Jak dbać o Ziemię i żyć w zgodzie z naturą?

kobieta trzymająca w rękach sadzonkę

Nadmierne zużycie energii elektrycznej i wody, emisja gazów cieplarnianych, czerpanie z nieodnawialnych źródeł energii – to tylko niektóre z przyczyn katastrofy ekologicznej, z którą musi dziś mierzyć się niemal cały świat. Dbanie o planetę to obowiązek każdego człowieka, któremu zależy na tym, aby służyła ona nie tylko obecnemu pokoleniu, ale również przyszłym generacjom. Jak dbać o Ziemię, jednocześnie żyjąc w zgodzie z naturą?

Less waste, czyli oszczędne życie

Zastanawiając się, jak dbać o Ziemię, należy w pierwszej kolejności zmienić swoje codzienne nawyki. Jak się okazuje, zyska na tym nie tylko środowisko naturalne, ale również portfel. Warto wprowadzić w życie filozofię less waste, która nakazuje ograniczenie marnowania. Dotyczy ona przede wszystkim żywności oraz rzeczy, które zamiast wyrzucać, można wykorzystać ponownie. Zastanówmy się, jak wiele produktów żywnościowych wyrzucamy do kosza każdego tygodnia, tym samym pozbywając się sporych pieniędzy. O wiele lepszym rozwiązaniem jest planowanie zakupów oraz wykorzystania tego, co pozostaje w lodówce. Podobnie jest z ubraniami, które można oddać na cele charytatywne, jednocześnie kupując dla siebie odzież z drugiej ręki. Oszczędzanie powinno odnosić się także do energii elektrycznej oraz wody. Wystarczy wyłączać światło, wychodząc z pokoju oraz zakręcać kran, na przykład w czasie płukania naczyń. Ekologicznym rozwiązaniem okazują się energooszczędne sprzęty AGD i RTV, których w domach nie brakuje.

Ekologiczne źródło ciepła

Jak dbać o środowisko naturalne? Naszym zadaniem jest ograniczenie zanieczyszczeń, które się do niego przedostają. Warto więc postawić na ekologiczne, odnawialne źródło ciepła. Doskonałym rozwiązaniem będzie pompa ciepła, która w połączeniu z fotowoltaiką pozwala dodatkowo wygenerować spore oszczędności. Tymczasem właściciele firm powinni pomyśleć nad budową elektrowni słonecznych, wiatrowych bądź wodnych. Tego typu inwestycje mogą mieć również charakter publiczny – w ten sposób dbamy o ziemię, a jednocześnie pokazujemy władzy, w jakim dokładnie powinna pójść kierunku.

Sortowanie odpadów

W kontekście tego, jak dbać o naszą planetę, nie można zapomnieć o sortowaniu odpadów. Recykling pozwala ponownie wykorzystać materiały, które w normalnych warunkach zanieczyściłyby planetę. Sortowanie plastiku, szkła czy papieru nie jest trudne – wystarczy tylko wyposażyć się w odpowiednie pojemniki, na których często widnieje opis tego, jakie dokładnie odpady można do nich wrzucać. Mieszkańcy domów wolnostojących bądź posiadacze ogródków działkowych powinni też pomyśleć o założeniu kompostu. Stanowi on nie tylko ekologiczne rozwiązanie dla bio odpadów, lecz również doskonały nawóz.

Dbaj o ziemię każdego dnia, w domu i w pracy

Ochrona środowiska to temat, który bliski jest nie tylko osobom fizycznym, lecz również przedsiębiorcom. Warto podjąć pewne działania, które pozwolą lepiej zadbać o planetę, a jednocześnie sprawią, że będziemy żyli w zgodzie z naturą. Należą do nich:

  • wybór kosmetyków czy środków czystości opartych na naturalnych składnikach,
  • wybór produktów kosmetycznych i chemicznych nietestowanych na zwierzętach,
  • kupowanie żywności pochodzącej ze sprawdzonych, ekologicznych upraw,
  • kupowanie odzieży używanej bądź pochodzącej z materiałów z recyklingu.

 

Dobre nawyki warto wdrożyć nie tylko w domu, lecz również w miejscu zatrudnienia. W pracy spędzamy wiele godzin każdego dnia, dlatego warto rozważyć prowadzenie pewnych drobnych zmian. Wśród nich można wymienić sortowanie odpadów, dojazd do pracy rowerem czy komunikacją miejską bądź drukowanie jedynie najpotrzebniejszych dokumentów. Dodatkowo pracownicy powinni przekonać pracodawcę do wymiany sprzętów na energooszczędne. Warto rozważnie korzystać z klimatyzacji oraz ogrzewać pomieszczenia tylko w takim stopniu, w jakim to konieczne. Przebywanie w nagrzanych pokojach jest nie tylko niezdrowe, lecz również nieekologiczne. Podobnie jest w przypadku nadmiernego wychładzania pomieszczeń w porze letniej – ani wysokie, ani niskie temperatury nie sprzyjają naturze ani samopoczuciu.

Dodaj komentarz