Jak zmienia się zapotrzebowanie na sen w ciągu całego życia?

W zależności od wieku ludzie mają różne zapotrzebowanie na sen. Noworodki przesypiają niekiedy nawet 18 godzin na dobę, podczas gdy seniorom do pełnej regeneracji może wystarczyć zaledwie kilka godzin. Dowiedz się więcej, jak zmienia się zapotrzebowanie na sen na przestrzeni lat.

Ile godzin snu potrzebuje człowiek?

Zapotrzebowanie na sen nie jest stałe i kształtuje się różnie w zależności od wieku. Chociaż zależy ono również on innych czynników, określono, ile mniej więcej powinno się spać każdej doby. Co istotne, zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi czas snu, wpływają na organizm niekorzystnie, dlatego warto przestrzegać zaleceń, dopasowując je do własnych potrzeb i trybu życia.

Noworodki i małe dzieci potrzebują bardzo dużo snu, zarówno w dzień, jak i w nocy. Wraz z wiekiem liczba drzemek w ciągu dnia maleje, podobnie jak ogólne zapotrzebowanie na sen. Dzieci w wieku szkolnym wciąż potrzebują całkiem sporo snu, dopiero w okolicach 12 roku życia dla zdrowego funkcjonowania wystarcza około 8 godzin. Mało aktywni seniorzy niekiedy śpią po 5-6 godzin, jednak zazwyczaj zalecane minimum w tym wieku to wciąż 7 godzin.

Ile konkretnie godzin snu potrzebuje człowiek w różnych okresach życia?

  • noworodki: 16-18 godzin snu na dobę;
  • dzieci 1-2 lata: 11-14 godzin;
  • dzieci 3-5 lat: 10-13 godzin;
  • dzieci 6-12 lat: 9-11 godzin;
  • młodzież 12-18 lat: 8-10 godzin;
  • dorośli do 65 r.ż.: 7-9 godzin;
  • seniorzy powyżej 65 r.ż.: 7-8 godzin.

Jeśli jest taka możliwość, warto dopasować swój tryb życia tak, by kłaść się i wstawać o stałej porze, zgodnej z chronotypem konkretnej osoby. Jeżeli to jednak niemożliwe, nie będzie dobrym pomysłem skracanie snu, by oddać się wieczorem pracy lub ulubionym rozrywkom.

ile-godzin-snu-potrzebuje-czlowiek.jpg

Od czego jeszcze zależy zapotrzebowanie na sen?

Zapotrzebowanie na sen zależy nie tylko od wieku, a najlepszą metodą określenia, ile godzin będzie wystarczające, jest obserwacja własnego organizmu i funkcjonowania w ciągu dnia. Więcej snu potrzebują osoby bardzo aktywne fizycznie, na przykład profesjonalni sportowcy. Innymi grupami, u których obserwuje się wyższe zapotrzebowanie na sen, są chorzy, na przykład z cukrzycą czy nadciśnieniem, kobiety w ciąży oraz osoby zmagające się z przewlekłym stresem.

U niektórych osób niezależnie od wieku większe zapotrzebowanie na sen może wynikać z zaburzeń lub chorób takich jak depresja, koszmary i lęki nocne, bezdech senny czy trudności z zasypianiem. W takich przypadkach ważne jest, żeby w porozumieniu ze specjalistą spróbować znaleźć przyczynę przewlekłego zmęczenia w ciągu dnia i postarać się ją zlikwidować.

Długość i jakość snu a samopoczucie

Nawet jeśli ściśle trzymamy się zaleceń, długi sen nie zawsze jest efektywny, ponieważ na to, czy jesteśmy wypoczęci czy nie, wpływa również w dużym stopniu jakość snu. Bez względu na wiek trzeba kłaść duży nacisk na jego poprawę, między innymi dbając o komfortowe środowisko nocnego wypoczynku i zmianę trybu życia na zdrowszy. W tym przypadku duże znaczenie ma zbilansowana dieta, ruch na świeżym powietrzu, nawodnienie organizmu oraz unikanie ekranów i intensywnego oświetlenia wieczorem. Przed położeniem się spać warto stosować techniki relaksacyjne, zioła i olejki eteryczne, dzięki czemu sen będzie głębszy i maksymalnie efektywny.

Żeby osiągnąć długi, jakościowy sen, trzeba też zadbać o komfort snu, między innymi kupując wygodne łóżko z dobrym, dopasowanym do potrzeb i wagi użytkowników materacem. Dla starszych dzieci i osób dorosłych śpiących w pojedynczym łóżku idealne będą materace o wymiarach 80×200 cm: https://sennamaterace.pl/107-materace-80×200, jeśli jest to łóżko podwójne, minimum to 140×200 cm, a najlepiej 180×200 cm. Kluczowa jest tutaj jakość wykonania. Na materacu nie można oszczędzać, ponieważ wpływa znacząco na stan psychiczny, zdrowie i wydajność w ciągu dnia. Częste pobudki spowodowane niemożnością znalezienia odpowiedniej pozycji do snu to jedna z przyczyn, powodujących nieustanne zmęczenie, nawet u osób przesypiających zalecane 7-9 godzin. Szukasz wygodnego materaca? Zajrzyj do autoryzowanego dystrybutora marki Hilding: https://sennamaterace.pl/, gdzie znajdziesz duży wybór różnych rozmiarów.

Odpowiednio długi sen w komfortowych warunkach to klucz do zdrowia, urody i efektywności w pracy, dlatego warto skupić się dążeniu do wczesnego kładzenia się spać i na poprawie warunków snu. Zaciemniona, cicha i wywietrzona sypialnia z wygodnym łóżkiem i ciepłą, przyjemną dla skóry pościelą to idealne warunki do codziennej regeneracji.

dlugosc-i-jakosc-snu-a-samopoczucie.jpg

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz