W wielu kręgach ekologia stała się w ostatnim czasie tematem numer jeden. Fakty pokazują jasno, jak ważna jest troska o środowisko i zapobieganie dalszym zmianom klimatu. Zmiana podejścia do ekologii widoczna jest w każdym aspekcie życia – także w sferze zawodowej i na wielu stanowiskach pracy. Czy jednak wśród obrońców naszej planety znajdują się także nieuczciwi gracze? Czy może mówiąc głośno o problemie walczą o lepsze jutro dla nas wszystkich?
Czy Greta Thunberg zmieniła podejście do ekologii w biznesie
Fakt, że w ostatnich latach głośno i wyraźnie mówi się o zmianach klimatycznych i szkodach jakie przemysł i konsumpcjonizm wyrządziły środowisku, zmienił podejście do ekologii w większości branż . Bez wątpienia, ludzie tacy jak Greta Thunberg, którzy głośno mówią o konieczności zmian przyczynili się do tego, że społeczeństwo otwiera oczy na ten problem.
Praca jako ekolog, która kiedyś kojarzyła się raczej jako wolontariat czy praca społeczna, nabiera na znaczeniu. Wiele przedsiębiorstw poszukuje tak zwanych „zielonych” rozwiązań. Aby wprowadzać je w życie potrzebne są konsultacje, ze specjalistami takimi jak ekolodzy. Otwiera to nowe perspektywy zawodowe dla wszystkich tych, którzy chcieliby działać na rzecz środowiska nie tylko po pracy, ale także w życiu zawodowym.
Praca ekologa – perspektywy zawodowe
Greta Thunberg, jakkolwiek wiele kontrowersji budzi jej postać, stała się jedną z ikon strajku klimatycznego. Jej niezachwiana postawa i podkreślanie wagi proekologicznych zachowań w mikro i makro skali sprawiły, że o potrzebie zmian dla klimatu wie dziś każdy. Co więcej, coraz więcej osób pragnie mieć swój udział w zmianach mających poprawić kondycję Ziemi. Widać to zarówno w decyzjach konsumenckich, jak i na wielu stanowiskach pracy.
Oferty pracy na jakie mogą liczyć ekolodzy pojawiają się częściej niż do tej pory. Co ciekawe, trend zmian zawodowych związanych z ekologią widać już w edukacji. Wiele uczelni prowadzi wykłady, a nawet studia podyplomowe związane z ekologią w biznesie. Prawda jest taka, że niemal każda firma działająca obecnie na rynku podejmuje kroki proekologiczne na różnych płaszczyznach. Zapotrzebowanie na takie usługi znacznie poszerza perspektywy zawodowe ekologów.
Zielone zmiany na stanowiskach pracy
Postawy proekologiczne widoczne są nie tylko w biznesie, ale także w polityce. Jednym z priorytetów krajów członkowskich Unii Europejskiej jest wprowadzenie zmian, które mają na celu ochronę środowiska naturalnego. Wśród społeczeństwa wyraźnie wzrasta świadomość ekologiczna, wraz z nią rośnie także zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu ekologii. Ogłoszenia pracy dla ekologów mogą dotyczyć bardzo wielu dziedzin. Często są to stanowiska, które łączą w sobie więcej specjalizacji. Związane mogą być z zieloną energią, strategiami minimalizacji plastiku w procesie produkcji, czy marketingiem przyciągającym osoby żyjące w duchu less waste. Zakres ofert pracy dla osób związanych z ekologią jest bardzo szeroki obejmuje wiele dziedzin i specjalizacji.
Zmiany związane z troską o środowisko widoczne są także w wielu środowiskach pracy. Nie trzeba być eko-aktywistką jak Greta Thunberg, aby chcieć wprowadzać pozytywne zmiany w miejscu pracy. Coraz wyraźniej widać chęć zmian wśród pracowników i kadry zarządzającej. Mogą to być drobne gesty prowadzące do powtórnego wykorzystania papieru, poprzez rezygnację z wygodnej, ale nieekologicznej plastikowej zastawy i sztućców. Większymi wyzwaniami, które zyskują popularność są także ekologiczne gadżety marketingowe czy eventy związane ze środowiskiem, w których biorą udział pracownicy.
Ekologia obecna jest dziś we wszystkich aspektach życia. Nic dziwnego, że coraz większe znaczenie zyskuje także w środowisku pracy. Pracownicy, którzy znają się na ekologii są cennym nabytkiem dla wielu firm. Udział w procesach zmian korzystnych dla środowiska to z pewnością nie tylko wyzwanie zawodowe, ale i zadanie, które daje wiele satysfakcji i jest bardzo potrzebne.