Domowe sposoby na czyszczenie komina

Regularne czyszczenie komina wpływa nie tylko na nasze bezpieczeństwo, ale również na lepszą pracę kotła, poprawiając ciąg.

Z artykułu dowiesz się:

  • co jaki czas należy czyścić komin,
  • kiedy należy czyścić komin szczotką kominiarską,
  • na czym polega czyszczenie komina obierkami,
  • jak używać proszku do czyszczenia komina,
  • czy warto korzystać z usług kominiarskich?

Czyszczenie komina to obowiązek właścicieli domu, w którym znajduje się instalacja grzewcza. Jednocześnie nie można zapominać o konieczności dokonywania okresowych przeglądów kominiarskich, które pozwalają w jeszcze większym stopniu zadbać o nasze bezpieczeństwo. Jak w prawidłowy sposób czyścić komin?

Co jaki czas należy zadbać o wyczyszczenie komina? Co mówi o tym prawo?

Wokół tematyki czyszczenia komina przez lata narosło wiele niedomówień, a wręcz mitów. To one sprawiają, że niektórych wydaje się, jakoby samodzielne, mechaniczne czyszczenie komina całkowicie zastępowało konieczność skorzystania z usług kominiarskich. Jak często należy czyścić komin? Otóż powinniśmy to robić przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, a także zawsze w przypadku, gdy nie jest on drożny. W praktyce oznacza to, że do prac porządkowych musimy zabrać się nawet kilka razy w roku. Niemniej jednak warto pamiętać, że regularne czyszczenie komina pozwala zadbać o nasze bezpieczeństwo, poprawia ciąg, a także usprawnia pracę kotła. Nie należy więc czekać na ostatnią chwilę – jest to bowiem bardzo ryzykowne. Ponadto, właściciele domów i innych nieruchomości powinni pamiętać o obowiązku przeprowadzania corocznej kontroli przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych. Obowiązek ten nakłada na nich art. 62 ust. 1 ustawy Prawo Budowlane. Zgodnie z nim, grozi nam kara nawet do 500 zł, jeśli zaniedbamy tę kwestię. Przegląd może być wykonany jedynie przez kominiarza posiadającego legitymację mistrza kominiarskiego i należącego do Korporacji Kominiarzy Polskich. Pamiętajmy, że brak regularnych przeglądów skutkować może pożarem czy zaczadzeniem, stanowiąc zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia.

Czyszczenie komina szczotką kominiarską – kiedy jest zasadne?

Podstawowym narzędziem, z jakim powinniśmy się zapoznać, jest szczotka do czyszczenia komina. Jej wygląd należy dopasować do kształtu komina. Przykładowo, jeśli ma on kształt prostokąta, to wybieramy szczotkę prostokątną. Dobrze, aby jej przekątna odpowiadała wymiarom komina. W ostateczności możemy też ją przyciąć, jednak w dobie powszechnej dostępności tego rodzaju produktów nie powinniśmy mieć problemu z zakupem odpowiedniego. Komin czyścimy w następujących krokach:

  • odczepiamy rurę, która łączy kocioł lub kominek z przewodem kominowym, a powstałą dziurę zatykamy,
  • sprawdzamy, czy wszystkie klapki i otwory są szczelnie zamknięte,
  • rozpoczynamy pracę na dachu – przywiązujemy szczotkę wraz z kulą do stalowej linki. Drugi koniec linki przywiązujemy do uchwytu przy kominie,
  • opuszczamy szczotkę wraz z obciążnikiem w dół przewodu kominowego i kilka razy szczotkujemy komin na całej jego długości,
  • w kotłowni wybieramy sadzę, która spadła na dół przewodu,
  • powtarzamy czyszczenie na dachu,
  • schodzimy ponownie do kotłowni i wybieramy resztę sadzy.

Czyszczenie komina szczotką jest stosowne zwłaszcza w czasie sezonu grzewczego, gdy zbierają się w nim spore ilości sadzy. Alternatywą dla szczotki mogą być kule do czyszczenia komina.

Czyszczenie komina obierkami – na czym polega?

Czyszczenie komina obierkami to jeden z alternatywnych sposobów, który warto wypróbować. Charakteryzuje się on prostotą i taniością – ostatecznie wykorzystujemy tutaj obierki ziemniaków. Sekret czyszczenia polega na dorzuceniu obierek ziemniaków do opału, które w procesie palenia uwolnią skrobię. Jej zadaniem jest wysuszyć nagromadzoną w przewodzie sadzę. Metoda czyszczenia komina obierkami jest niesamowicie łatwa i dostępna nawet dla zapracowanych, jednak pozostaje pytanie o jej skuteczność. Eksperci są zdania, że może ona wspomagać czyszczenie komina, ale należy przy tym przestrzegać jednej zasady – obierki muszą być całkowicie suche, jeśli chcemy dorzucić je do paleniska. Ponadto i tak prędzej czy później będziemy musieli postawić na ręczne bądź mechaniczne czyszczenie komina – same obierki, niestety, nie usuną całej sadzy.

