Rodzaje rowerów – jaki wybrać dla siebie?

Wybór roweru może być wyzwaniem. Na rynku dostępne są setki modeli o różnej funkcjonalności. Sprawdź, jak znaleźć ten wymarzony!

Jesteś fanką jednośladów? Lubisz aktywnie spędzać czas? A może szukasz skutecznego sposobu na to, jak zrzucić kilka kilogramów? Niezależnie od tego, dlaczego chcesz kupić rower, wybór ten należy starannie przemyśleć. Znalezienie wymarzonego jednośladu będzie łatwiejsze, jeśli poznasz rodzaje rowerów i ich główne cechy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co należy wziąć pod uwagę kupując rower,
  • czym są rowery górskie,
  • kiedy sprawdzają się rowery szosowe,
  • jakie cechy posiada rower turystyczny,
  • czy warto zdecydować się na rower elektryczny w mieście.

Uzbrojona w taką wiedzę będziesz w stanie wybrać rower, który sprosta twoim oczekiwaniom. Bez względu na to, czy wykorzystasz go do eksploracji nieznanych terenów, będziesz relaksować się podczas miejskich przejażdżek, czy też posłuży ci jako ekologiczny środek transportu, odczujesz zadowolenie z dobrze podjętej decyzji! Zobacz również artykuł: Kobieta i ekologia – czy jesteśmy świadome?

Czym kierować się wybierając rower?

Gdyby ktoś polecił ci: „wymień rodzaje rowerów”, ile byłabyś w stanie wyliczyć? Być może znasz podstawowe typy jednośladów, jednak w ciągu ostatniej dekady na rynku pojawiło się dużo nowych, specjalistycznych modeli. Zanim podejmiesz decyzję dotyczącą tego, który rower wybrać, zastanów się, do czego głównie będziesz go używać. Inny sprawdzi się podczas spokojnych przejażdżek w pobliskim parku, a inny przy ekstremalnej jeździe w górach. Kolejnym czynnikiem, który musisz uwzględnić, jest oczywiście cena. Profesjonalne rowery dla kolarzy kosztują nieco więcej niż modele dla amatorów. Jednak wcale nie musisz wydawać fortuny, by cieszyć się rowerem dobrej jakości. Ceny najtańszych, lecz godnych uwagi modeli, zaczynają się już od 1000 złotych. Warto pytać o opinie doświadczonych użytkowników jednośladów, a przed podjęciem ostatecznej decyzji upewnić się, czy egzemplarz odpowiada twoim potrzebom. Kupno nowego roweru zawsze powinno być poprzedzone solidnym researchem. Jeśli poznasz podstawowe rodzaje rowerów, łatwiej będzie ci określić, który z nich najlepiej sprawdzi się w twoim wypadku.

Rowery górskie na rodzinne wypady i samotne przejażdżki

Rowery górskie, zwane potocznie góralami, są wyjątkowo uniwersalne, co z pewnością przyczynią się do ich popularności. Posiadają amortyzator przedniego koła, a czasem także tylni. Dobrze sprawdzają się na śliskich i nierównych nawierzchniach za sprawą szerokich opon z wyraźnym bieżnikiem. Koła w tego typu rowerach występują w rozmiarze 26”, 27.5” oraz 29”. Mniejszy rozmiar kół gwarantuje lepszą zwrotność sprzętu, jednak może powodować trudności podczas pokonywania przeszkód. Modele z dużymi kołami polecane są fanom szybkiej jazdy. Główne rodzaje rowerów górskich to:

  • MTB,
  • cross country,
  • downhill,
  • freeride,
  • enduro,
  • trail.

Podczas rodzinnych wypadów za miasto świetnie sprawdzi się rekreacyjny rower górski z aluminiową ramą. Jest stosunkowo lekki i bardzo wytrzymały, a przy tym ma korzystną cenę. Rowerem typu MTB można jeździć nie tylko po wymagających nawierzchniach w lesie czy na szlaku, ale także po asfalcie. Jeśli natomiast lubisz adrenalinę i na trasie chętnie rozwijasz duże prędkości, wybierz model z obniżoną ramą, np. trail lub downhill. Ich konstrukcja zwiększa bezpieczeństwo podczas stromych zjazdów czy skoków.

Rowery szosowe dla kolarzy i amatorów

Rowery szosowe są przeznaczone do jazdy po asfalcie. Będą dobrym wyborem dla tych, którzy lubią prędkość – zarówno profesjonalnych kolarzy, jak i amatorów. Popularne rodzaje rowerów szosowych pozwalają podzielić je na modele klasyczne, sportowe, przełajowe i aerodynamiczne. Tradycyjny jednoślad szosowy łatwo rozpoznasz po charakterystycznie wygiętej kierownicy i cienkich kołach. Rama szosówki jest lekka i sztywna. Opony są niemal gładkie lub mają znikomy bieżnik. Podczas jazdy na rowerze szosowym kolarz przyjmuje sportową pozycję, a tułów układa się poziomo. Takie ułożenie ciała pozwala rozwinąć naprawdę duże prędkości i zminimalizować opór wiatru. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kolarstwem, zdecyduj się na rower z solidną ramą aluminiową. Jest nie tylko tańszy niż model karbonowy, ale też bardziej odporny na uszkodzenia w wyniku upadków, które w trakcie nauki jazdy mogą zdarzać się częściej. Szosówki dla sportowców mają nieco inny kształt niż klasyczne rowery szosowe. Np. modele triathlonowe posiadają prostą, nisko osadzoną kierownicę i ramę z ostrymi kątami. Cechuje je ultraniska waga i sztywna konstrukcja, która ogranicza komfort jazdy, ale znacznie zwiększa aerodynamikę.

