Jak kobiety mogą promować ekologiczny tryb życia?

Zachęcaniem społeczeństwa do prowadzenia ekologicznego stylu życia zajmują się głównie kobiety. Jakie działania mogą w tym kierunku podejmować?

Z artykułu dowiesz się:

 • Jakie znaczenie dla kobiet ma ekologia;
 • W jaki sposób kobiety mogą promować ekologiczny styl życia;
 • Dlaczego warto być eko;
 • Jakie produkty higieniczne stanowią największe zagrożenie dla środowiska;
 • Jakie produkty higieniczne są najmniej szkodliwe dla środowiska?

Kobiety a ekologiczny styl życia

Większość kobiet doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest prowadzenie ekologicznego stylu życia, tak aby pozostawić naszą planetę w dobrym stanie dla kolejnych pokoleń. Życie w zgodzie z naturą daje też duże korzyści w kontekście samorozwoju i poszukiwania własnej drogi życiowej. Dlaczego to właśnie kobiety tak bardzo skupiają się na tym aspekcie? Wśród najpopularniejszych powodów wymienia się:

 • chęć odnalezienia balansu życiowego,
 • dużą świadomość tego, jak ekologiczny styl życia wpływa na nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne,
 • naturalny instynkt macierzyński, który nakazuje troszczyć się nie tylko o siebie, ale też o innych,
 • chęć brania udziału w ważnych kampaniach społecznych,
 • chęć przekazywania kolejnym pokoleniom istotnych zasad, związanych nie tylko z kulturą czy obyczajowością.

Ponadto kobiety stale poszukują rozwiązań, które uczynią ich życie lepszym. Starają się bowiem zapewnić byt nie tylko sobie, ale również swojej rodzinie. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest spożywanie wartościowych produktów, ograniczenie produkcji odpadów czy unikanie szkodliwych dla zdrowia substancji. Kobiety chcą o tym nie tylko mówić, ale i wprowadzać te zasady w swoje życie.

Jak kobiety mogą promować ekologiczny styl życia?

Bycie eko rozpoczyna się w domu, tak więc chcąc promować tego rodzaju styl życia, należy przede wszystkim zmienić swoje przyzwyczajenia. Dzięki temu będziemy bardziej autentyczne, a jednocześnie znacząco poprawimy jakość swojego życia. Wbrew pozorom, aby być eko, wcale nie trzeba wiele. Wystarczy tylko:

 • wybierać zdrowe produkty pochodzenia ekologicznego,
 • redukować zużycie plastiku w gospodarstwie domowym,
 • wybierać ekologiczne środki czyszczące,
 • sumiennie segregować odpady,
 • ograniczać do minimum straty ciepła w sezonie grzewczym.

Promować ekologiczny styl życia możemy również na zewnątrz – tutaj również wystarczy drobna zmiana przyzwyczajeń, aby pokazać innym, jak żyć w zgodzie z naturą. Poniższa tabela pokazuje, jakie postawy możemy przyjmować w konkretnych sytuacjach.

Sytuacja Jaką postawę przyjąć?
Zamawianie kawy na wynos Zamiast zamówić napój w papierowym kubku, nośmy ze sobą własny kubek termiczny,
Wycieczka rowerowa Zaopatrzmy się w butelkę wielokrotnego użytku z filtrem do wody,
Pakowanie kanapek do pracy Jedzenie pakujmy w papier, a nie folię aluminiową czy woreczki foliowe,
Zakupy w supermarkecie Wybieramy produkty pochodzące z ekologicznych, odpowiedzialnych upraw,
Zakup środków higienicznych Zamiast podpasek jednorazowego użytku wybieramy wielorazówki bądź kubeczki menstruacyjne.

Jak się okazuje, nie trzeba być osobą medialną, aby móc promować ekologiczny tryb życia. Wystarczy tylko być w tym autentycznym i przyjmować odpowiednie postawy. Powyższe to tylko przykłady, jednak w rzeczywistości jest znacznie więcej sytuacji, w których możemy dokonywać mądrych, przemyślanych wyborów.

