EKOturystyka to sposób na pogodzenie pasji oraz troski o środowisko. Połącz miłość do podróży z ekologią już dzisiaj!
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest turystyka ekologiczna,
- jak uprawiać ekologiczne podróżowanie w Polsce i na świecie,
- dlaczego warto wybrać taki sposób podróżowania,
- dlaczego tradycyjna turystyka szkodzi środowisku.
W świecie, w którym zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka są widoczne gołym okiem, ekologia staje się dla wielu ludzi coraz ważniejsza. Niektórzy starają się wdrażać pozytywne dla środowiska zmiany, rezygnując z plastikowych opakowań, inni wnikliwie segregują śmieci, jednak warto pamiętać, że tylko kompleksowe podejście do tematu oraz wdrażanie ekologicznych zachowań w różnych dziedzinach życia da pożądane efekty.
Właśnie dlatego EKOturystyka cieszy się coraz większym powodzeniem wśród osób, dla których losy planety nie są obojętne. Podróżowanie w zgodzie z naturą to nie tylko sposób na zmniejszenie śladu węglowego, ale także wspaniałe rozwiązanie dla ludzi pragnących połączyć troskę o środowisko ze swoją pasją oraz możliwościami, jakie daje nam dzisiejsza rzeczywistość. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o turystyce ekologicznej, koniecznie przeczytaj poniższy tekst i poznaj kilka ważnych ciekawostek ekologicznych, o których nie wiedziałaś.
Czym jest ekologiczna turystyka?
Najprostszą definicją EKOturystyki będzie zwiedzanie świata z minimalną szkodą dla środowiska naturalnego. Niestety, nie zgłębiając tego tematu, prawdopodobnie nie domyślisz się jaki środek transportu będzie emitować najmniej szkodliwych gazów cieplarnianych lub jaki wpływ na czystość środowiska naturalnego ma turystyka masowa.
Tak naprawdę turystyka ekologiczna odnosi się nie tylko do zminimalizowania ilości śmieci lub spalin, ale także do poszanowania środowiska, lokalnej kultury, kształtowania odpowiednich postaw wśród turystów, jak również uświadamiania ludzi na temat wielu problemów społeczno-gospodarczych danego regionu.
Na szczęście coraz więcej podróżników chce się dowiedzieć, co to jest ekoturystyka i jak można zwiedzać, nie szkodząc, a wręcz wspomagając ochronę odrębności kulturowej danych społeczności czy różnorodność ekosystemów.
Jakie są formy ekoturystyki?
EKOturystyka może mieć wiele twarzy i tak naprawdę nie ogranicza ona możliwości poznawczych w danym regionie, a jest raczej nakierowana na rezygnację ze zbędnych luksusów, które w dużej mierze są odpowiedzialne za zbyt szybkie zmiany klimatyczne. Chcąc podróżować zgodnie z zasadami ekologii, staraj się wybierać hotele oraz pensjonaty, które wprowadzają zasady zrównoważonego funkcjonowania do turystycznej codzienności.
Pamiętaj też, że istotną rolę w EKOturystyce odgrywać będzie środek transportu. Poniższa tabela obrazuje emisję gazów cieplarnianych pochodzącą z transportu na terenie Unii Europejskiej:
Emisja z transportu łącznie | 28,5 % |
Transport drogowy | 20,5 % |
Żegluga | 4% |
Kolej | 0,1% |
Transport lotniczy | 3,8% |
Inne formy transportu | 0,1% |
Poza tym taki rodzaj turystyki można podzielić na formę krajoznawczą, przygodową, aktywną, agroturystykę, turystykę uzdrowiskową oraz kulturową, więc bez względu na preferowany przez Ciebie sposób wypoczynku, przyjazne dla środowiska wakacje są w Twoim zasięgu.
Jak praktykować ekologiczną turystykę?
Tak, jak zostało wspomniane to wcześniej, na EKOturystykę składa się wiele czynników. Przede wszystkim osoba chcąca podróżować w wybranej przez siebie formie i w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, jako środek transportu wybierze pociąg, a nie samochód osobowy. Poza tym taki turysta skupi się na lokalnych, ale niezbyt obleganych atrakcjach. Zamiast udać się na Śnieżkę, wybierze urocze schroniska na mniej uczęszczanych szlakach. Posiłek zabierze ze sobą z domu lub postawi na lokalne specjały serwowane w klimatycznej gospodzie polecanej i uwielbianej przez miejscowych.
Poza tym, biorąc pod uwagę formy ekoturystyki, można skupić się na spokojnym obcowaniu z naturą bez szkody dla ekosystemu, korzystaniu z naturalnych atrakcji takich jak gorące źródła termalne lub podnoszeniu poziomu adrenaliny ekstremalną wspinaczą w pięknym otoczeniu majestatycznych skał.
