Czy dieta dr Dąbrowskiej jest skuteczna? Wady i zalety

dieta dr Dąbrowskiej

Poszukiwanie idealnej diety wśród wielu dostępnych opcji i teorii odchudzania na rynku, stanowi nie lada wyzwanie dla każdego zainteresowanego. Coraz większa popularność dbania o zdrowie i odpowiednie odżywianie, spowodowała dynamiczny wzrost przeróżnych metod żywieniowych. Nic więc dziwnego, że trudno się w tym wszystkim odnaleźć i znaleźć coś dla siebie. Na co więc zwrócić szczególną uwagę przy wyborze? Dobra dieta powinna wspierać nasze zdrowie, jednocześnie przynosząc oczekiwane rezultaty w kwestii utraty wagi. Dodatkowo nie powinna być ona męczarnią nie do zniesienia, tylko czymś przyjemnym, w czym będziemy chcieli chętnie trwać. Czy taka jest dieta dr Dąbrowskiej? Poznaj bliżej tę dietę i sprawdź, czy będzie skuteczna dla Ciebie!

Na czym polega dieta dr Dąbrowskiej?

Pewnie nie raz nazwa tej diety przewijała się w różnych źródłach, co wynika ze sporej liczby jej zwolenników, jak i przeciwników. Dieta dr Dąbrowskiej to dieta owocowo-warzywna, której głównym celem jest pozbycie się toksyn i oczyszczenie organizmu. Często określana jest jako kuracja oczyszczająco-normalizująca. Wykorzystuje ona naturalną umiejętność oczyszczania wewnętrznego naszego organizmu, w której komórka sama pozbywa się martwych części i wymienia je na dodatkowe źródła energii. Gdzie w tym przypadku utrata wagi? To dodatkowy efekt kuracji. Przy stosowaniu tej diety utrata wagi następuje w związku ze spalaniem tkanki tłuszczowej, co często przez aktywację tych samych procesów porównywane jest do diety ketogenicznej. Dieta ta opiera się na stosowaniu w określonym czasie, warzyw nisko skrobiowych i niewielkich ilości niskocukrowych owoców. Post owocowo-warzywny wykorzystywany i zalecany jest w leczeniu niektórych schorzeń:

 • miażdżycy 
 • chorób autoimmunologicznych 
 • nadciśnienia
 • cukrzycy
 • chorób serca
 • zaburzeń lipidowych 

Każdy przypadek jest oczywiście indywidualny. Dla odpowiedniego dopasowania diety i osiągnięcie pożądanych efektów przed jej rozpoczęcie należy skonsultować się ze specjalistą. Dieta owocowo-warzywna stosowana zgodnie z zaleceniami autorki, w połączeniu z aktywnością fizyczną stanowi idealną zachętę do wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych i przywrócenia harmonii organizmu. 

Zalety stosowania diety dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej ma wiele zalet. Skupmy się na najważniejszych czynnikach, które korzystnie wpłyną na funkcjonowanie naszego organizmu przy jej odpowiednim stosowaniu.  Jakie więc są te zalety? 

 

 • Różnorodność

Na pierwszy rzut oka nie wydaje się pewnie to czymś szczególnie oczywistym, skoro dieta opiera się głównie na warzywach i owocach. Nic bardziej mylnego. Dieta wykorzystuje przeróżne możliwości przygotowania posiłków z warzyw i owoców. To głównie: soki, koktajle, zupy, surówki, warzywa pieczone, duszone na parze, gotowane, czy surowe. Różnorodne możliwości obróbki warzyw i owoców powodują wyróżnienie różnych wersji diety dr Dąbrowskiej, które dopasowane są pod indywidualne preferencje i potrzeby. 

 

 • Bogactwo składników odżywczych

Owoce i warzywa bogate są w liczne bioaktywne substancje (witaminy, minerały, mikroelementy, enzymy, antyoksydanty, polifenole, błonnik, witaminę C, E, beta-karoten i wiele innych). W tym przypadku można byłoby rozłożyć osobno właściwości odżywcze każdego z warzyw i owoców stosowanych w tej diecie. Wszystkie składniki przyczyniają się do oczyszczania i odtruwania organizmu. A także ułatwiają trawienie, dostarczają tlenu, energii i witamin w naturalnie przyswajalnej postaci. 

