Sól kłodawska – jakie ma właściwości i do czego można jej używać?

Sól kłodawska

Sól kłodawska jest gruboziarnistą solą kamienną, która wydobywana jest w wielkopolskiej Kłodawie. Jej zdrowotne właściwości są wykorzystywane nie tylko w kuchni, ale też w szeroko rozumianej branży pielęgnacyjno-kosmetycznej. Co warto wiedzieć o najsłynniejszej polskiej soli?

Sól kłodawska – właściwości

Pokłady soli w Kłodawie powstały ponad dwieście milionów lat temu, a sama kopalnia szczyci się mianem najstarszej i najgłębszej w całej Polsce. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim tradycyjnej metodzie wydobywania, która nie zmieniła się od kilkuset lat. W trakcie procesów odstrzelenia złoża oraz kruszenia i mielenia uzyskanej soli, nie dochodzi do chemicznego przetworzenia produktu. Większość soli dostępnych na rynku poddawana jest ługowaniu, które polega na rozpuszczeniu soli w wodzie, z czym wiąże się z kolei wypłukanie cennych pierwiastków zdrowotnych. Proces wydobycia soli kłodawskiej jest przeprowadzany bez ługowania, dlatego otrzymana w ten sposób sól posiada w swoim składzie szereg pierwiastków, które w korzystny sposób wpływają na zdrowie człowieka. Zalicza się do nich między innymi miedź, cynk, potas, żelazo i mangan.

Rodzaje soli kłodawskiej

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje soli, która jest wykorzystywana w kuchni jako produkt spożywczySól kłodawska jodowana poddana jest dodatkowemu procesowi, dzięki któremu zostaje wzbogacona o zawartość jodu. Ten istotny z perspektywy zdrowia człowieka mikroelement warunkuje prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, której hormony w sposób bezpośredni wpływają na pracę innych narządów i układów. Proces wzbogacania soli o jod jest skuteczny i bezpieczny, dlatego w większości państw jodowanie jest zalecanym działaniem, które zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkich wad rozwojowych u rozwijających się płodów. Pierwiastek ten może być wchłaniany również inną drogą, dlatego na rynku dostępna jest również sól kłodawska niejodowana. Warto jednak wybierać sól poddaną procesowi jodowania, ponieważ dzięki spożyciu tego rodzaju soli nie jest wymagana dodatkowa suplementacja owego pierwiastka.

Sól kłodawska do kąpieli oraz kuchenna – zalety stosowania

Sól kłodawska, oprócz oczywistego zastosowania w kuchni podczas przygotowywania posiłków, może być również wykorzystywana jako produkt w branży zdrowotnej oraz wellness. Właściwości lecznicze soli kłodawskiej sprawiają, że niektóre sole kąpielowe zawierają ją w swoim składzie. Pozwala bowiem ona na zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawę przepływu krwi przez skórę, dzięki czemu już w trakcie trwania takiej kąpieli pojawia się błogie i przyjemne uczucie odprężenia. Roztwór wody z rozpuszczona solą jest również używany jako preparat łagodzący zapalne objawy przeziębienia. Niektóre badania wskazują również, że sól kamienna może w sposób korzystny wpływać na leczenie niektórych chorób o podłożu autoimmunologicznym, a także znacząco redukować poziom nasilenia ataków migrenowych.

Gdzie kupić sól kłodawską?

Sól kłodawska jest dostępna do kupienia w większości wielkopowierzchniowych marketów spożywczych. Konsumenci mogą spotkać się z kilkoma odmianami wielkopolskiej soli, które różnią się pomiędzy sobą składem i proponowanym sposobem wykorzystania. Sól kłodawska różowa jest z reguły wykorzystywana do przygotowywania posiłków i przetworów domowych, a także do procesu konserwacji żywności. Z kolei niektóre z odmian o białej barwie ziaren są dodatkowo wzbogacane jonami potasu i magnezu. Niezależnie od sposobu wykorzystania, sól kłodawska stanowi jedno z największych dóbr naturalnych naszego kraju. W pełni przyjazny dla środowiska proces jej wydobycia oraz zdrowotne właściwości są wykorzystywane od setek lat. Warto o tym pamiętać podczas dokonywania zakupu soli w sklepie. Dostępne w ofercie marketów sole himalajskie charakteryzują się podobnym składem, jednak są one najczęściej sprowadzane do Polski z Pakistanu. W obrębie granic naszego kraju zlokalizowane są równie wartościowe pokłady soli kamiennej, dlatego przy najbliższej okazji warto zdecydować się na wybór wielkopolskiej soli kłodawskiej.

Dodaj komentarz