Lampa fotowoltaiczna w niedługiej przyszłości może zagościć w większości domów. Czemu zawdzięcza swój sukces?
Z artykułu dowiesz się:
- Na czym polega działanie lamp fotowoltaicznych?
- Czy warto z nich korzystać?
- Jakie są rodzaje lamp fotowoltaicznych?
- Na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?
- Jakie miejsce będzie optymalne do ustawienia lampy fotowoltaicznej?
Lampa fotowoltaiczna to urządzenie niewymagające żadnej obsługi technicznej w trakcie codziennego użytku. Starannie opracowany system sprawia, że jest nie tylko prosta w obsłudze, ale i nie generuje praktycznie żadnych kosztów. Nie dość, że takie rozwiązanie wydaje się przyszłościowe, to jeszcze opłacalne, prawda? Dalsza część artykułu dostarczy Ci podstawowych informacji dotyczących działania lamp fotowoltaicznych. Zanim, jednak do niej przejdziesz, zapoznaj się również z tym wpisem: Jakie rozwiązania wybierać, aby uczynić dom jak najbardziej ekologicznym?
Czym są i jak działają lampy fotowoltaiczne?
Działanie lampy fotowoltaicznej (zwanej również lampą solarną) nie jest skomplikowanie. Bazuje bowiem na ogniwach fotowoltaicznych, które są zamontowane w górnej części oprawy. Ogniwa te przetwarzają energię słoneczną i magazynują we wbudowanych akumulatorach. Potem zamieniają ją w energię elektryczną wykorzystywaną do zasilenia żarówki. Lampy solarne czerpią energię ze słońca, w związku z czym nie ma konieczności podłączania ich do sieci elektrycznej. Oprócz tego nie musisz się martwić, że lampa z panelem fotowoltaicznym włączy się w ciągu dnia i zmarnuje zgromadzoną energię. Każda z nich została zaprogramowana w taki sposób, aby uruchamiała się dopiero po zmroku. Gwarantuje to wbudowany w lampę fotowoltaiczną fotorezystor, który przekazuje informację o zapadnięciu zmroku do płyty kontrolera. Zgromadzona energia wyzwala światło za pośrednictwem diody bądź żarówki LED. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt wyposażenia lamp w specjalnie moduły fotowoltaiczne. Te pracują zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu systemu autonomicznego odśnieżania.
Wady i zalety lamp fotowoltaicznych
Zalety | Wady |
oszczędność — lampy solarne nie wymagają podłączenia do prądu. W związku z tym nie generują kosztów utrzymania. Energia, jaką pozyskasz, jest więc całkowicie darmowa. | niewielka moc świetlna — lampy solarne niestety generują niski poziom jasności emitowanego światła. Lampy tego rodzaju nie sprawdzą się więc podczas wykonywania prac w ogrodzie, czy chociażby czytania ulubionej książki. |
komfort użytkowania — lampa fotowoltaiczna świetnie sprawdzi się w przypadku nagłego braku prądu (zarówno w Twoim domu, jak i całej okolicy). Nieprzerwany dostęp do energii gwarantuje więc stały dostęp do prądu. | zależność od pogody — niewielkie zabrudzenie powierzchni panelu może doprowadzić do zmniejszenia wydajności jego pracy (nawet w słoneczny dzień). Samo czyszczenie lampy nie jest trudne ani czasochłonne. Wystarczy wilgotna ściereczka. Decydując się na zakup lamp fotowoltaicznych, pamiętaj, aby miały wysoką klasę szczelności (np. IP65, która ochroni je, chociażby przed deszczem). |
dbanie o środowisko — lampy solarne, które nie wymagają podłączenia do źródła energii, sprawiają, że zapotrzebowanie na energię z elektrowni znacznie spada. Lampy fotowoltaiczne do ogrodu to prawdziwie ekologiczne rozwiązanie. | pozostałe parametry świetlne — lampy solarne do ogrodu pełnią przede wszystkim funkcje estetyczne oraz mogą posłużyć, jako „straszak” nieproszonych gości. Lepszym rozwiązaniem wydają się wiszące lampy solarne, które dzięki wysokiemu położeniu zagwarantują lepszej jakości oświetlenie. |
niepowtarzalny wygląd — lampy solarne są nie tylko energooszczędne, czy funkcjonalne. Charakteryzuje je również wyjątkowy wygląd, dzięki czemu możesz wykorzystać je do aranżacji swojego ogrodu. Wystarczy, że ustawisz je w taki sposób, aby oświetlały ścieżkę na jego terenie. Możesz również postawić na solarne girlandy, które umieszcza się na drzewach. |
Rodzaje lamp fotowoltaicznych
Na rynku możesz znaleźć wiele lamp fotowoltaicznych. Jednym z popularniejszych kryteriów dotyczących ich podziału jest miejsce przeznaczenia.
W zależności od miejsca docelowego montażu wyróżniamy:
- lampy ogrodowe fotowoltaiczne,
- lampy solarne naścienne,
- lampy solarne przeznaczone do oświetlenia parkingu,
- lampy solarne do basenów i oczek wodnych,
- lampa uliczna fotowoltaiczna,
- lampy solarne przeznaczone do oświetlenia ciągów komunikacyjnych.
