Eco driving – czym jest i czy się opłaca?

Eco driving bywa nazywany nie tylko ekologicznym, ale i ekonomicznym sposobem prowadzenia samochodu. Dlaczego warto go praktykować?

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest eco driving,
  • jakie są najważniejsze zasady eco drivingu,
  • jakie korzyści dla środowiska ma eco driving,
  • w jaki sposób wpływa on na samochód,
  • ile można zaoszczędzić, praktykując eco driving?

Eco driving zyskał sporą popularność już kilka lat temu, gdy zaczęto mówić o jego korzystnym wpływie na środowisko naturalne, pojazdy mechaniczne czy chociażby wysokość kosztów, jakie ponosimy, prowadząc samochód. Obecnie nawet kandydaci na kierowców, podczas egzaminu na prawo jazdy, muszą wykazać się umiejętnością prowadzenia pojazdu w sposób ekologiczny. Czym tak naprawdę jest eco driving i czy rzeczywiście warto go praktykować?

Czytaj także: Kobieta i ekologia – czy jesteśmy świadome?

Czym jest eco driving?

Eco driving, ekologiczna jazda, świadome prowadzenie samochodu – te i inne nazwy co jakiś czas słyszą przede wszystkim kierowcy, jednak warto uświadomić sobie, o co tak naprawdę w nich chodzi. Otóż eco driving określa pokonanie konkretnej trasy w jak najszybszym czasie, jednocześnie oszczędzając paliwo i emitując jak najmniej szkodliwych substancji do środowiska naturalnego. W ekologicznej jeździe spory nacisk kładzie się również na bezpieczeństwo zarówno własne, jak i innych uczestników ruchu drogowego. W rzeczywistości ekologiczne prowadzenie pojazdu opiera się na wdrożeniu kilku istotnych zasad, których znaczenie musimy sobie przede wszystkim dobrze uświadomić.

Poznaj najważniejsze zasady eco drivingu

Zasady eco drivingu wydają się proste, jednak – jak się okazuje – wielu kierowców ma problem z zaimplementowaniem ich w codzienne prowadzenie pojazdu. Każdy z nas wyrabia sobie pewne nawyki, z których w późniejszym czasie trudno nam zrezygnować. Niemniej jednak warto skupić się przede wszystkim na korzyściach, jakie niesie za sobą ekologiczna jazda. Dzięki niej można sporo zaoszczędzić, a jednocześnie przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Podstawowe zasady eco drivingu wraz ze szczegółowym opisem przedstawia poniższa tabela:

Zasada Charakterystyka
Zamknięte okna W dobie powszechnie dostępnych systemów klimatyzacyjnych zamykanie okien nie jest większym problemem. Pamiętajmy jednak, że „zimny łokieć” sprzyja większemu zużyciu paliwa, podobnie jak nierozsądne korzystanie z klimatyzacji.
Płynne zwalnianie Hamowanie powinno następować przy optymalnych prędkościach obrotowych silnika. Unikamy ostrego i zdecydowanego naciskania manipulatora hamulca.
Styl jazdy Warto z wyprzedzeniem analizować poszczególne ruchy kierowców oraz w pewnym sensie je przewidywać.
Stosowanie odpowiedniego oleju silnikowego Wybierajmy oleje silnikowe syntetyczne, o niskiej lepkości.
Mądre przyspieszanie Czas przyspieszania należy ograniczyć do minimum, natomiast powinno ono odbywać się przy optymalnym wykorzystaniu mocy silnika.
Regularne serwisowanie Należy regularnie wymieniać filtry, olej, płyny, świece czy osprzęt silnika.

Jakie korzyści ma eco driving dla środowiska?

Wiemy już, co to jest eco driving i dlaczego jest on istotny nie tylko z punktu widzenia środowiska naturalnego. Niemniej jednak łatwo zauważyć, że już sama nazwa sugeruje nam przede wszystkim kwestie związane z ochroną planety. Eco to przecież skrót od ekologiczny, zatem skupiamy się na technice jazdy, dzięki której możemy przyczynić się do zmniejszenia poziomu degradacji przyrody. Jakie korzyści dla środowiska przynosi ekologiczna jazda samochodem? Warto wspomnieć przede wszystkim o niższej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jego duże ilości powodują globalne ocieplenie, które okazuje się tragiczne w skutkach na roślinności, zwierząt czy finalnie dla ludzi. Zmiana klimatu wpływa na cały ekosystem, także na rzeki, jeziora czy oceany. Wydaje się, że jeden samochód nie jest specjalnie szkodliwy dla przyrody, jednak weźmy pod uwagę, że obecnie coraz więcej osób porusza się własnym autem, przez co emisja dwutlenku węgla gwałtownie rośnie. Eco driving wiąże się też z mniejszym zużyciem paliwa, co jest bardzo istotne bez względu na to, czym zasilany jest nasz pojazd. Korzystając z ropy czy energii elektrycznej w nierozsądny sposób przyczyniamy się w pewien sposób do degradacji środowiska naturalnego, nie mówiąc już o tym, że wiąże się to także ze sporymi kosztami.

