Jak zrobić naturalne kosmetyki w domu?

Naturalne kosmetyki o prostym składzie to recepta na zdrową skórę. Doskonałe kosmetyki DIY każdy może zrobić sam. Od czego zacząć?

Na drogeryjnych półkach, w salonach SPA i wśród influenserek na Instagramie spotkać można coraz więcej naturalnych kosmetyków. Im prostszy skład, tym większa gwarancja, że produkt jest bezpieczny dla skóry. Wiele z cennych składników kosmetycznych znajduje się w naszych domach. Inne można łatwo kupić. Nic więc nie stoi na przeszkodzie aby samemu przygotować kosmetyki naturalne DIY. Z artykułu dowiecie się między innymi:

  • jaki powinien być skład kosmetyków wykonanych w domu,
  • jakich składników unikać samemu przygotowując domowe kosmetyki DIY,
  • gdzie można znaleźć przepisy na sprawdzone naturalne kosmetyki,
  • jak wykonać domowy krem,
  • jak samodzielnie przygotować mydło.

Kosmetyki DIY to prawdziwa rewolucja i bardzo ciekawy trend. Wykonać je można ze składników dostępnych w każdym domu. Ciekawym rozwiązaniem są także sklepy z półproduktami, gdzie kupić można najróżniejsze ingrediencje i komponenty do kosmetyków DIY. Produkty naturalne, odpowiednio skomponowane, mogą być doskonale przystosowane do potrzeb skóry. Dodatkowo, znając dokładną recepturę zyskujemy gwarancję, że krem, serum czy peeling nie zawiera szkodliwych substancji, a ilość substancji aktywnych jest tak duża, jak sami zdecydujemy.

Co powinny zawierać kosmetyki DIY?

W Internecie można znaleźć wiele receptur na to jak zrobić kosmetyki w domu. Warto pamiętać o tym, że naturalne kosmetyki DIY mogą być nie tylko proste, ale także skuteczne. Warto dowiedzieć się, co powinny zawierać kosmetyki DIY.

Surowce, które są prawdziwymi gwiazdami w kosmetykach naturalnych DIY to między innymi:

  • oleje roślinne,
  • hydrolaty,
  • kawa,
  • aloes,
  • płatki owsiane,
  • siemię lniane,
  • miód,
  • i inne.

Kosmetyki naturalne bazują często na olejach roślinnych. Ich stosowanie ma wiele dobroczynnych oddziaływań na skórę. Olej wybieramy w zależności od typu cery i indywidualnych preferencji. Ich gama jest szeroka. Mogą służyć do zmywania makijażu i oczyszczania cery, a także do jej odżywiania i nawilżania. Doskonale też sprawdzają się w przypadku kosmetyków do włosów i peelingów.

Kosmetyki z aloesu DIY to kolejny hit, który polepszy kondycję naszej skóry. W recepturach można wykorzystać miąższ z liści rośliny, ale też substancje naturalne pozyskane z aloesu. Warto kupować półprodukty lub kosmetyki o prostym i czytelnym składzie.

Jakich składników unikać w kosmetykach DIY?

Coraz więcej w sklepach produktów z etykietami „eko” czy „naturalny”. Skąd jednak mieć pewność, że skład takiego specyfiku jest zgodny z zapewnieniami producenta? Aby mieć sto procent gwarancji, najlepiej spróbować przygotować taki kosmetyk samodzielnie w domu. W wielu przypadkach jest to dziecinnie proste. Warto przy tym podkreślić, że naturalne kosmetyki DIY będą wolne od szkodliwych substancji, których w kosmetykach warto unikać.

W niektórych przepisach na domowe kosmetyki DIY można znaleźć składniki, które spokojnie można zastąpić bardziej naturalnymi i zdrowszymi. Chcąc przygotowywać preparaty w domu warto postawić na te najzdrowsze i najbardziej naturalne. Co wykluczyć z domowych receptur, a przede wszystkim jakich składników unikać kupując kosmetyki, nawet te określane jako naturalne?

Parafina i oleje mineralne tworzy warstwę okluzyjną, ale też utrudnia wymianę gazową skóry i przenikanie składników aktywnych w głąb skóry
Niektóre konserwanty i parabeny unikać należy takich konserwantów jak: Triclosan, Disodium EDTA, Tetrasodium EDTA, Methylisothiazolinone, Methylchloroisothiazolinone. W kosmetykach naturalnych mogą znaleźć się konserwanty zaliczane do łagodnych. Można je kupić w sklepach z półproduktami kosmetycznymi. Dzięki konserwantom w kosmetykach nie dochodzi do rozwoju bakterii, grzybów czy pleśni.
Formaldehyd to forma konserwantu, która może wywołać ostrą reakcję alergiczną i podrażnić drogi oddechowe
Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate to silne detergenty, które mają działanie podrażniające skórę, zaburzają także równowagę hydro-lipidową naskórka i przesuszają skórę.
PEG i PPG do produkcji tych substancji stosuje się uznane za rakotwórcze: tlenek etylenu i dioksany
Silikony utrudniają swobodną wymianę gazową, blokują także wchłanianie substancji czynnych z innych kosmetyków. Warto unikać szczególnie tych silikonów, które są trudne do zmycia ze skóry i włosów.
Alcohol Denat, Isopropyl Alcohol, Benzyl Alcohol i Ethyl Alcohol powoduje podrażnienie i wysusza skórę
Substancje zapachowe mogą powodować podrażnienie

O większość tych szkodliwych substancji trudno przy domowej produkcji kosmetyków DIY. Niemniej, często możemy je znaleźć w produktach, które firmują się jako naturalne i ekologiczne. Warto czytać składy i unikać tych substancji w kupowanych przez siebie preparatach. Można także zacząć samemu robić podobne specyfiki, co do których będziemy mieli pewność, że są wolne od szkodliwych komponentów.