Wśród osób prywatnych oczywiście najpopularniejszym rozwiązaniem są lampy przeznaczone do ogrodu. To właśnie one gwarantują niepowtarzalny klimat oraz niewielkie koszty utrzymania.
Czym kierować się podczas wyboru lampy fotowoltaicznej?
Oprawy lampy fotowoltaicznej powinny być wykonane z mocnych oraz wysokojakościowych materiałów. W przeciwnym wypadku konieczna będzie ich częstsza wymiana. Ponadto zwróć szczególną uwagę na to, czy oprawa lampy jest wykonana z nierdzawiących materiałów. Pamiętaj, że nawet jeśli lampa LED fotowoltaiczna nie będzie montowana w oczku wodnym, to i tak będzie narażona na działanie wilgoci. Równie ważną kwestią jest szczelność opraw. Przy jej oznaczeniu producenci podają symbol IP. Informuje on o poziomie ochrony oprawy przed wnikaniem do niej pyłu (pierwsza cyfra od 0 do 6) oraz cieczy (druga cyfra od 0 do 8). W praktyce oznaczenie IP54 jest zarezerwowane dla reflektorów i słupków, IP66 – dla opraw montowanych w garażu, natomiast IP68 – dla oczek wodnych. Warto również wziąć pod uwagę klasę ochronności lamp. Parametr ten jest oznaczany rzymską cyfrą. Określa on izolację elektryczną. Lampy przeznaczone do podświetlania oczek wodnych powinny mieć III klasę ochronności, z kolei lampy ogrodowe — II klasę. Pamiętaj również, aby dobrać lampę pod kątem estetycznym. Powinna pasować swoim wyglądem do materiałów wykończeniowych Twojego domu, czy ogrodu. Należy jeszcze wspomnieć o tym, że lamp można co prawda używać przez cały rok, jednak na czas mrozów, warto schować je do ogrzewanego pomieszczenia. Akumulatory w nich zamontowane mogą zostać zniszczone pod wpływem działania niskiej temperatury. Aby lampy fotowoltaiczne prawidłowo działały, należy je regularne czyścić z różnorodnych zanieczyszczeń, które ograniczają dostęp do słońca. Pamiętaj również, że brud, czy śnieg sprawia, że akumulator słabiej się ładuje.
W jakim miejscu umieścić lampę fotowoltaiczną?
Instalując lampy solarne, zwróć uwagę na kilka czynników. Pierwszym z nich jest ustawienie ich w takim miejscu, aby miały dostęp do światła słonecznego w ciągu dnia. Zadbaj również o odpowiednią odległość między lampami. Te powinny być ustawione jak najdalej o innych źródeł światła, które są zasilane elektrycznie. Jeśli planujesz rozmieszczenie w ogrodzie większej liczby lamp solarnych, zachowaj między nimi przynajmniej 1,5-metrowy odstęp. Odpowiednim miejscem ich ustawienia będzie obrzeże trawnika, pergole, kwietniki, elementy architektury ogrodowej, drzewa, krzewy, czy elewacja (w przypadku kinkietów solarnych). Oprócz tego zabezpiecz lampę przed jej ewentualnym uszkodzeniem. Jeśli planujesz zakup lamp z odłączanym panelem solarnym, zamontuj go poprzez wbicie grota w ziemię (możesz również go zamocować w inny sposób — taki, aby zapewniał maksymalny dostęp do światła słonecznego). Lampy będą działać wydajnie tylko i wyłącznie wtedy, gdy intensywnie oraz długotrwale będą na nie padać promienie słoneczne. Jeśli pogoda na to nie pozwoli alternatywą, jest ładowanie akumulatorów solarnych w odpowiednich ładowarkach do baterii i umieszczenie ich w panelu.
Jeśli zależy Ci na wyjątkowym wyglądzie Twojego ogrodu oraz niskich kosztach jego oświetlenia, lampy fotowoltaiczne są właśnie dla Ciebie. Pamiętaj, aby podczas ich zakupu kierować się wskazówkami zawartymi w powyższej części artykułu. Dzięki temu lampy solarne, które kupisz, będą dopasowane do Twoich potrzeb.
Najczęściej zadawane pytania:
Lampy fotowoltaiczne — jak działają?
Lampy fotowoltaiczne bazują na ogniwach fotowoltaicznych, które magazynują energię słoneczną w akumulatorach. Następnie zamieniają ją w energię elektryczną. Specjalny fotorezystor sprawi, że lampa włączy się dopiero po zmroku i nie zmarnuje zmagazynowanej w ciągu dnia energii.
Lampy fotowoltaiczne — wady i zalety
Zaletami lamp fotowoltaicznych są: oszczędność, komfort użytkowania, dbanie o środowisko oraz niepowtarzalny wygląd. Natomiast do ich wad można zaliczyć: niewielką moc świetlną, czy zależność od pogody.
Lampy fotowoltaiczne — rodzaje
Lampy fotowoltaiczne w zależności od miejsca montażu możemy podzielić na:
• lampy ogrodowe fotowoltaiczne,
• lampy solarne naścienne,
• lampy solarne przeznaczone do oświetlenia parkingu,
• lampy solarne do basenów i oczek wodnych,
• lampa uliczna fotowoltaiczna,
• lampy solarne przeznaczone do oświetlenia ciągów komunikacyjnych.