Patelnie w naszych domach często pełnią wiele funkcji – służą do smażenia, duszenia i podgrzewania. Są uniwersalne, jednak gdy decydujemy się na zakup oddzielnej patelni do robienia naleśników, warto zastanowić się, czy nada się ona również do robienia placków, omletów i innych smażonych na złoto przysmaków. W tym artykule rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
Wielozadaniowa patelnia do naleśników – idealna do placków i omletów
Posiadanie wielofunkcyjnej patelni, która służy do przygotowywania różnych dań, daje nam wiele możliwości w kuchni amatorskiej i profesjonalnej. Zakup patelni do naleśników wcale nie oznacza, że jest to jedyne danie, które możemy na niej przygotowywać. Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy na patelni do naleśników można robić inne potrawy, takie jak placki czy omlety, odpowiedź brzmi: tak! Pomimo swojej nazwy, patelnia do naleśników może być wykorzystana do przygotowywania różnorodnych dań na słodko i świetnie poradzi sobie z ich równomiernych wysmażeniem.
Patelnie do naleśników posiadają pewne właściwości, które sprawiają, że są one idealne nie tylko do smażenia naleśników, ale także innych potraw. Przede wszystkim mają one odpowiednią powierzchnię, która zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła bez przywierania. To niezwykle jest istotne właśnie podczas smażenia placków i omletów.
Omlety na patelni do naleśników też się udadzą! Wystarczy roztrzepać jajka z wybranymi dodatkami i wylać na rozgrzaną patelnię. Podobnie jak w przypadku placków, należy smażyć omlet z obu stron, aż będzie odpowiednio ścięty i złocisty. Patelnia do naleśników zapewni równomierne rozprowadzenie ciepła, dzięki czemu omlet będzie zwarty i nie rozpadnie się podczas przekładania z patelni na talerz.
Przygotowanie placków na patelni do naleśników
Przygotowanie placków na patelni do naleśników jest możliwe i pozwala osiągnąć niezwykle smaczne i zadowalające efekty. Wystarczy nałożyć ciasto na rozgrzaną patelnię i smażyć z obu stron, aż placki będą złociste i chrupiące.
Patelnia do naleśników doskonale sprawdzi się również przy smażeniu nie tylko słodkich pancakes’ów czy racuchów, ale też dań wytrawnych – placków ziemniaczanych czy warzywnych. Jeśli jednak nie chcesz, aby smaki czy zapachy przechodziły i mieszały się, postaw na dwie oddzielne patelnie – jedną do dań słodkich, a drugą do słonych. Pamiętaj o dwóch najważniejszych rzeczach:
- solidnym rozgrzaniu patelni przed wyłożeniem surowego ciasta,
- zastosowaniu tłuszczu i smażeniu na gorącym oleju lub roztopionym maśle.
Sztuka robienia omletów na patelni do naleśników
Omlet japoński, francuski austriacki, a może pyszna frittata czy egzotyczny matzah bei? Na cokolwiek masz ochotę, przyrządzisz to na dobrej patelni do naleśników. Zasada jest taka, jak wyżej – dobre rozgrzanie patelni i zastosowanie tłuszczu pozwoli połączyć ze sobą składniki w puszysty placek słodki lub wytrawny. Patelnia do naleśników zapewni równomierne rozprowadzenie ciepła, dzięki czemu omlet będzie miał idealną temperaturę i nie będzie w nim niedopieczonych fragmentów ciasta.
Artykuł dostarczony przez partnera strony.