ptaki?
Niektóre ptaki są szczególnie płochliwe. Należą do nich między innymi wróble. W związku z tym karmnik dla ptaków powinniśmy umieścić w mało uczęszczanym miejscu. W jego otoczeniu nie powinniśmy dokonywać większych zmian. Może je to bowiem odstraszyć na jakiś czas. Miejsce, w którym karmimy ptaki, powinno być trudno dostępne dla naszych czworonogów. Podczas gdy pies będzie je jedynie odstraszał, kot jest dla nich dużym zagrożeniem.
Dokarmiania wróbli powinniśmy zaprzestać, gdy tylko natura obudzi się do życia. Nie ma potrzeby sypania karmy dla ptaków w momencie, gdy mogą one zdobyć pożywienie samodzielnie.