5 umiejętności mentalnych, które warto rozwijać u dzieci od najmłodszych lat

5 umiejętności mentalnych, które warto rozwijać u dzieci

Oto pięć umiejętności mentalnych, których warto się uczyć od najmłodszych lat.

Maluchy chodzące do przedszkola cały czas zajęte są nauką rysowania, pisania czy też liczenia. Czas, jaki spędzają w domu można wykorzystać by ułatwić im przyswajanie wiedzy w szkole. Jeżeli chcesz sprawić by nauka Twojej pociechy przebiegała znacznie sprawniej i produktywniej to warto zadbać o rozwój kilku umiejętności, które stanowią doskonałą bazę podczas edukacji na wszystkich etapach życia. Prezentujemy poniżej pięć umiejętności mentalnych, które Twoje dziecko powinno rozwinąć od najmłodszych lat.

Umiejętność koncentracji

Maluchy to najczęściej prawdziwe wulkany energii, które są ciekawe świata. W chęci biegania, tańczenia i odkrywania otoczenia nie ma oczywiście nic złego, jednak tak aktywne dzieci mogą mieć jednocześnie problemy z koncentracją. Trzeba zatem zadbać o to by dziecko nauczyło się koncentracji i mogło swobodnie z niej korzystać, gdy będzie taka potrzeba. W ćwiczeniu koncentracji pomocne mogą okazać się zarówno proste gry takie jak ,,kto pierwszy się poruszy – przegrywa” oraz zabawki ćwiczące umiejętności zapamiętywania i powtarzania.

Zdolność panowania nad emocjami

Małe dzieci nie do końca rozumieją swoje emocje. Mówienie o emocjach zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych jest więc niezwykle istotnym elementem poznawania siebie. Staraj się rozmawiać z maluchem o jego emocjach, tak by pociecha była w stanie zidentyfikować swoje odczucia. Podczas tego rodzaju rozmów pomocne mogą okazać się zabawki takie jak pluszowe misie czy inne przytulaki, za pomocą których dziecko będzie w stanie lepiej opisać to co naprawdę odczuwa.

Umiejętność rozwiązywania problemów

Zdolność do analitycznego myślenia i znajdowania rozwiązań nawet w błahych sytuacjach jest jedną z kluczowych umiejętności, które powinien posiadać każdy człowiek. Rodzice widząc dziecko głowiące się nad wyjściem z jakiejś sytuacji często mają ochotę wkroczyć i pokazać gotowe rozwiązanie. Jest to jednak błędne podejście, które ograniczy prawidłowy rozwój dziecka. Zamiast wskazywać gotowe rozwiązanie rodzicie powinni nakierować dziecko w stronę rozwiązania tak by mogło ono samodzielnie znaleźć remedium na problem. Pomocne w zdobywaniu umiejętności rozwiązywania problemów będą zabawki takie jak puzzle czy układanki, gdzie dziecko będzie szukało elementu pasującego w danym miejscu.

Zdolność do motywacji samego siebie

Codzienne czynności takie jak odkładanie zabawek na swoje miejsce, utrzymanie porządku w pokoju czy odrabianie zadań mogą być dla dziecka nudne i wydawać się niepotrzebne. W takich sytuacjach niezbędna jest wewnętrzna motywacja, która pozwoli przemóc niechęć do działania. Instynkt motywacyjny można rozwinąć w dziecku poprzez tłumaczenie, że istotny jest sam proces, a nie efekt. Pomocne okaże się również wzmocnienie pozytywne, czyli chwalenie dziecka, gdy robi coś dobrze co zachęci je do dalszego działania.

Optymistyczne nastawienie

Nikt z nas nie rodzi się pesymistą lub optymistą. Sposobu, w jaki patrzymy na życie można nauczyć również dzieci. Optymistyczne podejście do świata jest bardzo pomocne zarówno w zarządzaniu własnymi emocjami, jak i też podczas pojawiających się na drodze życia problemów.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz