Jak zwalczyć cellulit? – skuteczne sposoby

Cellulit zamiennie nazywany jest pomarańczową skórką. Polega na nieprawidłowym rozłożeniu tkanki tłuszczowej pod skórą. Dla wielu kobiet jest źródłem kompleksów.

Po przeczytaniu artykułu będziesz znać odpowiedzi na pytania:

  • Co to jest cellulit?
  • Skąd bierze się cellulit?
  • W jakich miejscach najczęściej powstaje cellulit?
  • Jak pozbyć się cellulitu?
  • Jakie ćwiczenia stosować na cellulit?

Co to jest cellulit?

Cellulit zamiennie nazywany jest pomarańczową skórką. Określenie to opisuje niewłaściwe rozłożenie tkanki tłuszczowej pod skórą, które prowadzi do powstawania charakterystycznych grudek. Nieregularnie uformowana skóra może być widoczna gołym okiem lub pojawiać się dopiero po ściśnięciu. W większości przypadków jest to problem kobiet, ponieważ pojawianie się cellulitu ma ścisły związek ze zmianami hormonalnymi. Nie omija on także mężczyzn, jednak jest to dla nich znacznie mniej powszechny problem.

Można wymienić kilka rodzajów cellulitu, które rozróżnia się ze względu na przyczynę jego powstawania. Cellulit tłuszczowy spowodowany jest gromadzeniem się komórek tłuszczowych pod skórą w efekcie nadwagi, natomiast cellulit wodny wywołany jest zaburzonym przepływem krwi i limfy, a także zmianami hormonalnymi, czy siedzącym trybem życia. Mówi się także o cellulicie cyrkulacyjnym, który spotyka osoby z nadwagą i spędzające większość dnia w pozycji siedzącej. Rozpoznanie konkretnego typu cellulitu pomaga walczyć z jego skutkami i wprowadzić niezbędne zmiany do swojego trybu życia.

Skąd bierze się cellulit?

Za powstawanie cellulitu odpowiedzialnych jest wiele czynników. Obok gospodarki hormonalnej przyczyną pojawienia się pomarańczowej skórki mogą być uwarunkowania genetyczne. Co jeszcze powoduje nieregularne rozłożenie tkanki tłuszczowej pod skórą?

  • Siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej.
  • Nieprawidłowa dieta oraz stres.
  • Wieloletnie palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.
  • Kłopoty hormonalne.
  • Zakładanie zbyt ciasnych ubrań.
  • Regularne noszenie butów na wysokim obcasie.

Formowanie się cellulitu wynika z powiększenia się adipocytów, napierających następnie na naczynia krwionośne i limfatyczne. Słabsze krążenie krwi powoduje kłopoty z przemianą materii w komórkach, w tym z prawidłowym wydalaniem toksyn. Woda z komórek zaczyna zalegać w tkankach, uciska tkankę łączną i w konsekwencji przybiera postać podskórnych grudek, czyli cellulitu. Tak w skrócie opisać można proces powstawania pomarańczowej skórki.

W jakich miejscach najczęściej powstaje cellulit?

Cellulit pojawia się w miejscach gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Są to głównie uda, pośladki, brzuch, ramiona, czy biodra. Za szczególnie uciążliwy kobiety uznają cellulit na udach, który w początkowych stadiach rozwoju widoczny jest dopiero po uciśnięciu fragmentu skóry – na przykład podczas siadania. Dopiero z czasem przybiera on postać nierówności widocznych gołym okiem nawet podczas stania lub chodzenia. Trzeba bowiem wiedzieć, że pomarańczowa skórka nie pojawia się na ciele od razu. Eksperci wyróżniają kilkustopniową skalę, która pozwala sprawdzić stadium rozwoju cellulitu i rozpoznać jego typ.

Stadium rozwoju Cechy charakterystyczne
Pierwszy stopień Pomarańczową skórkę ciężko jest dostrzec gołym okiem. Pojawia się ona dopiero po ściśnięciu fałdy skóry i zwykle dotyczy ud oraz pośladków. Grudki są delikatne, co spowodowane jest łagodnym powiększaniem się adipocytów.
Drugi stopień Faza druga cechuje się większą widocznością cellulitu. Nadal zauważyć go można dopiero po ściśnięciu, jednak grudki są bardziej wyraziste. Pogorszeniu ulega także kondycja skóry, która staje się rozciągnięta i uwypukla cellulit m.in. w pozycji stojącej.
Trzeci stopień Kolejny etap rozwoju cellulitu objawia się jego widocznością bez ściskania. Nieregularna struktura skóry jest widoczna gołym okiem zarówno podczas siedzenia, jak i stania. Skóra jest mało elastyczna i wyraźnie pofałdowana.
Czwarty stopień Na tym etapie grudki cellulitu są bardzo widoczne, a ich dotykanie może powodować ból. Pofałdowanie skóry jest wyraźne, kondycja skóry słaba, może wymagać konsultacji lekarskiej.

Jak pozbyć się cellulitu?

Cellulit zaliczany jest do problemów, z którymi można sobie poradzić. Kluczowe jest prawidłowe rozpoznanie rodzaju pomarańczowej skórki, a także określenie stadium jej rozwoju. Trzeba pamiętać, że im wcześniejsza interwencja, tym większa szansa na sprawne poradzenie sobie z problemem. Osoby chcące pozbyć się tego zjawiska powinny zacząć od zmiany swoich nawyków. Mogą także odwiedzić gabinety kosmetyczne, które proponują specjalne zabiegi na cellulit niewymagające nadmiernej ingerencji w ciało. W sklepach dostępne są również kosmetyki walczące z efektem pomarańczowej skórki, a całość wspierać będzie aktywność fizyczna.

Pozbycie się cellulitu rozpocznij od zmiany diety. Wyrzuć z niej gazowane napoje oraz tłuste dania i fast foody. Zrezygnuj z dużej ilości soli w przygotowywanych potrawach, zmniejsz ilość pitego alkoholu oraz wypalanych papierosów. Zamiast tego do diety włącz dużą dawkę wody mineralnej i surowe produkty. Walce z cellulitem sprzyjać będą składniki bogate w błonnik, a także mniejsze porcje posiłków jedzone w ciągu dnia. Redukcja tkanki tłuszczowej także dobrze zrobi dla kondycji skóry.

Co z pielęgnacją ciała? Możesz zacząć stosować krem na cellulit, który powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych i poprawia przemianę materii w tkankach podskórnych. Warto skorzystać także z zabiegów pielęgnacyjnych proponowanych przez gabinety kosmetyczne. Polecana jest zwłaszcza krioterapia oraz hydroterapia i fala uderzeniowa. Pierwsze z nich wywołują silny efekt przekrwienia i pobudzają skórę do prawidłowej pracy. Hydroterapia i fala uderzeniowa stymulują tkanki poprzez masaż oraz przyczyniają się do powolnego rozluźniania grudek podskórnych. Można także wyposażyć się w masażer na cellulit, który spowoduje lepsze wnikanie substancji aktywnych i przyczyni się do szybszego usuwania toksyn zalegających pod skórą.

Jakie ćwiczenia stosować na cellulit?

Oprócz diety i zabiegów kosmetycznych, do swojej codzienności warto wdrożyć ruch. Przydatne będą nawet dynamiczne marsze, czy spokojna jazda na rolkach. Można zacząć biegać, skakać na skakance, bądź robić proste ćwiczenia rozruchowe. Warto zapisać się także na fitness i aerobik lub regularnie odwiedzać baseny. Trening całego ciała będzie przydatny zwłaszcza w sytuacjach, gdy cellulit ma rozległy charakter i wysoki stopień zaawansowania. Zmiana siedzącego trybu życia i rozpoczęcie aktywności fizycznej spowoduje, że rozleniwiony organizm przyspieszy swój metabolizm oraz krążenie krwi. W ten sposób zredukuje się ilość widocznego cellulitu.

Czym jest cellulit i w jakich miejscach powstaje?

Mianem cellulitu określa się nieregularną strukturę skóry, która objawia się widocznymi grudkami i charakterystycznym pofałdowaniem. Termin ten opisuje nieprawidłowo rozłożoną tkankę tłuszczową, ulokowaną pod skórą, która w głównej mierze stanowi problem kobiet. Powstawanie cellulitu może mieć związek m.in. z gospodarką hormonalną, genetyką, siedzącym trybem życia, zakładaniem zbyt obcisłych ubrań, czy nieprawidłową dietą. Pomarańczowa skórka może pojawiać się dopiero po ściśnięciu skóry lub być widoczna gołym okiem. Należy jej szukać w miejscach odkładania się tkanki tłuszczowej – typowymi obszarami występowania cellulitu są uda, pośladki, ramiona i brzuch.

Jak zwalczyć cellulit?

Walkę z cellulitem należy rozproszyć pomiędzy kilka obszarów. Z jednej strony ważne będą dieta i tryb życia. Pomarańczową skórkę można zredukować dzięki odrzuceniu z diety fast foodów i gazowanych napojów, w ich miejsce wkładając dania bogate w błonnik oraz dużą ilość wody. Przyda się także korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej – masażów, krioterapii, czy hydroterapii. Kluczowym elementem walki z cellulitem będzie także aktywność fizyczna. Spacery, bieganie, aerobik, czy pływanie przyczynią się do lepszego krążenia krwi i limfy, a także zredukują tkankę tłuszczową, co wspólnie spowoduje mniejszą widoczność pomarańczowej skórki.

Dodaj komentarz