Zwyczaje leśnych zwierząt – co jedzą dziki?

Zwyczaje leśnych zwierząt - co jedzą dziki?

Chyba każdy z nas zna popularny wiersz Jana Brzechwy „Dzik jest dziki”. Okazuje się jednak, że jego przekaz ma niewiele wspólnego z prawdą, gdyż dziki na co dzień nie są złe, a najchętniej omijają ludzi. Mało osób wie, co jedzą dziki w lesie i jak żyją. Właśnie o tym napiszemy w naszym artykule.

Co jedzą dziki?

Dziki to zwierzęta, które są niezastąpione w lesie. Mają doskonały węch, dlatego szybko znajdują dżdżownice, larwy i małe gryzonie w ściółce, którą doskonale spulchniają swoimi ryjkami, użyźniając przy tym glebę.

Co ciekawe, dziki są wszystkożerne. Jedzą kłącza roślin, korzenie, nasiona, żołędzie, owoce i różne rośliny. Chętnie spożywają ptasie jaja, płazy, gady, gryzonie czy pisklęta. Nie pominą również padliny, dzięki czemu doskonale oczyszczają leśny ekosystem.

Co je dzik zimą? W końcu wiele zwierząt, np. ptaków, korzysta z przygotowanych karmników, gdyż boryka się z brakiem jedzenia. W przypadku dzików i innych zwierząt sytuacja wygląda inaczej. Okazuje się, że podczas zimy dziki chętnie żywią się mrówkami, chrząszczami, owadami, a także roślinami, których nie brakuje w lesie. Chętnie spożywają także resztki jedzenia, które ludzie zostawiają na polach, łąkach i w lasach. Latem i wiosną chętnie wychodzą na pola uprawne, gdzie znajdą różne warzywa i zboża. Żywią się burakami, kukurydzą, ziemniakami, zbożami, a także warzywami strączkowymi, niejednokrotnie pustosząc uprawy rolników.

Co jedzą małe dziki?

Jak wiadomo, dziki należą do grupy ssaków, dlatego małe warchlaki tuż po narodzinach żywią się mlekiem lochy. Dostarcza im ono wszystkich składników odżywczych w pierwszych miesiącach życia. Kiedy brakuje im pokarmu, zaczynają żywić się liśćmi, owocami, korzeniami i trawą. Warto wiedzieć, że na to co je dzik, ma wpływ miejsce, w którym żyje. Dziki są mieszkańcami lasów i terenów przyległych, dlatego ich dieta jest zależna od tego, do czego mają dostęp w danym miejscu. Podobnie do świń, dziki potrzebują różnych składników odżywczych, białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i minerałów, a wszystko po to, aby mogły funkcjonować zdrowo.

Zadbajmy o dziki w naszych lasach

Już od wielu lat światowe i krajowe organizacje wiele mówią o destrukcyjnej działalności człowieka, która prowadzi do wymierania wielu dzikich zwierząt. Nie inaczej jest w przypadku dzików, na których szkodę działa człowiek. Dziki najczęściej spotykane są w lasach mieszanych, jednak lubią także iglaste czy typowo liściaste lasy. Idealnym miejscem do ich życia jest las pełen mokradeł i bagien. Najczęściej prowadzą nocny tryb życia. W dzień siedzą w barłogach, a latem mogą przebywać w kukurydzy, zbożu i innych wysokich uprawach. Ogromnym zagrożeniem dla nich są nie tylko polowania, ale również wycinka lasów, w których bytują. Bardzo ważne jest, aby zadbać o nasadzenie nowych lasów, które staną się miejscem do życia dla dzików i zapewnią im pożywienie.

Czy powinniśmy żywić dziki?

Dzikie zwierzęta, które żyją w lesie, mogą być narażone na niedostępność pożywienia w odpowiednich ilościach. O ile wyrzucanie pożywienia w lesie może pomóc dzikom przetrwać zimę, absolutnie nie powinno się dożywiać ich w miejscach, w których nie powinno ich być. Okazuje się, że dziki podążając za pożywieniem, chętnie wchodzą do miast w rejony śmietników, a także do ogrodów czy parków. W żadnym wypadku nie należy dawać im pożywienia, gdyż dziki wracają w miejsca, w których miały dostęp do żywności.

Należy wiedzieć, że na terenach zabudowanych i w miejscach, w których mieszkają ludzie, dziki mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. Karmiony dzik nauczy łatwego dostępu do pożywienia nie tylko siebie samego, ale także swoje potomstwo, co może być bardzo groźnym zjawiskiem. Miejsce dzika jest w lesie, dlatego należy pamiętać, że wchodząc do lasu, jesteśmy w nim gościem. Musimy zadbać o miejsce ich bytowania, tworząc jak najlepsze warunki. Chodzi tu przede wszystkim o drzewa, których wycinka powinna być znacznie ograniczona. Konieczne jest również wysadzanie nowych lasów.

Dodaj komentarz