Styropian – gdzie wyrzucić w zależności od jego użycia?

Gdzie wyrzucić styropian?

Segregowanie odpadów dla wielu osób stało się czymś zupełnie oczywistym. Pozwala to nie tylko na wdrożenie w życie działań, które służą ochronie środowiska na naszej planecie, ale również umożliwia ponowne wykorzystanie materiałów recyklingowych. Problematyczną kwestią jest jednak podział konkretnych odpadów, przez co niektóre z nich wyrzucane są do niewłaściwych pojemników na śmieci. Gdzie wyrzucić styropian po telewizorze? Czy styropian służący do pakowania żywności powinien znaleźć się w tym samym koszu?

Styropian – gdzie wyrzucić?

Styropian to rodzaj tworzywa sztucznego, które dzięki swoim znakomitym właściwościom izolacyjnym, znajduje zastosowanie w wielu gałęziach usług i przemysłu. Utylizacja materiału, z którego jest wykonany, tylko z pozoru nie powinna sprawiać kłopotów. W rzeczywistości styropian pochodzący z różnych źródeł jest klasyfikowany w odmienny sposób, dlatego ostatecznie powinien wylądować w koszu na odpady zmieszane lub w pojemniku na plastiki i metale. Od czego zależy to, gdzie wyrzucić styropian po jedzeniu, a gdzie budowlany?

Segregacja różnych typów styropianu

Polistyren ekspandowany – bo tak właśnie brzmi właściwa nazwa materiału, który jest powszechnie znany jako styropian – jest segregowany w zależności od sposobu jego wykorzystania. Oznacza to, że wyróżnia się kilka podziałów, które ułatwiają wybór odpowiedniego pojemnika na śmieci po użyciu tego materiału. Pierwszym z nich jest podział styropianów na opakowaniowe i budowlane, gdzie pierwszy typ służy do przechowywania i przewożenia żywności, natomiast drugi jest wykorzystywany do ocieplania ścian i izolacji budynków. Również w obrębie styropianu opakowaniowego stosuje się rozróżnienie na materiał zabrudzony oraz czysty. Jak zatem nie pogubić się w tej klasyfikacji? Gdzie wyrzucić styropian opakowaniowy, a gdzie budowlany?

Co wrzucić do pojemnika żółtego, a co do czarnego?

Do przydomowych koszów na śmieci powinniśmy wrzucać styropiany opakowaniowe. Należą do nich wszystkie materiały, które są wykorzystywane do zabezpieczenia paczek i przesyłek, a także te będące pojemnikami na żywność. W dużym uproszczeniu do czarnego pojemnika na odpady zmieszane należy wkładać każdy rodzaj styropianu, który został zanieczyszczony – zalicza się do nich przede wszystkim te materiały, które służą firmom cateringowym i restauracjom jako pojemniki na jedzenie.

Do kosza żółtego, przeznaczonego na plastiki i metale, należy natomiast wrzucić ten styropian, który został użyty do zabezpieczania paczek i przewozu wartościowych sprzętów RTV oraz AGD. Polistyren ekspandowany z żółtego pojemnika zostanie poddany procesowi recyklingu, natomiast materiały znajdujące się w koszu czarnym ulegną całkowitej utylizacji.

Gdzie wyrzucić styropian budowlany?

Bardziej złożony problem dotyczy styropianu, którego przeznaczenie ma charakter budowlany. Z reguły odpady tego typu są gromadzone w wyniku przeprowadzonego remontu lub podczas rozbiórki budynku. Ze względu na dużą ilość materiału i jego znaczącą objętość, stanowią one problem podczas procesu utylizacji. Z tego powodu styropian budowlany powinien zostać umieszczony w kontenerze dedykowanym odpadom tego typu. Jedynym sposobem na pozbycie się niepotrzebnych płyt styropianowych jest zatem zamówienie kontenera na odpady budowlane lub samodzielne dostarczanie pozostałości po remoncie do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Dla wielu osób wciąż niejasne pozostają zasady segregacji specyficznych rodzajów materiałów. Pytanie, gdzie wyrzucić styropian z opakowań po jedzeniu, pojawia się notorycznie na forach internetowych. Nic w tym dziwnego, ponieważ na etapie edukacji szkolnej zagadnienie recyklingu rzadko bywa poruszane, przez co wiele osób – mimo szczerych chęci dbania o środowisko – wciąż błędnie dzieli niektóre materiały. Warto jednak pamiętać o tym, że jedynym ekologicznym rozwiązaniem jest umieszczenie wybranych odpadów w odpowiednim pojemniku. Z tego powodu lepiej kilka razy sprawdzić informację o tym, gdzie powinien znaleźć się wybrany rodzaj plastiku lub tworzywa sztucznego, zamiast podejmować ostateczną decyzję kierując się jedynie swoimi przypuszczeniami.

Dodaj komentarz