Jak dbać o dywany i wykładziny?

Profesjonalne czyszczenie dywanów

Nic tak nie dodaje wnętrzu ciepła, jak miękki dywan na podłodze. Chociaż są uważane za mało praktyczne, to ze względu na wysoki komfort, wiele osób decyduje się na wykończenie swojej podłogi wykładziną, dywanem lub chodnikiem. Zobacz, co zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się miękkością i pięknym kolorem!

Dywan jest elementem, który pasuje do niemal każdego stylu wnętrzarskiego. Można zdecydować się na egzemplarze w większych rozmiarach, małe dywaniki, lub wykładziny na całą podłogę. Jednak sporym wyzwaniem jest utrzymanie dywanów w czystości. Ze względu na swoją strukturę, łatwo gromadzą one wszelkie zanieczyszczenia, które na podłodze zdarzają się stosunkowo często. Jak pielęgnować dywan?

Środki czystości do dywanu – jak wybrać odpowiedni produkt?

Aby dokładnie i skutecznie wyczyścić dywan, co pewien czas konieczne jest użycie specjalistycznych środków. Należy pamiętać, że pranie dywanu wymaga zastosowania preparatów, które są przeznaczone właśnie do tego celu. Wybierając płyn do czyszczenia dywanów, należy zwrócić uwagę na to, czy jest on przeznaczony do ręcznego prania.

Trzeba także ściśle przestrzegać zaleceń producenta – częstym błędem jest np. stosowanie zbyt dużej ilości produktu, co wcale nie zwiększa skuteczności mycia, a jedynie utrudnia usunięcie resztek preparatu z dywanu. Takie pranie należy przeprowadzać regularnie. Zwykle zaleca się, aby czyścić dywan na mokro raz na 12 do 16 miesięcy. Jednak częstotliwość takiego prania powinna zależeć przede wszystkim od potrzeb. To, jak szybko dywan się zabrudzi, zależy od miejsca, w którym został umieszczony oraz obecności zwierząt w domu.

Usuwaj plamy z dywanów na bieżąco!

Aby na dłużej zachować kolor dywanu i zapobiec jego uszkodzeniom, należy jak najszybciej usuwać wszystkie poważniejsze zabrudzenia. Dlatego, jeśli na dywan wylejesz np. czerwone wino, czy sos pomidorowy, to warto natychmiast zaprać to miejsce. W przypadku świeżych plam bardzo skuteczne są środki czystości do prania ręcznego dywanów.

Częste odkurzanie – czy ma wpływ na kondycję dywanów?

Jedną z podstawowych czynności, jakie należy wykonywać, aby zachować dywan w czystości, jest regularne odkurzanie. Dzięki niemu można pozbyć się kurzu, piasku, sierści zwierząt, okruchów, czy innych zabrudzeń. Częste odkurzanie pozwala uniknąć nagromadzenia się brudu wewnątrz dywanu. Podczas odkurzania uniesione zostaje także włosie, co umożliwia usunięcie zanieczyszczeń, które wniknęły głębiej.

Mechaniczne czyszczenie dywanów nadaje im także większą puszystość i miękkość. Wysokiej jakości dywany, wykonane z solidnych materiałów, nie ulegną zniszczeniu, podczas standardowego odkurzania, nawet jeśli odbywałoby się ono codziennie.

Profesjonalne czyszczenie dywanów

Niezależnie od tego, jak bardzo dbasz o dywan, od czasu do czasu konieczne może być oddanie go do specjalistycznego czyszczenia. Dotyczy to szczególnie dywanów z długim włosiem oraz tych, w większym rozmiarze. Taka usługa zwykle nie należy do najtańszych, jednak dogłębne czyszczenie włosia jest niezbędne, aby przez długi czas cieszyć się komfortem, jaki daje dywan.

Artykuł gościnny.

Dodaj komentarz