Ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej coraz więcej osób instaluje na dachach systemy wytwarzania energii słonecznej. Energetyka słoneczna jest obecnie najbardziej rozwiniętą dziedziną nauki i technologii. Korzystanie z paneli nie tylko pomaga chronić środowisko, ale także obniża rachunki, a ostatecznie pozwala zaoszczędzić pieniądze.
Ale czy wiesz, że istnieją różne typy modułów fotowoltaicznych. Ich wydajność jest bardzo zróżnicowana, więc ich wybór może mieć duże znaczenie w Twoim późniejszym użytkowaniu. W tym artykule dowiesz się, jakie są rodzaje modułów fotowoltaicznych i czym się wyróżniają.
PANELE I OGNIWA MONOKRYSTALICZNE
Modele te są najdroższe, ponieważ wykorzystują najwyższej jakości materiał półprzewodnikowy – monokrystaliczny krzem. Jednak niekwestionowaną zaletą jest to, że moduły monokrystaliczne mają najwyższą sprawność, około 17% do 23%.
Co więcej, jednolite panele kryształowe wykonane z pojedynczych kryształów krzemu charakteryzują się wysoką wydajnością i trwałością. Charakteryzuje się dużą elegancją, gdyż wszystkie elementy panelu są w kolorze czarnym.
Charakteryzują się one również doskonałą trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne, dzięki czemu działają w pełni efektywnie nawet po 25 latach użytkowania. Jest to świetna opcja na dachy, gdzie przestrzeń na montaż paneli jest ograniczona, ponieważ ich wymiary są zmniejszone do standardowych modułów, przy zachowaniu takiej samej sprawności.
PANELE I OGNIWA POLIKRYSTALICZNE
Polikrystaliczne moduły słoneczne są tańsze w utrzymaniu niż systemy monokrystaliczne. Wykonane są z niejednorodnych polikrystalicznych kryształów krzemu i lepiej sprawdzają się w rozproszonym świetle lub słabym świetle słonecznym.
Polikrystaliczne systemy fotowoltaiczne można łatwo rozpoznać po ich ciemnoniebieskim kolorze, który jest znacznie jaśniejszy niż moduły monokrystaliczne. Pod względem koloru płytki te są mniej jednorodne i składają się z wielu różnych kryształów, co skutkuje większą różnorodnością kolorów.
Ogniwa w tego typu panelach słonecznych są prostokątne, dzięki czemu mogą skutecznie wypełnić całą przestrzeń, pokrywając 100% pomieszczenia. Panele polikrystaliczne są odporne na wpływy zewnętrzne i stosunkowo łatwo dostępne.
PANELE I OGNIWA AMORFICZNE
Panele amorficzne mogą być alternatywą dla najpopularniejszych instalacji monokrystalicznych i polikrystalicznych. Amorficzne ogniwa fotowoltaiczne, zwane także ogniwami cienkowarstwowymi, to nowoczesne produkty charakteryzujące się minimalną grubością. Produkty te charakteryzują się elastyczną konstrukcją, która pozwala na różnorodne instalacje. Wysoką wydajność paneli amorficznych osiąga się poprzez redukcję negatywnych odbić dzięki technologii absorpcji światła słonecznego.
Płyty amorficzne są dostępne w różnych kolorach, zwykle są to ciemne matowe płyty, które z wyglądu przypominają sprzęt monokrystaliczny, ale mogą również mieć komórki brązowe lub winnoczerwone.
Jest to innowacyjne technologicznie rozwiązanie, które umożliwia osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej nawet przy niskim nasłonecznieniu, co ma szczególne znaczenie w Europie Środkowej. Wadą struktur amorficznych jest wciąż relatywnie wysoka cena w stosunku do oferowanej sprawności.
