Hulajnoga elektryczna a ekologia w życiu codziennym

hulajnoga elektryczna a ekologia

Hulajnoga elektryczna a ekologia to temat, który budzi wiele wątpliwości wśród miłośników zdrowego, zgodnego z naturą trybu życia.

Z artykułu dowiesz się:

 • jak działa hulajnoga elektryczna,
 • czy hulajnoga elektryczna jest ekologiczna,
 • czy może ona stanowić alternatywę dla samochodu,
 • jakie ma zastosowania,
 • jakie są zalety użytkowania hulajnogi elektrycznej,
 • ile kosztuje hulajnoga elektryczna?

 

Hulajnogi elektryczne pojawiły się w Polsce kilka lat temu, zdobywając popularność w różnych grupach wiekowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli, nie są napędzane siłą ludzkim mięśni, a za pomocą energii elektrycznej. Z tego też powodu pod znakiem zapytania można postawić jej ekologiczny charakter. Jednocześnie warto zastanowić się, czy może stanowić alternatywę dla samochodu, a jeśli tak, to czy to rozwiązanie będzie przyjazne środowisku naturalnemu?

Czytaj także: Ślad węglowy – czym jest i jak go ograniczyć?

Jak działa hulajnoga elektryczna? Jakie są jej rodzaje?

Hulajnoga elektryczna to środek transportu, który nie jest wprawiany w ruch za pomocą siły nóg. Posiada ona wbudowany akumulator i silnik, który należy uruchomić, energiczne odpychając się od podłoża. Zwykle już po wykonaniu kilku ruchów jest on gotowy do pracy na pełnych obrotach.

Hulajnoga elektryczna, ze względu na swoją specyficzną budowę, wymaga regularnego ładowania. Na jednym można przejechać ok. 20-40 km, przy czym bardziej zaawansowane technologicznie modele pozwalają pokonać nawet 85 km jednorazowo.

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rodzajów hulajnóg elektrycznych, przy czym najprostszy podział dotyczy tych, które przeznaczone są dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży. Możemy też podzielić hulajnogi ze względu na sposób zasilania. W takim przypadku mówimy o modelach:

 • akumulatorowych – z wbudowanym akumulatorem,
 • spalinowych – wymagającym regularnego dolewania paliwa.

 

Poszczególne urządzenia różnią się oczywiście funkcjami, mocą, prędkością maksymalną czy zasięgiem. Im bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt, tym wyższa będzie jego cena.

Czy hulajnoga elektryczna jest ekologiczna?

Hulajnoga elektryczna a ekologia to temat, który budzi wiele kontrowersji. Czy urządzenie to może być uznane za ekologiczne? I tak, i nie, w zależności od tego, jak spojrzymy na sprawę. Jeśli porównamy hulajnogę elektryczną do tradycyjnej, to okaże się, że nie jest ona najlepszym rozwiązaniem dla miłośników ekologicznego trybu życia.

Hulajnoga tradycyjna jest napędzana w sposób naturalny, siłą mięśni, natomiast hulajnogę elektryczną trzeba ostatecznie ładować, co sprawia, że pozostawia ona pewien ślad węglowy. Z drugiej strony, porównując hulajnogę do samochodu bądź innego pojazdu mechanicznego, możemy stwierdzić, że wpisuje się ona w ideę ochrony środowiska naturalnego. Jej użytkowanie generuje bowiem znacznie mniejsze zanieczyszczenia powietrza, niż jazda samochodem. Można więc powiedzieć, że o ile do jazdy rekreacyjnej lepszym wyborem będzie hulajnoga manualna, o tyle w kontekście dojazdów do pracy warto wybrać model elektryczny zamiast samochodu.

Czy elektryczna hulajnoga może stanowić alternatywę dla samochodu?

Samochód wykorzystujemy na co dzień w różnych celach – jako środek transportu do miejsca pracy, wybierając się na zakupy czy odwiedzając rodzinę w odległych zakątkach kraju. Hulajnogi elektryczne dla dorosłych mogą stanowić alternatywę dla samochodu, jeśli chodzi o pokonywanie stosunkowo krótkich tras. Na jednym ładowaniu są one w stanie przejechać ok. 20 km, zatem spokojnie dojedziemy nimi do pracy czy do sklepu. Dla większej wygody rozwiązaniem będzie hulajnoga elektryczna z siedziskiem.

Dzięki urządzeniu możemy osiągnąć prędkość nawet 25 km/h, przez co w krótkim czasie dostaniemy się w wybrane miejsce. Inaczej jest w przypadku pokonywania długich dystansów – jeśli dużo podróżujemy autem, to nie sposób zrezygnować z niego całkowicie na rzecz hulajnogi elektrycznej. Podobnie w przypadku osób, które pracują w odległych miejscowościach. Zaletą zastąpienia hulajnogą samochodu jest oszczędność czasu – ostatecznie można poruszać się nią po chodniku, unikając stania w korkach. Jednocześnie przyczyniamy się tym samym do ochrony środowiska naturalnego, zmniejszając emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Jakie zastosowania może mieć hulajnoga elektryczna?

