Zdrowe jedzenie kojarzymy przede wszystkim z ekologicznymi produktami. Czy rzeczywiście są one lepszym wyborem dla naszego organizmu?
Z artykułu dowiesz się:
- Jak nie marnować jedzenia;
- Jaki wpływ na nasz organizm ma ograniczanie jedzenia niezdrowego;
- Które produkty zawierają najwięcej składników odżywczych;
- Czy rzeczywiście warto wybierać ekologiczne jedzenie?
Nie marnuj jedzenia, myśl ekologicznie!
W ostatnim czasie pojawiło się wiele kampanii społecznych, które mają na celu uświadomienie, jak ważne jest kupowanie odpowiednich ilości jedzenia, tak abyśmy byli w stanie je skonsumować. Każdemu z nas z pewnością zdarza się wyrzucić przeterminowany jogurt, zgniłe jabłko czy zepsuty ser. Wydaje się to niewiele, jednak eksperci twierdzą, że w samej Unii Europejskiej jedna osoba w ciągu roku marnuje około 173 kg żywności. Ta ilość robi wrażenie. Jeśli zsumujemy, ile jedzenia wyrzucamy w ciągu 12 miesięcy, to może okazać się, że z jednego jogurtu robi się właśnie tak imponująca ilość. Marnowanie żywności niesie za sobą przykre konsekwencje, wśród których wymienia się między innymi:
- wzrost kosztów życia – każdy wyrzucony produkt przedstawia tak naprawdę pewną wartość pieniężną, którą musieliśmy za niego zapłacić,
- wzrost cen – zawyżona konsumpcja w dłuższym okresie może przyczynić się do wzrostu cen,
- ubóstwo spożywanych posiłków – wynika bezpośrednio ze wzrostu cen produktów,
- marnowanie wody – potrzebna jest ona do wyprodukowania żywności,
- zwiększoną ilość plastiku i innych, potencjalnie szkodliwych materiałów,
- marnowanie energii,
- emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.
Zgodnie z powyższym, konsekwencje marnowania żywności mogą być naprawdę duże, choć z większości z nich nawet nie zdajemy sobie sprawy. Skupiamy się głównie na kwestii, jaką jest zdrowe odżywianie, pomijając przy tym aspekt ekologiczny. Co możemy zrobić? Otóż jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest dobre planowanie zakupów i nabywanie tylko takiej ilości produktów, jaką rzeczywiście będziemy w stanie skonsumować. W przeciwnym razie będziemy nie tylko tracić pieniądze, ale również znacząco zaszkodzimy planecie.
Jaki wpływ na organizm ma ograniczanie niezdrowego jedzenia?
Dieta, w której przeważa zdrowe jedzenie, jest dobra dla naszego organizmu, a także – o czym nie wszyscy wiedzą – dla psychiki. Niemniej jednak w naszym menu często znajdują się produkty przetworzone, niepełnowartościowe, dostarczające jedynie pustych kalorii. Należą do nich przede wszystkim:
- dania gotowe,
- większość słodyczy,
- napoje gazowane,
- słodzone soki owocowe,
- dania typu fast food,
- produkty wysokosłodzone,
- dania typu instant.
Wystarczy ograniczać je do minimum w codziennej diecie, a nasz organizm z całą pewnością nam podziękuje. Jakie są skutki nadmiaru tego typu produktów w jadłospisie? Otóż zawierają one składniki, których niekorzystne działanie zostało przedstawione w tabeli.
Składnik | Działanie |
Cukier prosty | Jego nadmiar może powodować otyłość, a także cukrzycę |
Tłuszcze trans | Powodują otyłość i miażdżycę, przyczyniają się też do rozwoju nowotworu jelita grubego |
Barwniki | Mogą powodować wysypki alergiczne, bóle głowy czy w przypadku dzieci – nadpobudliwość |
Glutaminian sodu | Składnik ten może uczulać, w nadmiarze wywołuje bóle głowy i kołatanie serca |
Konserwanty | Zwiększają ryzyko wystąpienia alergii, przyczyniają się do powstawania problemów trawiennych |
W niezdrowej żywności znajdziemy także szereg składników, które eksperci biorą pod lupę, gdyż przypuszcza się, iż mają one działanie rakotwórcze. Niektóre z nich wycofano już z obrotu, zatem nie mogą być dodawane do żywności, jednak na szczegółowe wyniki badań, dotyczące wielu „ulepszaczy”, musimy jeszcze poczekać. Lekarze i dietetycy są zgodni co do tego, że niezdrowej żywności lepiej w ogóle nie spożywać. Powinny jej unikać zwłaszcza osoby, które borykają się z innymi schorzeniami, związanymi na przykład z układem trawiennym czy z układem krążenia.
Jakie produkty zawierają najwięcej składników odżywczych?