Dlaczego warto żyć ekologicznie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy ekologia to moda czy konieczność? Niestety, bycie eko wciąż postrzegane jest jako chwilowy trend, który za kilka lat zostanie wyparty przez jakiś inny. Przyczynia się do tego fakt, iż niektóre osoby, zwłaszcza publiczne, w swoich postawach są nieautentyczne, żyjąc jedynie na pokaz. Niemniej jednak są to jednostki, natomiast warto mieć świadomość, że ekologiczny styl życia to nie przejściowa moda, która za chwilę nie będzie już aktualna. Nie tylko powinniśmy, a wręcz musimy zmienić nasze dotychczasowe przyzwyczajenia, jeśli chcemy zachować zdrowie na długie lata. Należy pamiętać, że to, jakie produkty znajdują się na naszych talerzach, nie pozostaje bez znaczenia. Dania oparte na produktach ekologicznych są o wiele bardziej wartościowe, dzięki czemu nasz organizm przyswaja więcej cennych składników odżywczych. Istotne jest również to, czym palimy w piecu, a więc i jakie powietrze będziemy wdychać. Przyjmuje się, że zanieczyszczenia odpowiedzialne są za rozwój nowotworów oraz astmy, a także chorób płuc. Warto zwrócić też uwagę na to, że jeśli chcemy żyć w dobrobycie, musimy zacząć dokonywać racjonalnych wyborów. Jeżeli tego nie uczynimy, za kilkadziesiąt lat nasza planeta nie będzie już przypominała takiej, jaką poznaliśmy. Jest to istotne nie tylko dla nas, ale i dla naszych dzieci oraz wnuków.

Jakie produkty higieniczne są najbardziej szkodliwe dla środowiska?

Dbanie o higienę to bardzo ważny element naszej codzienności, jednak nie wszyscy mają świadomość, że niektóre środki są niezwykle szkodliwe dla środowiska naturalnego. Weźmy pod uwagę chociażby tradycyjne detergenty do prania. Pralka sama w sobie pobiera spore ilości wody, a jeśli dodamy do niej jeszcze zwykły proszek, to czyszczenie naszych rzeczy można wręcz uznać za mini katastrofę ekologiczną. Proszki, kapsułki czy żele do prania zawierają toksyczne związki, które nie pozostają bez wpływu na organizmy żyjące w wodzie. Pozostawiają one wodę kwaśniejszą, co przyczynia się do ich wymierania. Toksyczne dla środowiska naturalnego są również dezodoranty. Te w aerozolu przyczyniają się do powstawania smogu i gromadzenia gazów cieplarnianych. Tymczasem produkty w sztyfcie co prawda nie emitują szkodliwych substancji, lecz opakowane są w plastik, który w większości przypadków nie podlega recyklingowi. Niedobre dla środowiska naturalnego są również:

 • patyczki do uszu,
 • jednorazowe podpaski,
 • ręczniki kuchenne,
 • chusteczki higieniczne.

Jakie produkty higieniczne są najmniej szkodliwe dla środowiska?

Codzienna higiena osobista i utrzymanie czystości nie muszą być szkodliwe dla środowiska naturalnego. Należy jednak wybierać odpowiednie produkty, przyjazne naszej planecie. Należą do nich środki higieniczne wielorazowego użytku, takie jak chociażby podpaski czy kubeczki menstruacyjne. Młode mamy powinny wybierać dla swoich pociech pieluchy wielorazowe, które są o wiele przyjaźniejsze naturze, niż produkty jednorazowego użytku. Chcąc żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, powinniśmy wybierać produkty ekologiczne – są one łatwo biodegradowalne (jeśli chodzi o opakowania), a dodatkowo nie szkodzą przyrodzie, a jeśli już, to stopień owej szkodliwości jest o wiele niższy niż w przypadku tradycyjnych artykułów higienicznych. Obecnie nie mamy większego problemu z zakupem produktów, które będą przyjazne naturze, a jednocześnie pozwolą nam utrzymać czystość i higienę na odpowiednim poziomie. Wręcz przeciwnie – niektóre środki czystości możemy nawet przygotować we własnym zakresie, na bazie naturalnych składników. Warto pamiętać, że ekologiczne produkty higieniczne są lepszą alternatywą nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla zdrowia naszego i członków naszej rodziny. Życie w zgodzie z naturą może więc oznaczać porządek i ład, których obecnie tak bardzo pilnujemy w naszych domach.

 

Jak kobiety mogą promować bycie eko?

Promowanie ekologicznego stylu życia należy zacząć od zmiany swoich przyzwyczajeń, a więc pozbyciu się nawyków, takich jak na przykład używanie jednorazowych podpasek, picie kawy w papierowym kubku czy używanie toreb plastikowych podczas zakupów

Dlaczego warto prowadzić ekologiczny tryb życia?

Prowadzenie ekologicznego trybu życia niesie za sobą dwojakie korzyści. Z jednej strony w ten sposób lepiej dbamy o siebie i o swoich bliskich, z drugiej strony pozostawiamy sobie i kolejnym pokoleniom czystą, stwarzającą odpowiednie warunki do życia planetę.

Jakie są ekologiczne zamienniki najbardziej szkodliwych artykułów higienicznych?

Najmniej szkodliwe dla środowiska naturalnego są produkty wielokrotnego użytku, takie jak podpaski czy pieluchy dla dzieci. Warto też wybierać środki oparte na naturalnych składników, zapakowane w biodegradowalne opakowania.

Dodaj komentarz