Naturalne kosmetyki do włosów, wprowadzone do codziennej pielęgnacji, to przepis na zdrowe i lśniące włosy. Dlaczego warto je regularnie stosować?
Czego dowiesz się z poniższego artykułu?
- Dlaczego warto wprowadzić naturalne kosmetyki do włosów do codziennej rutyny pielęgnacyjnej;
- czy stosowanie naturalnych kosmetyków wykazuje większą skuteczność niż mycie głowy drogeryjnymi produktami;
- jak rozpoznać naturalne kosmetyki;
- jakie korzyści wynikają z regularnego stosowania naturalnych szamponów i odżywek;
- jakich substancji nie powinno być w składzie naturalnych kosmetyków do włosów.
Dlaczego powinniśmy stosować naturalne kosmetyki do włosów?
Pielęgnacja włosów to codzienna, rutynowa czynność. Intensywnie rozwijający się rynek kosmetyczny do niedawna proponował jedynie produkty zawierające sztuczne składniki, które po długotrwałym stosowaniu mogą nie tylko pogorszyć kondycję włosów, ale również doprowadzić do powstania różnych chorób o podłożu dermatologicznym. Obecnie nieustannie zwiększa się świadomość społeczna dotycząca dbałości o zdrowie na różnych płaszczyznach. Dzięki temu również producenci wychodzą na przeciw oczekiwaniom klientów i proponują coraz szerszy wybór naturalnych kosmetyków do włosów.
Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne? Ich zawartość wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie włosów. Brak sztucznych składników sprawia, że tego rodzaju produkty nie oddziałują negatywnie na środowisko. W ich składzie nie ma zbędnych dodatków, które mogłyby przyczynić się do pojawienia się reakcji alergicznej. Naturalne kosmetyki są bezpieczne i często oferują bardziej spektakularne efekty, niż reklamowane maski, odżywki i inne produkty zawierające w składzie substancje syntetyczne.
Czy pielęgnacja włosów naturalnymi kosmetykami jest bardziej skuteczna?
Naturalne kosmetyki do włosów są często polecane osobom, które zmagają się z problemami takimi jak łupież, suche, zniszczone włosy lub ze skłonnością do przetłuszczania się. Choć prawdą jest, że na krótszą metę to drogeryjne szampony i odżywki mogą zagwarantować szybszy efekt, po ich dłuższym stosowaniu włosy staną się obciążone, a skóra podrażniona. Kosmetyk naturalny może być bezpiecznie używany przez długi czas. Tym samym, można stwierdzić, że długofalowo jest bardziej skuteczny.
Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jakie kosmetyki są bardziej skuteczne – naturalne czy drogeryjne – jest trudne. Odgórne wymagania dotyczące bezpieczeństwa substancji użytych do produkcji preparatu są identyczne dla wszystkich preparatów. Świadczy to o tym, że według przeprowadzanych badań – wszystkie dopuszczone do sprzedaży produkty do włosów nie powinny wywoływać reakcji alergicznych. Warto jednak pamiętać, że z reguły drogeryjny szampon zagwarantuje szybki, ale krótkotrwały efekt. W przypadku naturalnych zamienników na efekt będzie trzeba poczekać, ale utrzyma się on zdecydowanie dłużej. Produkty do włosów należy więc wybierać przede wszystkim zgodnie z potrzebami swojej skóry i włosów.
Po czym rozpoznać naturalne kosmetyki?
Naturalne kosmetyki do włosów oznaczane są jako ekologiczne lub bio. Często mylone są z produktami wegańskimi. Czym różnią się wymienione typy preparatów?
Oznaczenie na opakowaniu | Specyfika kosmetyku |
Kosmetyki ekologiczne | Naturalne kosmetyki oznaczone skrótem „eko” są stworzone z substancji, które pochodzą z certyfikowanych upraw. Dokumentacja musi świadczyć o tym, że do uzyskania składników nie są używane środki zakłócające naturalny rozwój fauny. 95% substancji musi wywodzić się ze źródeł, na które nie miały wpływu antybiotyki ani pestycydy. |
Kosmetyki Bio | Kosmetyki „Bio” nie zawierają w swoim składzie substancji odzwierzęcych pozyskanych w nieetyczny sposób. Na etykiecie można odnaleźć informację o obecności 50% surowców pozyskanych z biologicznych upraw. |
Kosmetyki wegańskie | Kosmetyki wegańskie nie są produktami naturalnymi. Nie mogą one zawierać jedynie substancji pochodzenia odzwierzęcego. W ich składzie można jednak znaleźć składniki syntetyczne. |
Jakie substancje najczęściej znajdują się w naturalnych kosmetykach do włosów? Aloes – z reguły sok z jego liści wpływa korzystnie na nawilżenie oraz ułatwia rozczesywanie włosów. Osobom, które zmagają się z przetłuszczaniem się fryzury, poleca się zakup produktów z bisabololem. Może on skutecznie ograniczyć ilość wydzielającego się sebum. Nie należy też unikać soli morskiej – nie wysusza ona włosów, a jedynie wzmacnia ich odżywienie. Awokado i kozieradka to rośliny, które niezwykle często wykorzystywane są do produkcji odżywek i masek, ponieważ wpływają łagodząco na stan skóry i wygładzają strukturę włosa. Szampony dedykowane suchym włosom często zawierają mleko kokosowe, a dla posiadaczek włosów tłustych doskonale sprawdza się szałwiowy szampon i rumianek.
