Co na śniadanie oprócz owsianki i kanapek? Oto zdrowe alternatywy

Co na śniadanie oprócz owsianki i kanapek

Twoja rodzina wciąż je na śniadanie kanapki na zmianę z owsianką, a Tobie brakuje inspiracji na poranne posiłki dla całej rodziny? Nawet najbardziej kreatywne kanapki mogą się w końcu znudzić, a owsianka, choć zdrowa i sycąca, nie każdemu przypada do gustu. Na szczęście istnieją alternatywy, których przygotowanie nie jest pracochłonne. Oto nasze propozycje na poranne posiłki dla dzieci i dorosłych.

Płatki zbożowe bez dodatku cukru

Jeśli nie kanapki ani owsianka, to… płatki! Zapewne i w Twojej głowie zakiełkował taki pomysł, ale wraz z nim pojawiły się (i bardzo słusznie) wątpliwości co do wartości odżywczej takiego posiłku. Rzeczywiście, sklepowe płatki na ogół nie dostarczają organizmowi potrzebnych składników, których potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Co więcej, nie są one sycące. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie z nich zrezygnować. Wystarczy sięgać po płatki śniadaniowe przygotowane w 100% ze zbóż, bez dodatku cukru. Są one zdrowe, smaczne i chrupiące, a do tego są bardzo sycące! Możesz wsypać je do mleka czy napoju roślinnego albo urozmaicić nimi wspomnianą wcześniej owsiankę lub kaszkę, o której piszemy w kolejnym akapicie.

Tradycyjne kaszki

Ta propozycja może Cię zaskoczyć. Jak już sygnalizowaliśmy, chcemy przekonać Ciebie oraz Twoją rodzinę do jedzenia kaszek. Jest to grupa produktów, która często pojawia się w domu wraz z narodzinami niemowlaka, ale po kilkunastu miesiącach odchodzi w zapomnienie do momentu, aż na świecie pojawia się kolejne dziecko. Kaszki są jednak odpowiednie do spożycia w każdym wieku i nie należy kojarzyć ich wyłącznie z niemowlętami. Chodzi tu oczywiście o naturalne, tradycyjne kaszki zbożowe. Spróbuj po nie sięgnąć i przekonaj się, że tak samo, jak owsiankę czy płatki, możesz zaserwować je całej rodzinie. Kaszka to świetna baza na pełnowartościowy posiłek. Każdy domownik może dodać swoje ulubione dodatki, dzięki czemu takie śniadanie zyskuje niepowtarzalny charakter. Można do kaszki dodać różnorodne owoce, orzechy czy masło orzechowe, nasiona, ekspandowane zboża. Jest naprawdę wiele możliwości! Warto eksperymentować w kuchni.

Naleśniki

Wszyscy zgodzimy się chyba co do tego, że każdy z nas ma inny gust co do posiłków. Dla kogoś dany posiłek będzie pyszny i atrakcyjny wizualnie, a dla kogoś innego nie. Istnieją jednak takie dania, które ze smakiem zje każde dziecko i każdy dorosły. Do tej grupy należą między innymi naleśniki. Wariantów ich podania jest nieskończenie wiele, tak samo, jak kompozycji kanapkowych. Możesz przygotować je w wersji słodkiej albo wytrawnej. W pierwszym przypadku do farszu warto dodać biały ser, świeże owoce lub bakalie, a w drugim – warzywa, ser żółty czy szynkę. Urozmaicać możesz również skład ciasta na naleśniki. Mąkę od czasu do czasu możesz zastąpić naturalną kaszką, np. owsianą albo orkiszową. Warto pokusić się również o dodanie do ciasta naleśnikowego naturalnych barwników w postaci owoców lub warzyw liofilizowanych w postaci pyłu. Chcesz przyrządzić zielone naleśniki? Dosyp do ciasta liofilizowany szpinak.

Artykuł promocyjny.

Dodaj komentarz