Wielorazowe podpaski – poznaj ich zalety

Wielorazowe podpaski to kolejna ekologiczna alternatywa konwencjonalnych środków higienicznych dla kobiet. Zobacz, dlaczego warto z nich korzystać!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym są i jak działają wielorazowe podpaski.
 • Dlaczego warto z nich korzystać i komu szczególnie przypadną do gustu.
 • Jak używać wielorazowych podpasek.
 • Czy wielorazowe podpaski są bezpieczne.
 • Jak samemu wykonać wielorazową podpaskę.
 • Jak prać wielorazowe podpaski.

 

Ekologiczny tryb życia staje się coraz bardziej popularny, co wynika z nieustannie rosnącej świadomości społeczeństwa. Każdy z nas może mieć realny wpływ na ekologię w codziennym życiu. Jak? Wprowadzając niewielkie zmiany krok po kroku np. zastępując produkty jednorazowego użytku tymi, z których można korzystać przez długi czas. Kobiety miesiączkujące mogą zastanowić się nad wymianą konwencjonalnych środków higienicznych na produkty takie jak wielorazowe podpaski. Przedstawiamy ich największe zalety!

Zobacz także: Kobieta i ekologia – czy jesteśmy świadome?

Czym są podpaski wielorazowego użytku?

Podpaski wielorazowego użytku składają się z kilku warstw materiału, tak aby zapewniały odpowiednią chłonność, komfort, a także bezpieczeństwo i higienę. Kształtem przypominają podpaski tradycyjne. Na czas menstruacji przyczepia się je do bielizny za pomocą rzep lub zatrzasków. Po użyciu należy je wyprać i wysuszyć – po tym są gotowe do kolejnego użycia.

Wielorazowe podpaski są ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych środków higienicznych takich jak tampony, jednorazowe podpaski i wkładki. Można porównać je do bielizny menstruacyjnej, czyli majtek ze specjalną wkładką chłonną.

Rodzaje podpasek wielorazowych 

Wielorazowe podpaski można podzielić na:

 • podpaski bawełniane wielorazowe (z wkładką lub bez),
 • podpaski z warstwą PUL (materiałem nieprzemakalnym),
 • podpaski wielorazowe z tworzyw sztucznych.

Oprócz tego na rynku dostępne są też podpaski wielorazowe na noc oraz na dzień.

Zalety z używania wielorazowych podpasek

Mimo że ekologia jest obecnie w modzie, podpaska wielorazowa to wciąż mało popularny produkt. Wiele kobiet nie ma nawet pojęcia o jego istnieniu… a szkoda, bo w wielu przypadkach może okazać się strzałem w dziesiątkę. Nie możesz zdecydować, czy jest to coś dla Ciebie? Być może lista największych zalet tego produktu pomoże Ci podjąć decyzję.

 • Minimalizacja ilości wytwarzanych śmieci.

Każda kobieta w ciągu swojego życia zużywa od 8 do 17 tysięcy jednorazowych podpasek i tamponów. Wystarczy pomnożyć ten wynik przez liczbę kobiet na świecie i można wysnuć jeden niepokojący wniosek: konwencjonalne produkty to prawdziwa zmora dla naszej planety.

Nic więc dziwnego, że działacze i aktywiści promujący ekologiczny tryb życia rekomendują rezygnację z jednorazowych produktów. Wielorazowe podpaski pozwalają zminimalizować ilość produkowanych śmieci, bo zamiast każdego dnia menstruacji wyrzucać 5 podpasek czy tamponów, nie wyrzucimy praktycznie nic.

 • Oszczędność pieniędzy 

Jedna podpaska wielorazowa kosztuje od kilku do kilkudziesięciu złotych w zależności od jej jakości i chłonności. Jest to oczywiście znaczenie więcej w porównaniu do zakupu jednej jednorazowej podpaski, jednak materiałowej wielorazówki można używać nawet przez kilka lat. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka produktów. Twój portfel Ci za to podziękuje!

Porównanie cen produktów menstruacyjnych
Podpaski jednorazowe Tampony Kubeczki menstruacyjne Podpaski wielorazowe
średni koszt jednej paczki (10 szt.) – 5 zł średni koszt jednej paczki (10 szt.) – 8 zł koszt jednego kubeczka – od 40 do 100 zł koszt jednej podpaski – od 9 do 40 zł
koszt menstruacji przez całe życie – od 4000 do 8500 zł. koszt menstruacji przez całe życie – od 6400 do 13 600 zł. koszt menstruacji przez całe życie – od 800 do 2000 zł (w założeniu, że jeden kubeczek używany jest przez 2 lata) koszt menstruacji przez całe życie – od 600 do 2600 zł (w założeniu, że na jedną menstruację wystarczy 5 podpasek, a zestaw będzie służył przez 3 lata)

 

 • Bezpieczeństwo 

Jednorazowe środki higieniczne dla kobiet zawierają chemikalia, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Wybierając wielorazowe podpaski od sprawdzonej marki masz gwarancję bezpieczeństwa – zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na produkt wykonany z certyfikowanych materiałów.