Elektryczna hulajnoga z siedziskiem doskonale sprawdzi się jako środek transportu:

 • do pracy,
 • na zakupy,
 • na wycieczkę za miasto,
 • na spotkanie ze znajomymi.

 

Jest wygodna, a jednocześnie pozwala dotrzeć do celu bez zbędnego wysiłku. Możemy oczywiście wybrać model bez siedziska – ten jest zdecydowanie szerzej dostępny i na ogół tańszy. Hulajnogę wykorzystamy do pokonywania krótkich tras, bez względu na ich cel. Dzieci chętnie korzystają z urządzenia, aby dojechać do szkoły czy na zajęcia pozalekcyjne, omijając przy tym korki i nie korzystając z pomocy rodziców, którzy do tej pory odwozili je samochodem.

Jakie są plusy posiadania hulajnogi elektrycznej?

Hulajnogi elektryczne możemy wypożyczyć w coraz większej liczbie miejsc – z opcji tej chętnie korzystają zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież. Niemniej jednak popularny staje się również zakup urządzenia na własny użytek. Jakie są zalety posiadania hulajnogi elektrycznej? Warto wymienić wśród nich:

 • oszczędność czasu – jadąc hulajnogą, omijamy korki uliczne,
 • oszczędność pieniędzy – hulajnoga jest tańsza w utrzymaniu, niż samochód,
 • prostota – łatwość obsługi sprawia, że chętnie korzystają z niej nawet osoby nieobyte z nowoczesnymi technologiami,
 • szybkość – średnia prędkość hulajnóg wynosi od 20 do 30 km/h,
 • mobilność – dzięki nim możemy w krótkim czasie przemieścić się w dowolne miejsce,
 • wygodę – dotyczy zwłaszcza modeli z wbudowanym siedziskiem,
 • ekologię – użytkowanie hulajnogi elektrycznej pozostawia mniejszy ślad węglowy, niż użytkowanie samochodu.

 

Ile kosztuje hulajnoga elektryczna? Przegląd popularnych modeli

Chcąc zrezygnować z samochodu bądź urządzeń napędzanych siłą mięśni, często zadajemy sobie pytanie, ile kosztuje hulajnoga elektryczna? Kupując model z tzw. średniej półki cenowej, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 1800-2500 zł. Oczywiście, w sklepach znajdziemy również droższe, lecz bardziej zaawansowane technologicznie modele. W praktyce cena hulajnogi elektrycznej zależy właśnie od dodatkowych funkcji, jakie posiada konkretny model. Przegląd najpopularniejszych przedstawia poniższa tabela:

Nazwa Charakterystyka Średnia cena
Red Bull Racing RBTEEN85-75 Posiada silnik o mocy 350 W, osiąga maksymalną prędkość 20 km/h. Na jednym ładowaniu może przejechać 25 km. 1600-1800 zł
Xiaomi Mi Electric Scooter M365 Pro Posiada silnik o mocy 300 W, pozwalający na jazdę z prędkością 25 km/h. Na jednym ładowaniu można przejechać 45 km. ulajnoga posiada ekologiczny system KERS, który w trakcie jazdy przekształca energię kinetyczną w elektryczną. 2500-2900 zł
Xiaomi Mi Electric Scooter 3 Posiada silnik o mocy 600 W, pozwalający na jazdę z prędkością 20 km/h. Na jednym ładowaniu przejedziemy do 30 km, czas ładowania wynosi 5,5 godziny. 2000-2300 zł
JEEP 2XE Urban Camou 2022 Posiada silnik o mocy 500 W, pozwalający na jazdę z prędkością 20 km/h. Maksymalny zasięg na jednym ładowaniu wynosi 45 km. Posiada 4 tryby jazdy, jest wyposażona w system KERS. 4800-5000 zł

FAQ:

Jak działa hulajnoga elektryczna?

Hulajnoga elektryczna może być napędzana za pomocą akumulatora, wymagającego ładowania albo silnika spalinowego, który wymaga regularnego dolewania paliwa.

Czy hulajnoga elektryczna może zastąpić samochód?

Urządzenie zastępuje samochód wyłącznie na krótkich dystansach, gdyż na jednym ładowaniu średnio może pokonać 20-40 km. W przypadku dłuższych tras hulajnoga nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Czy hulajnoga elektryczna może być ekologiczna?

W porównaniu do hulajnogi manualnej, modele elektryczne nie są ekologiczne. Niemniej jednak, porównując je do samochodów, okazuje się, że zostawiają one mniejszy ślad węglowy, a ich użytkowanie nie powoduje emisji tak dużej ilości szkodliwych dla atmosfery substancji.

Dodaj komentarz