Sortowanie śmieci – co można wrzucać do pojemnika z plastikiem?

co wrzucamy do plastiku

Sortowanie śmieci przynosi wiele korzyści. Podstawowym jej celem jest oddzielenie surowców od odpadów. Ważne jest, aby wiedzieć jak prawidłowo sortować śmieci z tworzyw sztucznych i metali. Zatem co wrzucamy do pojemnika na plastik?

Czym jest Jednolity System Segregacji Odpadów

Zasady segregacji odpadów są proste. Jednak, aby móc prawidłowo sortować tworzywa sztuczne i metale należy wiedzieć, które z nich traktowane są jako surowce, a które jako odpady. W koszach na tworzywa sztuczne i metale powinny znaleźć się tylko te materiały, które można ponownie wykorzystać i przetworzyć. Jak je rozpoznać?

O zasadach segregacji odpadów mówi rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów z dnia 29 grudnia 2016 roku. Uregulowania prawne i ujednolicenie zasad w całym kraju zaowocowały powstaniem Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów. Wśród surowców, które należy oddzielić od odpadów wymienia się: tworzywa sztuczne i metale, papier, szkło oraz odpady bio.

Pomimo ujednolicenia, w obrębie gmin mogą obowiązywać dodatkowe zasady i ograniczenia. Warto je poznać, bowiem tylko prawidłowa segregacja daje możliwość efektywnego wykorzystania surowców. Skuteczny recykling to mniej śmieci – korzyść zarówno dla planety, jak i jej mieszkańców.

Jak odróżnić tworzywa i metale nadające się do recyklingu

Śmieci z tworzyw sztucznych mogą mieć różnorodną postać. Różne są rodzaje plastiku, z których są wykonane. Oznaczenia na butelkach plastikowych są podpowiedzią dla konsumentów. W wielu przypadkach należy jednak samodzielnie zdecydować, co wrzucamy do plastików, a czego nie. Jakimi wskazówkami się kierować?

Z całą pewnością tym co wyrzucamy do plastiku są plastikowe butelki po napojach – najlepiej, aby były zgniecione i pozbawione nakrętek, które można wrzucać do specjalnych pojemników na nakretki. W koszu na plastik i metal znaleźć się powinny także plastikowe opakowania oraz tak zwane tetrapaki, czyli opakowania wielomateriałowe. Opakowania po chemii domowej i kosmetykach również powinny trafić do koszy do recyklingu. Plastikowe reklamówki oraz folie nie są łatwym materiałem do ponownego wykorzystania, niemniej, nie powinno się ich wrzucać do odpadów zmieszanych, a właśnie do koszy na plastik.

Wbrew pozorom, nie jest powszechna wiedza, że kosze na plastiki to także kosze na surowce metalowe. Warto o tym pamiętać – do żółtego pojemnika wrzuca się zarówno tworzywa sztuczne jak i metale. Jakie konkretnie? W przypadku metali, w koszu z żółtą etykietą znaleźć powinny się aluminiowe puszki, zarówno te po napojach, jak i po konserwach. To także miejsce na kapsle, zakrętki do słoików, folię aluminiową i inne metale kolorowe. Co ważne opakowania powinny być opróżnione, ale nie muszą być myte. Mycie opakowań w gospodarstwie domowym to o wiele większe zużycie wody niż w przypadku przemysłowego mycia surowców.

Najczęstsze błędy przy segregacji metali i tworzyw sztucznych

Aby móc mówić o prawidłowej segregacji odpadów warto wiedzieć także czego nie wrzucać do pojemnika z plastikiem. Co ciekawe wśród pięciu różnych frakcji, to właśnie tworzywa sztuczne i metal sprawiają najwięcej problemów. Co najczęściej ludzie wrzucają do plastików, a nie powinni?

Plastików, ani metali nie trzeba myć przed wrzuceniem do kosza. Niemniej, nie można wyrzucać ich z zawartością. Powinna ona trafić albo do odpadków biodegradowalnych, albo do frakcji zmieszanej. Nie powinno się wylewać ani wyrzucać zawartości do kanalizacji – od tego są śmietniki. Kosz na plastiki to także nie jest miejsce na zepsute zabawki, opakowania po lekach, ani zużyte artykuły medyczne.

Dużym błędem jest także wyrzucanie do koszy na tworzywa sztuczne i metale opakowań po olejach silnikowych, nawet pustych i zużytych części samochodowych. Podobnie jest w przypadku puszek po farbach czy lakierach – ich też nie wrzucamy do koszy z żółtą etykietą. Osobna grupa odpadków to sprzęt AGD, baterie i akumulatory – należy je oddzielić od pozostałych odpadków i oddać w odpowiednie miejsce – do kosza na zużyte baterie, PSZOK’u lub w miejsce zbiórki elektrośmieci.

Dodaj komentarz