W ramach takich podróży warto zapoznać się także z problemami, z którymi borykamy się jako społeczeństwo poniekąd na własne życzenie. Wyniszczanie raf koralowych, niszczenie naturalnych siedlisk zwierząt czy ograniczanie różnorodności kulturowej to tematy, które ekologia w turystyce może nagłośnić, wpływając jednocześnie na zminimalizowanie negatywnych zmian.
Dlaczego warto postawić na ekologiczną turystykę?
Turystyka ekologiczna w Polsce i za granicą staje się po prostu trendy i śmiało można powiedzieć, że taką modę warto pielęgnować. Ta forma podróżowania pozwala nie tylko obcować z naturą oraz niczym niezmąconą lokalną kulturą, ale umożliwia także zapoznanie się np. z odnawialnymi źródłami energii.
W ramach takich podróży wspaniale się zrelaksujesz, jak również zdecydowanie zwiększysz zakres wiedzy o środowisku. Ciekawą opcją dla miłośników turystyki ekologicznej jest zwiedzanie elektrowni wodnych oraz wiatrowych. Poznawanie takich miejsc zwiększa świadomość dotyczącą alternatywnych źródeł energii. Ponadto, tylko dzięki podróżowaniu z poszanowaniem natury i lokalnych społeczności, odkryjesz ich prawdziwe piękno pozbawione hałasu, tłumów, rozdeptanych ścieżek, śmieci oraz wszechobecnego w wakacyjnych kurortach kiczu. Taka dawka autentyczności to najlepszy sposób na poszerzenie swoich horyzontów.
W jaki sposób tradycyjny ruch turystyczny szkodzi środowisku?
Wiele zostało powiedziane o turystyce ekologicznej, jednak dlaczego turystyka tradycyjna jest tak szkodliwa dla środowiska? Kierując wzrok na umieszczoną wcześniej tabelę, zauważysz, że największą emisję gazów cieplarnianych zawdzięczamy transportowi drogowemu, czyli w większości samochodom osobowym, które są najchętniej wybierane przez podróżników.
Poza tym miłośnicy wakacyjnych atrakcji przeważnie za cel podróży obierają miejsca, które skutecznie wyniszczają naturalne środowisko. Rozbudowujące się kurorty nie tylko generują mnóstwo odpadów, ale wkraczają także w przestrzeń zarezerwowaną do tej pory dla flory i fauny.
Warto wspomnieć także, że ogromne obiekty budowane na potrzeby turystów z krajów wysokorozwiniętych niszczą lokalną kulturę, dopasowując otoczenie w tym np. tradycje kulinarne do preferencji ogółu. Dodatkowo miłośnicy takiej formy wypoczynku generują popyt na tanie, często pochodzące z Azji gadżety pamiątkowe, które nie mają nic wspólnego z kulturą danego miejsca. W efekcie turystyka tradycyjna prowadzi do powstawania gór śmieci, hałasu oraz ogólnej degradacji ekosystemu.
FAQ
Co to jest EKOturystyka?
EKOturystyka to forma podróżowania i zwiedzania nastawiona na ochronę środowiska naturalnego oraz lokalnych kultur przy jednoczesnym zapoznaniu się z problemami konkretnych regionów. Taka turystyka pozwala poznać autentyczną i typową dla danego miejsca ludność, estetykę, przyrodę.
Jak wprowadzić w życie zasady ekologicznej turystyki?
Chcąc zacząć podróżować w stylu ekologicznym, warto na początku wybrać odpowiedni środek transportu zbiorowego i skreślić z listy miejsc do zobaczenia największe i najbardziej oblegane atrakcje turystyczne. Skup się na miejscach, które tłumy omijają, by cieszyć się ich naturalnym pięknem oraz lokalną kulturą.
Jakie są zalety turystyki ekologicznej?
Do głównych zalet EKOturystyki zaliczyć można ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne i możliwość poznawania prawdziwych uroków typowych dla danego regionu. Dzięki temu możesz realnie wpłynąć na opóźnienie zmian klimatycznych oraz zachowanie autentycznej kultury ciekawych miejsc.
Jak turystyka tradycyjna szkodzi środowisku?
Turystyka, którą znasz od lat, jest szkodliwa z kilku powodów. Przede wszystkim popyt na usługi sztucznie stworzonych miejsc wpływa negatywnie na miejscową kulturę oraz na środowisko. Poza tym turyści masowo przybywający w ciekawe z ich punktu widzenia lokalizacje, przyczyniają się do wzrostu emisji gazów cieplarnianych oraz najzwyczajniejszego rozdeptania cennych zabytków czy też urokliwych miejsc jak np. Morskie Oko.