Zdrowe odżywianie wydaje się nie mieć przed nami tajemnic, jednak często okazuje się, że nie do końca wiemy, czym zastąpić szkodliwe produkty. Dietetycy rekomendują, aby w naszej diecie znajdowało się jak najwięcej warzyw – powinny one stanowić bazę każdego posiłku. Ważne są również owoce, jednak nie należy z nimi przesadzać, gdyż zawierają dużo cukru. Najlepiej spożywać je w godzinach porannych, natomiast unikać wieczorami. Zdrowe pokarmy to także chudy nabiał, taki jak sery twarogowe, jogurty czy kefiry. Te ostatnie bogate są w probiotyki, które warto spożywać, mając na uwadze dobrą pracę jelit. W menu nie powinno zabraknąć chudego mięsa oraz tłustych ryb, będących źródłem kwasów omega. Niezwykle wartościowym produktem są nasze polskie kiszonki, które najchętniej spożywamy w sezonie zimowym. Kiszone ogórki, kapusta, a także innego rodzaju warzywa zawierają mnóstwo probiotyków, które wspomagają pracę układu trawiennego i odpornościowego. Oto 5 produktów, których zdecydowanie nie może zabraknąć w naszej diecie, gdyż zawierają najwięcej cennych składników odżywczych:
- orzechy,
- jagody,
- czosnek,
- płatki owsiane,
- jarmuż.
Jeśli natomiast poszukujemy naturalnych antybiotyków, warto sięgnąć po maliny oraz miód (w temperaturze pokojowej). Cennym źródłem składników okazuje się również sok, który po jakimś czasie puszcza cebula. Warto mieć świadomość, że dietą można nie tylko prawidłowo odżywić organizm, ale również zwalczać pierwsze objawy przeziębienia.
Czy warto wybierać ekologiczne jedzenie?
Ekologiczne jedzenie w ostatnich latach zagościło na półkach niemal wszystkich marketów. Niegdyś prawie niedostępne, dziś można je kupić wszędzie, jednak w cenach wyższych, niż normalne produkty. Zdrowe pokarmy kojarzą się przede wszystkim ze słowem „eko”, jednak czy rzeczywiście warto je wybierać? Dylemat ten pojawia się zwłaszcza w kontekście dzieci, którym chcemy wpoić zasady zdrowego odżywiania już od najmłodszych lat. Ekologiczne jedzenie dla niemowląt można podawać już od 4. miesiąca życia, czyli od momentu rozszerzania diety. Badania wykazują, że zdrowe jedzenie ekologiczne:
- zawiera więcej witamin i składników odżywczych,
- posiada mniejszą wartość pestycydów oraz innych, potencjalnie niebezpiecznych substancji,
- dostarczają większe ilości kwasów omego-3,
niż jedzenie produkowane w sposób konwencjonalny. Warto mieć świadomość, że nie wystarczy dopisać do nazwy produktu „bio” czy „eko”, aby rzeczywiście móc go takim tytułować. Zgodnie z prawem, ekologiczne produkty muszą posiadać odpowiednie certyfikaty, zatem niemożliwe jest wprowadzenie do obrotu żywności eko, która nie byłaby produkowana przy zachowaniu ścisłych zasad. Ekologiczne jedzenie jest nieco droższe od tradycyjnego, jednak obecnie różnice w cenach nie są już aż tak odczuwalne. Wynika to z faktu, iż tego typu produkty stają się coraz szerzej dostępne, a więc ich podaż na rynku jest naprawdę duża. Eksperci są zgodni co do tego, że warto spożywać towary ekologiczne, a także podawać je dzieciom. Zdrowe jedzenie eko to nie chwilowa moda, która za moment przestaje być aktualna. Jest to styl życia, który powinniśmy sami prowadzić oraz efektywnie promować. Dzięki temu zyskamy zdrowie i lepszą kondycję (zarówno fizyczną, jak i psychiczną) na długie lata. Zadbamy też o środowisko naturalne, jednak w tym kontekście warto też pamiętać o kwestii niemarnowania żywności.
Najczęściej zadawane pytania:
Czym jest trend zero waste?
Idea zero waste w odniesieniu do żywności zakłada niemarnowanie jedzenia w takim stopniu, jak tylko to możliwe. Nie powinniśmy gromadzić zbędnych zapasów, dokonując mądrych wyborów zakupowych.
Czy warto jeść produkty ekologiczne?
Badania wykazały, że produkty ekologiczne zawierają więcej witam i składników odżywczych, a także mniej substancji szkodliwych. Z medycznego punktu widzenia zdecydowanie lepiej spożywać produkty eko, niż jedzenie produkowane w sposób konwencjonalny.
Jakie produkty powinny na stałe zagościć w naszej diecie?
W naszym codziennym menu nie może zabraknąć świeżych warzyw i owoców, chudego nabiału, pełnowartościowych węglowodanów czy dobrych tłuszczów. W szczególności warto spożywać czosnek, jagody, orzechy, płatki owsiane oraz jarmuż.