Jak wybrać okap do kuchni

okap do kuchni

Okap kuchenny jest jednym z najważniejszych urządzeń, które kupujemy, aby urządzić kuchnię. Urządzenie potrzebne jest do pochłanianie zapachów powstających podczas gotowania, dzięki czemu kuchnia staje się miejscem łatwym do czystym i wolnym od nieprzyjemnych aromatów. Dowiedz się na co warto zwrócić uwagę kupując okap, aby należycie pełnił swoją rolę.

Wyciąg czy pochłaniacz?

Najważniejszym aspektem podczas wyboru okapu jest sposób jego działania. Okap może mieć tryb pochłaniacza lub wyciągu. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest wyciąg, czyli podłączenie okapu za pomocą rury do wlotu kanału wentylacyjnego. W ten sposób powietrze jest zasysane przez silnik i odprowadzane do komina. Pochłaniacz jest opcją dla osób, które nie podłączają okapu do wentylacji. Urządzenie musi być wyposażone w filtry węglowe zdolne do wychwytywania i neutralizowania nieprzyjemnych zapachów powstających podczas gotowania.

Zasadniczo prawie wszystkie okapy można filtrować węglem i używać w trybie pochłaniacza. Zasada ta nie obowiązuje jednak w odwrotnym kierunku. Niektóre okapy pełnią jedynie funkcję pochłaniacza.

Brak konieczności stosowania kanałów odprowadzających przefiltrowane powietrze z komina pozwala urządzeniom tego typu na unikalne i różnorodne kształty. W ostatnich latach bardzo popularne są okapy na linkach, które dzięki swojej nietuzinkowej formie pełnią dodatkowo funkcję ozdoby kuchni, gdzie można np. umieścić kwiaty. Jeśli wiemy już, jaki okap kuchenny wybrać ze względu na konstrukcję, sprawdźmy, w jaki sposób można go zamontować.

Istnieje również kilka typów okapów kuchennych i sposobów ich montażu:

  • okap ścienny,
  • okap podszafkowy/wkład/teleskopowy,
  • okap wyspowy/sufitowy.

 

Rodzaje i typy okapów kuchennych można mieszać i np. okap pod meblami może być jednocześnie okapem kominowym, ponieważ okapy kominowe to rodzaj okapu, który można podłączyć do kanału wentylacyjnego.

Kup okap tutaj: https://www.sferis.pl/okapy-3330

Wydajność okapu kuchennego – jak ją obliczyć?

Wydajność to jeden z najważniejszych parametrów, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze okapu. Określa, jak szybko i jak skutecznie będzie filtrować powietrze. Dobrze dobrany model powinien zrobić to przynajmniej 6 razy w ciągu jednej godziny na pierwszym biegu, 9 razy na drugim i 12 razy na maksymalnym. Dlatego przed zakupem musisz obliczyć wydajność, której będziesz potrzebować. W tym celu mnożymy wielkość, którą wyraża się w metrach sześciennych przez poszczególne wartości.

Np. Kuchnia zamknięta 12 m2 i 2,5 m wysokości, co daje 30 m3.

  • Na I biegu wydajność urządzenia powinna mieć min. 180 m3/h (30 m3 x 6).
  • Na II biegu skuteczność okapu powinna wynosić min. 210 m3/h (30 m3 x 9).
  • Na III biegu wydajność okapu powinna mieć wartość min. 360 m3/h (30 m3 x 12).

 

W przypadku kuchni otwartej na salon jadalnię trzeba pamiętać o uwzględnieniu wielkości całego pomieszczenia. Warto także pamiętać, że powyższy przykład ma charakter poglądowy i nie będzie miał zastosowania w bardzo dużych kuchniach. W takiej sytuacji warto indywidualnie skorzystać z doradcy, który pomoże Państwu w wyborze urządzenia.

Podsumowanie

Wybór okapu do zakupu należy rozważyć już na etapie projektowania , niezależnie od tego, czy obejmuje on dogłębną renowację , czy prostą wymianę Okap powinien być traktowany jak jeden ze stałych elementów, dzięki czemu będzie można odpowiednio rozplanować zabudowę szafek w przypadku okapów podszafkowych lub zostawić wystarczającą ilość miejsca między szafkami wiszącymi w przypadku okapu ściennego.

Artykuł partnera.

Dodaj komentarz