Jakie korzyści płyną ze stosowania naturalnych kosmetyków na włosy?
Zestaw naturalnych kosmetyków, regularnie stosowany, to doskonały sposób na poprawę kondycji fryzury. Dla kogo odpowiednie będą naturalne szampony i odżywki? Jakie korzyści wynikają z ich systematycznego używania?
- Brak silikonów sprawia, że włosy otrzymują zdecydowanie większe ilości substancji odżywczych niż w przypadku używania produktów drogeryjnych.
- W produktach zawierających sztuczne składniki zawarte są parabeny. U osób o wrażliwej skórze głowy mogą one wywoływać reakcje alergiczne. Naturalne preparaty ich nie zawierają, a więc doskonale sprawdzają się podczas mycia głowy u alergików.
- Siarczany, umożliwiające powstanie piany, w znaczącym stopniu wysuszają skórę. Ich brak w naturalnych kosmetykach do włosów umożliwia podjęcie skutecznej walki z łupieżem.
- Naturalne kosmetyki nie niszczą bariery lipidowej.
- Większość produktów naturalnych działa przyczynowo, a nie objawowo. Dzięki temu można pozbyć się problemu tłustych włosów, łupieżu czy puszenia się fryzury na długi czas.
- Stosowanie naturalnych kosmetyków to też duży krok w kierunku dbałości o stan środowiska naturalnego.
Czego nie powinny zawierać w składzie naturalne kosmetyki na włosy?
Polskie kosmetyki naturalne pojawiają się w coraz większej ilości drogerii i aptek. Decydując się na ich zakup warto przeczytać dokładnie skład danego produktu, a nie tylko ślepo zdawać się na obietnice producenta pojawiające się na opakowaniu. Przede wszystkim, należy unikać substancji, które mogłyby wywołać podrażnienia. Należą do nich m.in:
- silne konserwanty (np. phenoxyetanol);
- substancje szkodliwe;
- SLS-y;
- parabeny;
- oleje i woski mineralne;
- PPG, PEG.
W niektórych krajach zakazana jest sprzedaż kosmetyków, w których składzie zastosowano formaldehyd. Warto sprawdzać, czy nie znajduje się on na liście substancji wykorzystanych do produkcji danego preparatu. Działa on toksycznie na wątrobę, układ nerwowy, rozrodczy i oddechowy. Może też przyspieszać proces starzenia się skóry. Unikać należy także formaliny.
FAQ
Jakie korzyści wynikają ze stosowania naturalnych kosmetyków do włosów?
Naturalne kosmetyki do włosów to przede wszystkim produkty umożliwiające wzmocnienie włosów, wygładzenie ich struktury oraz zniwelowanie podrażnień skóry głowy. Są produkowane jedynie z naturalnych substancji pozyskanych w ekologiczny sposób, a co za tym idzie – korzystnie wpływają na stan środowiska naturalnego.
Czy naturalne kosmetyki mogą pomóc w walce z łupieżem?
Naturalne kosmetyki nie zawierają siarczanów, które w dużym stopniu wpływają na wysuszanie się skóry głowy. Dzięki temu umożliwiają regenerację naskórka i zniwelowanie problemu związanego z występowaniem łupieżu.
Jaki skład powinien mieć naturalny szampon do włosów ze skłonnością do przetłuszczania?
Naturalny szampon dla osób, których włosy szybko się przetłuszczają, może zawierać chociażby szałwię i rumianek. Dobrą substancją jest też bisabolol, który wpływają na ograniczenie ilości wydzielającego się sebum i reguluje funkcjonowanie gruczołów łojowych.