Solary na dach – czym kierować się przed zakupem

ekipa montująca solary na dachu

Solary na dach są rozwiązaniem stale zyskującym na popularności. Zwolenników tego systemu znaleźć można zarówno wśród osób chcących zaoszczędzić, jak i tych dbających o środowisko.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

    • co to solary dachowe;
    • jaki jest ich koszt;
  • czy solary sprawdzą się przez cały rok;
  • na ile lat starczają solary na dachu.

 

Solary na dach są niezwykle prostym i tanim sposobem na ciepłą wodę. Wszyscy doskonale wiedzą, że promienie słoneczne są źródłem darmowej energii, którą wykorzystać można dzięki kolektorom np. do podgrzewania wody użytkowej. Innym rozwiązaniem wykorzystującym promienie słoneczne jest instalacja fotowoltaiczna.

Zobacz także artykuł: Fotowoltaika – dlaczego warto w nią inwestować

Praca przy odnawialnych źródłach energii może więc być bardzo interesująca. Przyjżyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Czym są solary dachowe?

Solary dachowe nazywane są inaczej kolektorami słonecznymi. Służą one do podgrzewania wody za pomocą promieni słonecznych. W przypadku solarów dachowych, najczęściej stosowane są kolektory płaskie, wśród których wyróżnić można kolektory cieczowe lub powietrzne.

Kolektory cieczowe stosowane są do współpracy z układami grzewczymi. Ich działanie polega na transporcie ogrzanego czynnika roboczego, czyli wody lub innej cieczy, do wymiennika woda-woda. Solary dachowe zbudowane są z rurek (lub pojedynczej rurki) o odpowiednim kształcie oraz absorbera, będącego dobrze przewodzącą ciepło cienką płytą. Selektywna powłoka oraz duża powierzchnia absorbera, zapewniają niezwykle wysoki poziom pochłaniania energii słonecznej, co skutkuje szybkim nagrzewaniem się rurek, a właściwie cieczy znajdującej się w ich wnętrzu.

Ciecz zastosowana w kolektorach musi charakteryzować się niską temperaturą krzepnięcia, aby zapobiec zamarzaniu podczas zimy. W Polsce najczęściej rurki wypełniane są więc roztworem glikolu, ponieważ podczas zimy, temperatury powietrza spadają często poniżej 0 °C.

W skład solarów dachowych wchodzi jeszcze obudowa, która ogranicza straty ciepła do otoczenia. Kolektory płaskie posiadają zaizolowaną od spodu skrzynkę, a rurowe – szklane rury z próżnią wytworzoną wewnątrz, osobne dla wszystkich pojedynczych rurek z cieczą.

Czy opłaca się montować solary?

Chcąc ocenić opłacalność montażu kolektorów, ważna jest nie tylko sama cena solarów dachowych, ale także ceny wszystkich materiałów potrzebnych do ich montażu oraz wszelkie wydatki, które należy ponieść przez okres eksploatacji instalacji. W skład tych kosztów wliczyć można:

  • okresowe przeglądy instalacji – najczęściej wykonuje je się raz w roku,
  • wymianę płynu solarnego – powinna odbywać się nie częściej niż co 5 lat,
  • wymianę uszkodzonych rur próżniowych,
  • wymianę uszkodzonej szyby kolektora płaskiego.

 

Oszczędności, jakie przynieść mogą solary dachowe, zależą głównie od ilości zużytej ciepłej wody w gospodarstwie domowym każdego dnia oraz źródła ciepła i cen paliwa służących do zasilania urządzeń grzewczych. Wiadomo, że im więcej ciepłej wody zużywa się na co dzień, tym krótszy będzie okres zwrotu inwestycji.

Podobnie sprawa wygląda z kosztami ogrzewania – im są większe, tym szybciej zwróci nam się inwestycja w kolektory słoneczne. Najczęściej przyjmuje się, że zużycie wody przez jedną osobę wynosi w ciągu jednej doby ok. 40-50 litrów o temperaturze 40-45 °C. Jeżeli lubimy brać długie i częste kąpiele, zużycie wody może być dużo wyższe i sięgać nawet 120 litrów na jedną osobę w ciągu doby.

Opłacalność montażu solarów dachowych można więc łatwo obliczyć, porównując koszt instalacji i eksploatacji do dotychczasowych rachunków za ciepłą wodę. Standardowo można jednak przyjąć, że solary dachowe są zdecydowanie opłacalną inwestycją, która zwraca się stosunkowo szybko.

Jaki jest koszt solarów na dach?

Średni koszt kolektorów to od 800 do 2000 zł za pojedynczy solar oraz od 5000 do 7000 zł za zestaw kolektorów. Ceny solarów dachowych zależą głównie od technologii, w jakiej zostały one wykonane, rodzaju absorbera, liczby rur, pojemności czy innych, dodatkowych elementów zestawu.