Proszek do czyszczenia komina – czy jest bezpieczny i jak go używać?

Proszek do czyszczenia komina cenią sobie zwłaszcza osoby, które nie lubią dodatkowych prac domowych bądź zwyczajnie boją się wchodzenia na dach. Używanie proszku zaliczamy do chemicznych metod usuwania zanieczyszczeń zebranych w kominie. Wystarczy dodać środek do pieca (w zalecanej przez producenta dawce) i teoretycznie całą pracę wykona on samodzielnie, rozpuszczając sadzę. Możemy więc porównać go do obierek ziemniaków, jednak efekt działania środków chemicznych powinien być bardziej zadowalający. Jak jest w rzeczywistości? Czy środek do czyszczenia komina naprawdę jest skuteczny? Otóż jest on w stanie poradzić sobie z drobnymi zanieczyszczeniami – może być więc pomocny w momencie, gdy regularnie oczyszczamy komin. Niemniej jednak, podobnie jak obierki, nie poradzi sobie z dużymi ilościami sadzy. Wiele wątpliwości budzi też kwestia bezpieczeństwa stosowania proszku czyszczącego. Eksperci uważają, że niektóre środki podczas spalania mogą uwalniać dioksyny – bardzo trujące związki chemiczne, które prowadzą do ciężkich zatruć, niepłodności, mutacji kodu DNA, rozwoju nowotworów. Dlatego też poleca się stosowanie wyłącznie sprawdzonych produktów, cieszących się dobrymi opiniami fachowców.

Czy warto skorzystać z profesjonalnych usług kominiarskich?

Czyszczenie komina we własnym zakresie może sprawiać sporo trudności, zwłaszcza jeśli nie mamy w tej materii dużego doświadczenia. Pojawia się więc pytanie, czy może lepiej zlecić to zadanie profesjonaliście, a więc wykwalifikowanemu kominiarzowi? Warto skupić się tutaj przede wszystkim na cenie usługi, porównując ją z kosztami, jakie generuje czyszczenie komina w inny sposób. Porównanie przedstawia poniższa tabela:

Sposób czyszczenia Średnia cena
Szczotką kominiarską Koszt zakupu szczotki wynosi 30-100 zł
Obierkami Brak kosztów (obierki to produkt uboczny, który i tak wyrzucamy do kosza na odpady)
Proszkiem 60-80 zł
Usługa kominiarska 100-200 zł

Okazuje się, że czyszczenie komina przez kominiarza jest najdroższym rozwiązaniem. Oczywiście, zgodnie z obowiązującymi przepisami, raz w roku musimy zdecydować się skorzystać z tej usługi. Pozostałe czyszczenia możemy przeprowadzić samodzielnie, jeśli tylko dysponujemy odpowiednią ilością czasu. Obecnie najefektywniejsze wydaje się czyszczenie komina szczotką bądź za pomocą specjalistycznych zestawów. Korzystanie z obierek jest wątpliwe pod kątem rezultatów, natomiast użycie proszku może okazać się niebezpiecznie. Prosząc o pomoc kominiarza, mamy natomiast pewność, że czyszczenie odbędzie się zgodnie z obowiązującymi procedurami. Nie musimy wykonywać prac we własnym zakresie – naszym zadaniem jest jedynie zabezpieczenie przedmiotów, które znajdują się w kotłowni. W dodatku mamy pewność, że cała usługa wykonana jest profesjonalnie, a komin pozostaje czysty i stwarza żadnego niebezpieczeństwa. Jeśli więc koszty nie odgrywają dużej roli, warto pomyśleć o usłudze kominiarskiej, z której skorzystamy 3-4 razy w roku, w zależności od stopnia zabrudzenia komina.

 

Najczęściej zadawane pytania:

Jak czyścić komin domowymi sposobami?

Czyszczenie komina domowymi sposobami można przeprowadzić przy pomocy szczotki, obierek po ziemniakach czy proszku. Możemy również wyposażyć się w gotowe zestawy kominiarskie.

Jak często kominiarz musi kontrolować drożność przewodów?

Zgodnie z obowiązującym prawem, właściciele nieruchomości mają obowiązek przeprowadzać regularne kontrole kominiarskie. Muszą one mieć miejsce przynajmniej raz w roku.

Jakie są alternatywne metody czyszczenia komina w stosunku do domowych?

Jeśli nie chcemy czyścić komina domowymi metodami, powinniśmy skorzystać z profesjonalnej usługi kominiarskiej. Nieusuwanie sadzy wiąże się bowiem z dużym ryzykiem, dlatego ważne są regularne prace porządkowe.

Dodaj komentarz