 • Wygoda 

Bawełniany, miękki materiał jest przyjemny dla skóry i nie powoduje podrażnień. Do tego wielorazowe podpaski łatwo się przyczepia i odczepia od bielizny. Nie musisz ich przyklejać, a jedynie użyć rzepa czy zatrzasku.

 • Mniejsze ryzyko infekcji intymnych 

Podpaski wielorazowego użytku wykonane z naturalnych przewiewnych materiałów takich jak bawełna zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki temu zachodzi mniejsze ryzyko rozwoju infekcji intymnych. Takiemu rozwiązaniu powinny przyjrzeć się bliżej zwłaszcza kobiety szczególnie podatne na różnego rodzaju infekcje o podłożu bakteryjnym i wirusowym oraz panie ze skłonnościami do podrażnień i odparzeń.

Który materiał jest najlepszy do wykonania wielorazowej podpaski DIY?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów podpasek wielorazowych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać taki produkt samodzielnie – zwłaszcza że jest to dość proste. W pierwszej kolejności należy wybrać materiał, ponieważ to on będzie odpowiedzialny za chłonność, higienę oraz komfort.

W sklepach podpaski wielorazowe wykonane są najczęściej z bawełny, bambusa, mikropolaru oraz weluru. Najlepsze są tkaniny naturalne, jednak wybór materiału zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb. Jednym z najwygodniejszych tworzyw jest bawełna, która zapewnia uczucie miękkości, a do tego jest przewiewna.

Oprócz tego należy wybrać materiał na warstwę chłonną. Musi być to tkanina nieprzemakalna np. frotte.

Jak uszyć wielorazową podpaskę?

Podpaski wielorazowe DIY to doskonały sposób na kolejny krok w stronę ekologicznego życia. Do ich wykonania potrzebujesz przede wszystkim szablonu, za pomocą którego wytniesz kształt w tkaninie. Znajdziesz go Internecie, ale możesz również odrysować na sztywnym papierze kształt podpaski jednorazowej. W takim przypadku pamiętaj, aby zostawić 5 mm na szew.

Oprócz tego będą Ci potrzebne:

 • nożyczki,
 • igła i nić,
 • materiał miękki zewnętrzny (np. bawełna),
 • materiał chłonny do środka (np. frotte),
 • ołówek lub marker.
 1. Przyłóż przygotowany wcześniej szablon do materiału zewnętrznego i odrysuj kształt podpaski, a następnie powtórz tę czynność, aby otrzymać dwa tak samo wycięte kawałki.
 2. Zagnij skrzydełka w szablonie, przyłóż go to materiału chłonnego, zaznacz markerem kształt, a następnie wytnij. Powinnaś uzyskać kształt wkładki bez skrzydełek.
 3. Ułóż wkładkę bez skrzydełek na jednym kawałku wyciętym z materiału miękkiego i użyj igły oraz nici, aby je ze sobą zszyć (obszyj kształt wkładki bez skrzydełek).
 4. Weź drugi kawałek materiału zewnętrznego i przyłóż go do swojej podpaski po stronie bez wkładki (oba kawałki powinny się ze sobą stykać).
 5. Obszyj podpaskę na około po brzegach, ale zostaw kilkucentymetrowy otwór.
 6. Włóż palce w pozostawiony otwór i wykręć podpaskę na drugą stronę, a następnie zaszyj do końca.
 7. Na skrzydełkach możesz umieścić rzep lub doszyć guziczek i pętelkę. Gotowe!

Jak używać wielorazowych podpasek?

Wielorazowych podpasek używa się tak, jak tradycyjnych. Przyczepia się je do bielizny i wymienia po kilku godzinach (w zależności od obfitości miesiączki). Zużytą podpaskę należy namoczyć w zimnej wodzie, a następnie wyprać w niskiej temperaturze z użyciem delikatnych detergentów.

Jeśli zamierzasz korzystać z nich poza domem, koniecznie zaopatrz się w specjalny woreczek do przechowywania zużytych podpasek.

 

Najczęściej zadawane pytania:

Czym są wielorazowe podpaski?

Wielorazowe podpaski to ekologiczne podpaski wykonane z chłonnych materiałów wielorazowego użytku. Po każdym praniu i wysuszeniu można użyć ich ponownie.

Dlaczego warto korzystać z wielorazowych podpasek?

Wielorazowe podpaski są przede wszystkim ekologiczne. Dzięki nim minimalizujemy ilość wyrzucanych odpadów. Oprócz tego są tańsze w dłuższej perspektywie w porównaniu do tradycyjnych produktów, a także zdrowsze.

Jak dbać o wielorazowe podpaski?

Wielorazowe podpaski mogą posłużyć przez 3-5 lat, pod warunkiem że będziemy odpowiednio o nie dbać. Znacznie ma przede wszystkim pranie. Nie należy ustawiać zbyt wysokiej temperatury w pralce ani korzystać z silnych środków zmiękczających.

Dodaj komentarz