Skąd brać przepisy na kosmetyki DIY?

Internet jest skarbnicą wiedzy. Po szybkim researchu można tu znaleźć także wiele sprawdzonych i polecanych przepisów na kosmetyki DIY. Niektóre propozycje są banalnie proste, do wykonania w pięć minut. Potrzeba do nich zaledwie kilku składników spożywczych. Jeśli zaczynamy swoją przygodę i nie wiemy jeszcze jak zrobić kosmetyki w domu, warto zacząć od tych sprawdzonych i łatwych. Można zaliczyć do nich chociażby:

  • peeling kawowy,
  • maseczkę z płatków owsianych, czy jogurtu i miodu,
  • maskę do włosów z siemienia lnianego,
  • płukankę do włosów z octu jabłkowego,
  • maskę na twarz z miąższu liści aloesu.

Zarówno podstawowe, jak i bardziej skomplikowane przepisy na domowe kosmetyki DIY wymagają zachowania zasad higieny i późniejszego odpowiedniego przechowywania gotowych preparatów. Część z nich powinna być zużyta od razu po wykonaniu, niektóre warto przechowywać w lodówce, a jeszcze inne w ciemnych buteleczkach bez dostępu do światła słonecznego.

Przykładowa receptura na krem DIY

Krem nie jest najprostszym kosmetykiem do samodzielnego wykonania. Można jednak z pomocą odpowiednich półproduktów samemu przygotować taki dostosowany do potrzeb skóry. Może on zawierać takie składniki jak:

  • 100 ml hydrolatu (różany lub z kwiatu lipy),
  • 2 łyżki masła shea,
  • 1 łyżka oleju kokosowego,
  • 2 łyżki olej ze słodkich migdałów,
  • 5 kropli gliceryny,
  • 10 g wosku pszczelego jako emulgatora.

Najpierw wszystkie oleje oraz wosk należy połączyć podgrzewając w kąpieli wodnej. Następnie, po schłodzeniu, dodajemy glicerynę i hydrolat. Krem należy przełożyć do sterylnego słoiczka. Opakowanie powinno być szczelne i chronić przed światłem słonecznym. Krem ma taką przydatność do użycia jak składnik z najkrótszym terminem przydatności. Pamiętajmy o tym – brak silnych konserwantów sprawia, że kosmetyki DIY mają określony czas, po którym nie powinny być stosowane.

Przykładowa receptura na mydło DIY

Przepisów na domowe mydło jest niemal tak wiele jak przepisów na kremy. Warto zacząć od najprostszych przepisów, a następnie wprowadzać ulepszenia i dodawać kolejne składniki. Domowe mydło może nie tylko myć, ale także pielęgnować cerę.

Prosty przepis na mydło DIY zakłada wykorzystanie:

  • 250 g oliwy z oliwek, olej z wytłoczeń ma większą trwałość;
  • 50 g oleju rycynowego, zapewnia mydłu pianę;
  • 70 g oleju kokosowego, twardnieje w temperaturze pokojowej;
  • 70 g masła kakaowego, twardnieje w temperaturze pokojowej;
  • 130 g wody,
  • 50 g wodorotlenku sodu (NaOH).

Oleje i masła należy podgrzać do temperatury 60 stopni i połączyć. W rękawicach i okularach ochronnych należy połączyć wodę z NaOH – powstaje gorący ług. Po ostygnięciu do temperatury ok 50 stopni, składniki łączymy blendując. Mydło przekładamy do silikonowych foremek. Po dwóch dniach preparat można wyjąć z foremki, a po 4 tygodniach jest gotowe do użycia.

Te proste receptury można wzbogacić o różne esencje, witaminy i ekstrakty. Wszystko zależy od potrzeb cery i przeznaczenia kosmetyku. Możliwości jest naprawdę wiele, a kto raz spróbował wyprodukować swój własny krem „szyty na miarę” ten z pewnością będzie kontynuował i próbował coraz to wymyślniejszych receptur na kosmetyki DIY.

FAQ

Jakie są najłatwiejsze do wykonania kosmetyki DIY?

Do najłatwiejszych kosmetyków DIY zaliczyć można peeling kawowy i różnego typu proste maseczki jak maseczka z awokado, z płatków owsianych czy maseczka miodowo-jogurtowa.

Czy każdy może wykonać domowe kosmetyki DIY?

Kosmetyki naturalne DIY może wykonać każdy. Wiele przepisów jest bardzo prostych. Nawet bardziej skomplikowane przepisy są dostępne dla każdego, coraz łatwiej kupić bowiem dobrej jakości półprodukty do domowych kosmetyków.

Jakie są zalety samodzielnego przygotowywania kosmetyków?

O zaletach kosmetyków DIY można by pisać bardzo długo. Warto wymienić trzy podstawowe zalety: prosty i naturalny skład, możliwość dobrania substancji pod indywidualne potrzeby oraz skuteczność.

Dodaj komentarz