Odkamienianie pralki to bardzo ważna czynność. Dzięki niej Twój sprzęt posłuży Ci znacznie dłużej. Podpowiadamy, jak pozbyć się osadów z twardej wody odkładających się m.in. na grzałce i w środku bębna. Wykorzystaj do tego produkty, które znajdziesz nie tylko na półce w drogerii, ale i… we własnej kuchni!
Odkamienianie pralki – dlaczego to takie ważne?
Pralka jest urządzeniem, z którego korzysta się nawet kilka razy w tygodniu – bez względu na to, czy jest to urządzenie z dużym wsadem, czy np. w rozmiarze slim. Należy jednak pamiętać, że o tak często eksplorowany sprzęt trzeba regularnie dbać, aby działał prawidłowo. Do tego dochodzi też problem twardej wody, która w wielu polskich domach pozostawia wiele do życzenia.
Podczas każdego prania z wody wytrącają się osady wapienne (potocznie nazywane kamieniem), które przyczepiają się do metalowych części pralki i stopniowo uszkadzają grzałkę i bęben. Charakterystyczny osad możesz zauważyć też na drzwiczkach i gumowym kołnierzu. Jeżeli nie będziesz czyścić pralki, ilość kamienia zacznie się nawarstwiać, co może skończyć się awarią urządzenia. Aby temu zapobiec, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad związanych z odkamienianiem!
Jak odkamienić pralkę kwaskiem cytrynowym?
Pierwszym sposobem na pozbycie się osadów jest kwasek cytrynowy. To skuteczny środek do usuwania kamienia z pralki, który kosztuje naprawdę niewiele. Jak go użyć? To proste! Możesz nastawić puste pranie bez wsadu i dodać kilkadziesiąt gramów kwasku cytrynowego bezpośrednio do bębna pralki. Większe opakowanie kwasku kupisz np. przez internet.
Kwasek rozbije kamienny osad i wypłucze go z urządzenia. Tę metodę można stosować prewencyjnie raz na dwa tygodnie lub przynajmniej raz na miesiąc – w zależności od częstotliwości użytkowania pralki i twardości wody w domu.
Jak odkamienić pralkę octem i sodą?
Kolejne sposoby na pozbycie się kamienia z pralki za pomocą tanich produktów prosto z kuchni, to użycie octu i sody. W przypadku pierwszej metody należy wlać około dwie szklanki octu do bębna pralki. Możesz też dosypać do kasetki na proszek torebkę kwasku cytrynowego. Następnie uruchom cykl prania przy najwyższej temperaturze. Po wykonaniu tych czynności zaleca się pozostawienie drzwi pralki otwartych, aby zapach octu mógł się ulotnić. Pamiętaj również o wyczyszczeniu gumowych elementów pralki octem, aby pozbyć się z nich resztek kamienia.
Jeżeli nie masz octu pod ręką, sięgnij po sodę oczyszczoną. Wsyp jej dwa małe opakowania do dozownika pralki, a następnie nastaw pranie bez wsadu. Po zakończeniu cyklu prania może być konieczne przeprowadzenie dodatkowego płukania, aby usunąć pianę z sody i jej resztki.
Jak odkamienić pralkę odkamieniaczem z drogerii?
Na rynku znajdziesz mnóstwo produktów, które przeznaczone są do utrzymania higieny w pralce i do jej odkamieniania. Najczęściej są to specjalne płyny, proszki, żele czy granulki na bazie inhibitorów korozji. Takie produkty chronią pralkę nie tylko przed kamieniem, ale i zalegającym w jej wnętrzu brudem pochodzącym z resztek detergentów czy tkanin. Jak używać takich preparatów?
W zależności od rodzaju odkamieniacza trzeba wsypać lub nalać go na dno bębna bądź do kasetki na płyn. Następnie – tak jak w wyżej wymienionych przypadkach – musisz ustawić program piorący z wysoką temperaturą. Na koniec włącz samo płukanie bębna, aby pozbyć się resztek środka chemicznego – i gotowe! Takie odkamienianie pralki wykonuj regularnie – najlepiej minimum raz na kwartał.
Program do czyszczenia bębna
Zamierzasz kupić nową pralkę? Zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie sprzęt ma opcję czyszczenia bębna. Taką funkcję znajdziesz w pralkach Toshiba. Aby pozbyć się pleśni i brudu z wnętrza urządzenia, nieprzyjemnych zapachów, a także osadzającego się na częściach kamienia, wystarczy na panelu sterowania włączyć odpowiedni program czyszczący bęben, a następnie ustawić wysoką temperaturę i uruchomić pustą pralkę.
Jeżeli zadbasz o swoją pralkę i wykorzystasz nasze wskazówki dotyczące odkamieniania, Twoja pralka Toshiba z pewnością posłuży Ci bezawaryjnie przez kolejne lata!
Artykuł sponsorowany.