 

 • Wsparcie w procesie odchudzania i walce z niektórymi schorzeniami 

Dieta dr Dąbrowskiej ze względu na niską kaloryczność i wysoką zawartość błonnika jest skutecznym narzędziem w procesie redukcji wagi. Stosowana zgodnie z zaleceniami, w sposób zrównoważony, przy aktywności fizycznej może przynieść znakomite rezultaty. Dodatkowo jest ona wsparciem w walce z niektórymi schorzeniami chorób cywilizacyjnych. Niektóre badania wykazały, że dieta owocowo-warzywna może przyczynić się nawet do poprawy zdrowia serca.

 

 • Promowanie zdrowego stylu życia

Post owocowo-warzywny jest etapem resetującym organizm ze szkodliwych toksyn. Zachęcenie osób korzystających z diety do zrezygnowania z przetworzonego jedzenia i spożywania tylko naturalnych produktów, powoduje wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych. Po wyjściu z postu o wiele więcej osób zwraca uwagę na jakość spożywanego jedzenia i na stałe urozmaica swoją dietę warzywami i owocami bogatymi w witaminy i minerały. 

Wady diety dr Dąbrowskiej

Z pozoru owocowo-warzywna dieta wydaje się  mało szkodliwa dla organizmu. Jednak jej nieodpowiednie  stosowanie wiąże się z radykalnymi skutkami ubocznymi, które znacznie oddalają od pożądanego efektu. Na co się przygotować?

 

 • Niska kaloryczność

Mała ilość codziennej dawki kalorii, na początku diety będzie bardzo uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu. Początkowa redukcja dużej liczby kalorii może spowodować osłabienie organizmu, zmęczenie i problemy z koncentracją. Niska kaloryczność posiłków może powodować w dłuższej perspektywie problemy z metabolizmem, dlatego należy trzymać się odpowiednich ram czasowych postu.

 

 • Braki w niektórych składnikach odżywczych  

Dieta dr Dąbrowskiej nie dostarcza wystarczającej ilości niektórych składników np. białka, które potrzebne jest do budowania mięśni i utrzymania organizmu. W tym przypadku warto podczas stosowania postu skonsultować wspomaganie organizmu suplementami dla uniknięcia szkodliwych zaburzeń zdrowotnych.

 

 • Trudności w utrzymaniu diety

Jak każda dieta ta również w dłuższej perspektywie jej stosowania może prowadzić do frustracji i zniechęcenia. Restrykcyjne ograniczenia produktowe nie sprzyjają w utrzymaniu zaangażowania, a niska kaloryczność w ciągu dnia sprawia, że organizm pragnie różnorodnych produktów jeszcze więcej. 

Dieta dr Dąbrowskiej – Podsumowanie

Znasz już wszystkie wady i zalety stosowania tej diety. Bliższe poznanie możliwych do osiągnięcia efektów, jak i skutków ubocznych związanych z kuracją oczyszczająco-normalizującą ułatwi podjęcie decyzji. Czy dieta będzie skuteczna dla Ciebie? Oczyszczenie organizmu z toksyn i szkodliwych substancji to coś, czego każdy powinien doświadczyć, według niektórych badań nawet raz w roku. Działanie postu dr Dąbrowskiej z pewnością przywraca równowagę organizmu i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie. Dalej nie jesteś przekonany? W niektórych certyfikowanych miejscach, a szczególnie w spa nad morzem, dzięki współpracy dr Dąbrowskiej z hotelami możesz odbyć turnus odchudzający. Wyjazd do spa nad morzem będzie doskonałą opcją do spróbowania oczyszczenia organizmu i zadbania o siebie pod okiem specjalistów. Pobyt w towarzystwie diety dr Dąbrowskiej w hotelu spa nad morzem pozwoli na uniknięcie błędów i szczegółowej dopasowanie wszystkiego do twoich potrzeb i oczekiwań.

Artykuł zewnętrzny.

Dodaj komentarz