PORÓWNANIE PANELI MONOKRYSTALICZNYCH I POLIKRYSTALICZNYCH
Czy lepiej wybrać moduły monokrystaliczne czy polikrystaliczne – to jedne z najczęściej zadawanych pytań przy wyborze systemu fotowoltaicznego (https://sunsol.pl/fotowoltaika-dla-domu/). Te dwa typy ogniw różnią się nieco pod wieloma względami, a różnice wynikają przede wszystkim ze struktury ich kluczowego pierwiastka, krzemu. Korzystanie ze wszystkich modułów fotowoltaicznych może obniżyć rachunki za energię elektryczną, a w niektórych przypadkach, w zależności od wielkości i wydajności systemu, można nawet osiągnąć całkowitą niezależność energetyczną. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który moduł fotowoltaiczny będzie najlepszy, gdyż w dużej mierze zależy to od głównych celów zakupowych oraz osobistych preferencji kupującego. Jednak tutaj są trzy główne kryteria, którymi można się posłużyć do jednoznacznego porównania poszczególnych typów modułów fotowoltaicznych.
Wydajność – Wszystkie rodzaje paneli mają określoną wydajność. Efektywność energetyczna wszystkich systemów energii słonecznej wacha od 14 do 23%. Na wydajność wpływają czynniki zewnętrzne, na które nie mamy wpływu np. warunki pogodowe, pory roku i szerokość geograficzna. Pozostałe różnice wynikają ze sposobu konstrukcji modułów fotowoltaicznych. Te czynniki techniczne określają ogólną wydajność systemu energii słonecznej. Na efektywność fotowoltaiki ma wpływ zastosowana technologia, rodzaj ogniwa słonecznego (ogniwo polikrystaliczne, ogniwo monokrystaliczne, ogniwo amorficzne), powłoka przeciwodblaskowa oraz indywidualny rodzaj połączeń międzykrystalicznych.
Wygląd – dla niektórych ważniejsze kryterium, dla innych mniej, ale zdecydowanie warto wziąć pod uwagę przy wyborze modułu fotowoltaicznego. Instalacje monokrystaliczne i polikrystaliczne, czyli dwie najczęściej wybierane technologie, sprawiają, że wariacja kolorystyczna paneli waha się od jednolitej czerni do jasnoniebieskiego. Kolor modułów fotowoltaicznych zależy od struktury krzemowej ogniw. Ze względu na zmienność produktów ogniw polikrystalicznych mogą one świecić w świetle słonecznym w szerszej gamie kolorów. Jednak w przypadku paneli monokrystalicznych efekt ten jest bardziej ograniczony, ponieważ jak sama nazwa wskazuje, cała konstrukcja opiera się na pojedynczych, jednorodnych kryształach. Kryteria optyczne nie mają jednak wpływu na inne kryteria, czyli cenę i wykonanie. To, który moduł PV wybierzemy, zależy wyłącznie od Twoich preferencji stylistycznych.
Cena – całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej obejmuje koszty montażu i koszty produktu. Przy porównywaniu najlepszych modułów fotowoltaicznych często stosuje się kryterium średniej ceny za kWp. Ta metryka odzwierciedla wydajność układu słonecznego przy założeniu, że działa on w standardowych warunkach pomiarowych. Oznacza to ilość energii elektrycznej w kWh wyprodukowaną przez pojedynczy lub wszystkie zainstalowane moduły. Moduły polikrystaliczne mają zazwyczaj najniższą średnią cenę za kWp w tym obszarze.
PODSUMOWANIE
Celem wytwarzania energii słonecznej jest poprawa jakości życia i ochrona środowiska. Moduły fotowoltaiczne są stale rozwijane, aby poprawić wydajność, wydłużyć żywotność i sprawić, że rozwiązania będą bardziej ekologiczne i bardziej dostępne dla wszystkich. Jak widać wybór modułów fotowoltaicznych jest ogromny. Należy jednak pamiętać, że panele fotowoltaiczne muszą być dostosowane do naszych potrzeb.
Dlatego zawsze warto skontaktować się z ekspertami takimi jak SunSol, którzy pomogą Ci wybrać odpowiedni system fotowoltaiczny dla Ciebie i Twojego budynku. Sunsol świadczy zintegrowane usługi od projektu po budowę systemów wytwarzania energii słonecznej. Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami. Dodatkowo pomogą w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji oraz doradzą w sprawie dofinansowań w zakresie energii odnawialnej, abyś mógł jak najszybciej cieszyć się niezależnością energetyczną i obniżonymi rachunkami.
Artykuł gościnny.