Jak stosowanie eco drivingu działa na samochód?

Eco driving przynosi wiele korzyści środowisku naturalnemu, naszemu portfelowi, ale również samemu pojazdowi. Zauważmy, że jedną z jego kluczowych zasad jest częsta wymiana filtrów, olejów czy innych elementów, których nie powinniśmy zaniedbywać. Brak serwisowania może wiązać się z wyższym zużyciem paliwa, lecz również z częstszymi awariami. Bardzo często dotyczą one nie tylko wieloletnich samochodów, ale również tych, które fabrykę opuściły stosunkowo niedawno. Jak się okazuje, nie tylko jazda brawurowa, ale i nierozważna może mieć niemały wpływ na stan techniczny pojazdu. Zwróćmy uwagę, że gwałtowne przyspieszanie czy hamowanie może przyczyniać się do szybszego zużycia poszczególnych elementów auta. Samochód, który jest nadmiernie eksploatowany, prędzej czy później zacznie odmawiać współpracy. Warto przy tym pamiętać, że ekologiczna jazda dotyczy nie tylko aut osobowych – coraz więcej uznania zdobywa również eco driving ciężarówką. Tego rodzaju pojazdy użytkowane są przede wszystkim przez firmy, które powinny inwestować w odpowiednie szkolenia dla swoich pracowników z zakresu bezpiecznego i świadomego prowadzenia samochodu.

Jak wiele można zaoszczędzić na eco drivingu?

Rosnące ceny paliwa powodują, że zaczynamy szukać oszczędności. Doskonałym sposobem na to, aby w naszym portfelu pozostało trochę pieniędzy, jest eco driving. Pojawia się jednak pytanie, ile właściwie można zaoszczędzić dzięki ekologicznej jeździe? Otóż szacuje się, że:

  • stosując się regularnie do wszystkich zasad – oszczędności plasują się na poziomie nawet 20%,
  • stosując wybrane zasady – można zaoszczędzić 10-15%,
  • stosując się do wybranych zasad jedynie incydentalnie – oszczędności będą sięgały maksymalnie 5%.

Różnice są więc znaczące, co można przedstawić na prostym przykładzie. Załóżmy, że miesięcznie wydajemy na paliwo 300 zł. Jeśli zastosujemy się do wszystkich zasad eco drivingu, możemy zaoszczędzić nawet 60 zł, a więc zapłacimy jedynie 240 zł. Jeśli stosujemy się wyłącznie do wybranych zasad, zaoszczędzimy ok. 30 zł, natomiast w przypadku, gdy zasady stosujemy wybiórczo i sporadycznie, możemy zredukować opłaty za paliwo o ok. 15 zł. Oczywiście, sama ekologiczna jazda wpływa w pewien sposób na zużycie paliwa, jednak bardzo istotne są także parametry techniczne pojazdu. O ile nie mamy na nie większego wpływu, o tyle sposób, w jaki prowadzimy samochód, już tak. Nauka eco drivingu nie jest prosta, zwłaszcza w przypadku kierowców, którzy mają już wyrobione pewne nawyki. Dlatego obecnie do ekologicznej jazdy przykłada się dużą wagę już na etapie zdobywania pierwszych umiejętności, czyli w szkole nauki jazdy. Początkowo ekologiczne prowadzenie samochodu jest stosunkowo trudne, stąd może nie przekładać się na większe korzyści natury finansowej. Niemniej jednak z czasem będzie nam coraz łatwiej w odpowiedni sposób kierować pojazdem, przez co zaczniemy też odnotowywać realne oszczędności.

 

Najczęściej zadawane pytania:

Czym jest eco driving?

Eco driving to sposób prowadzenia samochodu, za pomocą którego możemy jak najszybciej pokonać daną trasę przy niskim zużyciu paliwa i ograniczeniu emisji szkodliwych dla środowiska substancji.

Jak wdrożyć zasady eco drivingu?

Obecnie ekologicznej jazdy można nauczyć się już w szkole nauki jazdy. Tymczasem doświadczeni kierowcy najczęściej powoli wdrażają kolejne zasady, dzięki którym mogą oszczędzać i chronić planetę.

Ile można zaoszczędzić dzięki ekologicznej jeździe?

Eco driving pozwala zaoszczędzić nawet 20% kosztów zużycia paliwa, oczywiście jeśli wdrożymy wszelkie zasady bezpiecznej i ekologicznej jazdy oraz będziemy się do nich stosować regularnie.

Dodaj komentarz