Dodatkowo, warto zainwestować w opcjonalny zbiornik, pozwalający na przechowywanie ciepłej wody użytkowej, którego ceny zostały przedstawione w tabeli poniżej.

Pojemność [l] 100 140 200 300
Cena brutto [zł] 1000 1300 2200 2600

W skład kosztów wliczyć należy także montaż solarów dachowych. Ceny tej usługi zależą od sposobu montażu oraz zakresu prac. Ostateczny koszt kolektorów słonecznych wydawać może się więc duży, ale należy pamiętać o znacznie niższych rachunkach za ciepłą wodę oraz aspekcie ekologicznym – czerpanie energii z promieni słonecznych zdecydowanie pomaga dbać o nasze środowisko. Istnieją także programy rządowe wspierające osoby inwestujące w odnawialne źródła energii, które pokryć mogą nawet kilkadziesiąt procent wartości całej instalacji.

Czy solary sprawdzają się cały rok?

W Polsce solary dachowe wykorzystywane są zazwyczaj do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Kolektory nie mogą być jednak jedynym źródłem ciepła w nieruchomości, ponieważ zimą oraz w pochmurne dni, mogą nie być w stanie zapewnić ciepłej wody.

W zimowych miesiącach z ujemnymi temperaturami zewnętrznymi, kolektor słoneczny może mieć problem z podgrzaniem nawet 1l wody do temperatury zdatnej do kąpieli, czyli 40°C. W takim przypadku, do ogrzania wody konieczne jest wykorzystanie alternatywnego źródła ciepła, takiego jak kocioł czy grzałka elektryczna. Energii zużyjemy oczywiście nieco mniej, ponieważ woda podgrzana będzie do wstępnej temperatury ok. 10-15°C, co znacznie ułatwi oraz przyspieszy proces dogrzewania wody.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że płyn który krąży w instalacji solarnej (najczęściej glikol) ma zbyt niską temperaturę, uniemożliwiającą mocniejsze podgrzanie wody w zasobniku.

Oznacza to, że solary nie sprawdzą się w naszym klimacie przez cały rok. Niezależnie czy zamontujemy 5 czy 30 metrów kwadratowych kolektorów, to temperatura wody nie może być wyższa niż temperatura płynu solarnego.

Na ile lat starczają jedne solary?

Minimalny okres, na który starczają jedne solary dachowe, wynosi 20 lat. Większość producentów zapewnia jednak, że ta żywotność jest w praktyce znacznie dłuższa (warto zaznaczyć że pierwsze instalacje solarne, montowane w końcu lat siedemdziesiątych, nadal funkcjonują). Podany okres jest określeniem czasu eksploatacji bez większych strat we właściwościach instalacji. Podjęcie decyzji o wymianie solarów dachowych podyktowane jest zazwyczaj postępem technologicznym i chęcią posiadania kolektorów charakteryzujących się lepszą efektywnością. Rzadko natomiast zdarza się, że posiadacze solarów dachowych wymieniają je z powodu zepsucia czy wydajności obniżonej do nieakceptowalnego poziomu.

Należy pamiętać, że w celu poprawnego działania solarów dachowych, przez cały okres ich użytkowania, dbać należy o standardowe temperatury robocze czy okresowe przeglądy techniczne, wraz z wymaganymi pracami serwisowymi. Większość producentów solarów dachowych daje gwarancję wynoszącą 3 lata. Często można ją jednak przedłużyć nawet o 7 lat. Warunkiem są jednak coroczne przeglądy. Według wymogów większości firm produkujących solary, muszą być one przeprowadzane przez autoryzowanych serwisantów, posiadających dedykowane uprawnienia.

Najczęściej zadawane pytania:

Czym są solary dachowe?

Solary dachowe to ekologiczne i tanie w eksploatacji źródło ciepłej wody użytkowej. Ich działanie polega na ogrzewaniu cieczy roboczej promieniami słonecznymi.

Czy opłaca się montować solary?

Montaż solarów jest opłacalny, szczególnie w przypadku gdy gospodarstwo domowe liczy wiele osób, a koszty paliw służących do konwencjonalnego ogrzewania wody są drogie.

Jaki jest koszt solarów na dach?

Solary na dach, w zależności od ich technologii, kosztują od 5 do 7 tysięcy złotych. Koszt ten jednak stosunkowo szybko się zwraca.

Czy solary sprawdzają się cały rok?

W naszym klimacie solary dachowe nie sprawdzają się przez cały rok, ponieważ w zimowe, mroźne dni oraz przy dużym zachmurzeniu, woda nie jest w stanie nagrzać się do temperatury użytkowej.

Na ile lat starczają jedne solary?

Żywotność solarów dachowych to nawet 20 lat. Producenci udzielają na nie nawet do 10 lat gwarancji.

Dodaj komentarz