Rowery turystyczne – idealne na wakacje

Rower turystyczny – inaczej zwany trekkingowym – to idealny wybór dla osób poszukujących jednośladu na dalekie wyprawy. Można powiedzieć, że łączy w sobie cechy rowerów szosowych i górskich, jednak nie nadaje się do jazdy po bardzo stromym terenie czy na ekstremalnych szlakach. Rower trekkingowy damski posiada niższą ramę i nieco szersze siodełko niż model przeznaczony dla panów. Obwód kół w tradycyjnym jednośladzie tego typu wynosi najczęściej 29″, co zapewnia komfort podczas wielokilometrowych tras. Jak sama nazwa wskazuje, rower turystyczny przeznaczony jest do uprawiania turystyki rowerowej. Jeśli więc lubisz kilkudniowe wycieczki na dwóch kółkach, możesz rozważyć jego kupno. Zaletą tego jednośladu jest uniwersalność. Dobrze radzi sobie zarówno na asfalcie, jak i szutrze, chodniku czy bezdrożach. Wykorzystasz go nie tylko podczas weekendowych wypadów za miasto, ale też na co dzień, np. dojeżdżając do pracy. Podstawowe rodzaje rowerów turystycznych to jednoślady damskie oraz męskie. Można wyróżnić jeszcze modele crossowe, które nie posiadają dodatkowego osprzętu. Ich koła najczęściej mają średnicę 28″ i cienkie opony z delikatnym bieżnikiem.

Zimą możesz przesiąść się na domowy rower stacjonarny, który pozwoli ci zadbać o sylwetkę i zachować dobrą kondycję nawet podczas niesprzyjającej pogody. Różne rodzaje rowerów stacjonarnych zaspokajają potrzeby osób intensywnie trenujących, jak i tych, które ćwiczą głównie dla relaksu.

Rowery elektryczne – jak sprawdzają się w mieście?

Rodzaje rowerów elektrycznych są właściwie takie same, jak standardowych jednośladów. Wybór jest więc naprawdę spory. Za e-rower trzeba zapłacić nieco więcej niż za model z tradycyjnym napędem. Jednoślad elektryczny jest również cięższy, a użytkując go trzeba pamiętać o regularnym ładowaniu akumulatora. Czy warto zdecydować się na jego zakup? Wszystko zależy od twoich potrzeb. Rowery elektryczne polecane są osobom, które mają słabszą kondycję, chcą odbudować formę po kontuzji czy po prostu pragną zapewnić sobie komfort na dalekich trasach. Jeśli jednak poszukujesz roweru do jazdy po mieście, e-bike również dobrze się sprawdzi. W takim wypadku zdecyduj się na model miejski przeznaczony do pokonywania krótkich i średnich dystansów. Elektryczne wsparcie w czasie jazdy odciąży twoje mięśnie, dzięki czemu codzienna droga do pracy czy na zakupy będzie o wiele przyjemniejsza. Przesiadając się z samochodu na e-rower unikniesz korków i problemów ze znalezieniem miejsca parkingowego. Nie tylko zaoszczędzisz czas, ale też poprawisz swoją kondycję. Jednocześnie nie zmęczysz się tak bardzo jak podczas jazdy na standardowym rowerze.

Poniżej znajdziesz tabelę przedstawiającą najpopularniejsze rodzaje rowerów, ich przeznaczenie oraz główne cechy.

Rodzaje rowerów Przeznaczenie Cechy
rower górski do szybkiej jazdy po górskich szlakach
i wymagających trasach
solidna rama, szerokie opony z agresywnym bieżnikiem
rower miejski do jazdy po asfalcie
i równej powierzchni,
na krótkie i średnie dystanse
lekki, zapewnia wygodną pozycję w czasie jazdy, często wyposażony
w kosz
rower trekkingowy do uprawiania turystyki rowerowej, na dalekie trasy, do jazdy po różnych typach nawierzchni praktyczne wyposażenie, wytrzymała konstrukcja, szeroki obwód kół
rower crossowy do jazdy po asfalcie
i drodze szutrowej
cienkie opony,
delikatny bieżnik,
bez dodatkowego osprzętu
rower szosowy do jazdy po gładkich trasach szosowych,
na dalekie dystanse
cienkie i gładkie opony, sportowy design, wygięta kierownica typu „baranek”

 

Najczęściej zadawane pytania:

Czym się kierować podczas kupna roweru?

Wybierając rower należy wziąć pod uwagę sposób, w jaki najczęściej będzie on użytkowany. Poszczególne rodzaje rowerów przeznaczone są na różne trasy i dystanse.

Jaki rower górski wybrać?

Amatorzy kolarstwa górskiego mogą wybrać rower MTB z lekką i wytrzymałą ramą aluminiową. Miłośnikom szybkiej jazdy polecane są rowery z obniżoną ramą i dużym obwodem kół.

Jakie są rodzaje rowerów szosowych?

Rowery szosowe można podzielić na modele sportowe i rekreacyjne typu endurance. Szosówki posiadają gładkie opony i doskonale sprawdzają się na dalekich dystansach.

Czym wyróżniają się rowery turystyczne?

Rowery turystyczne są uniwersalne i świetnie radzą sobie zarówno na płaskiej nawierzchni, jak i nierównych trasach. Szeroki obwód kół zapewnia komfort podczas wielokilometrowych przejażdżek.

Czy rower elektryczny dobrze sprawdzi się w mieście?

Rower elektryczny miejski będzie dobrym wyborem dla osób, które codziennie pokonują drogę do pracy na jednośladzie. Odznacza się eleganckim wyglądem, jest lekki i zapewnia wygodną pozycję w czasie jazdy.

Dodaj komentarz