Naturalne kosmetyki do twarzy – poznaj ich moc

Naturalne kosmetyki to klucz do zdrowej i pięknej skóry. Odkryj, co należy o nich wiedzieć, i dlaczego warto je stosować.

W dzisiejszym artykule dowiemy się także:

  • Co trzeba wiedzieć o naturalnych kosmetykach?
  • Jaki powinien być skład naturalnych kosmetyków?
  • Dlaczego warto wybierać naturalne kosmetyki?
  • Jak samodzielnie zrobić naturalne kosmetyki?

Czym charakteryzują się naturalne kosmetyki?

Od czasów starożytnych kobiety, a także mężczyźni, wkładali wiele wysiłku w przedłużenie swojej młodości. W tym poszukiwaniu perfekcji wykorzystywano różnorodne naturalne produkty pielęgnacyjne stworzone z ziół – receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie przez wiele lat stanowiły podstawę znanych obecnie kosmetyków.

Kosmetyk naturalny teoretycznie obejmuje dowolną kompozycję, która zawiera składniki ziołowe lub pochodzenia naturalnego. Jest to często producenci na opakowaniach swoich produktów umieszczają frazę „naturalne kosmetyki”, a tak naprawdę zawartość w nich składników roślinnych jest znikoma. Dlatego dziś eksperci zrezygnowali z używania uogólnionych wyrażeń i wprowadzili takie pojęcia jak organiczne, ekologiczne i biokosmetyki.

Kosmetyki naturalne znacznie różnią się od wszystkich produktów oferowanych w segmencie rynku masowego – większości przypadków takie preparaty pielęgnacyjne sprzedawane są w wyspecjalizowanych punktach lub przez Internet. Ich twórcy twierdzą, że produkty syntetyczne zawierają szkodliwe dodatki chemiczne. Co więcej, „zakrywają one” powstające przez ich działanie niedoskonałości. Naturalne produkty minimalizują podobne powikłania

Co powinny zawierać w swoim składzie naturalne kosmetyki?

Dobierając naturalne kosmetyki należy wziąć pod uwagę, jakich surowców użyto do ich produkcji. Międzynarodowe standardy wymagają, aby rośliny niezbędne do tworzenia produktów pielęgnacyjnych były uprawiane na ekologicznie czystych terenach bez stosowania hormonów, antybiotyków, pestycydów i innych substancji potencjalnie niebezpiecznych dla ludzi.

Konserwanty, które może zawierać kosmetyk naturalny, to m.in:

  • Kwas salicylowy;
  • Kwas benzoesowy;
  • Sole mineralne;
  • Niektóre oleje naturalne (np. oliwa z oliwek).

Różne kraje mają własne wymagania dotyczące składów takich produktów. Tak więc w Niemczech jakiekolwiek GMO jest zabronione. We Francji z kolei zawartość naturalnych składników musi być utrzymywana powyżej 95%. Podobnie jest z Polską, gdzie także kosmetyki naturalne mają obowiązek niezawierania siarczanów, surfaktantów, syntetycznych aromatów ani składników pochodzenia zwierzęcego.

Skład kosmetyków naturalnych powinien zawierać zwykle kilka obowiązkowych produktów:

  • Ekstrakty roślin leczniczych i ziół – w większości preparatów składnikami aktywnymi są ekstrakty z rumianku, pokrzywy, szałwii, lawendy;
  • Naturalne konserwanty – tutaj wymieniany jest wosk pszczeli, ekstrakt z rozmarynu, propolis, kwas cytrynowy;
  • Olejki – składniki te zapewniają odżywienie, nawilżenie i zmiękczenie skóry. Zwykle stosuje się oleje bazowe jak kokosowy, arganowy, rokitnikowy, migdałowy, czy oliwkowy. Nieco rzadziej stosuje się masło shea, oleje jojoba i makadamia.

 

Dlaczego naturalne kosmetyki są lepszym rozwiązaniem?

Wyjaśnienie, czemu kosmetyki naturalne są lepsze od komercyjnych rozwiązań, jest stosunkowo proste. Wyróżnikiem jest skład. Produkty handlowe często opisują w nim listy INCI, bez podawania konkretnych stężeń surowców. Należy zauważyć, że składniki wymieniane są w kolejności malejącej. Tak też, im dalej na liście, tym mniejsze stężenie w produkcie.

Naturalne kosmetyki najwyższej jakości, certyfikowane jako organiczne, są podobne, jednakże różnią się pod względem receptur, oferując nierzadko najwyższe zalecane stężenia. Co więcej, nie zawierają substancji rakotwórczych, chlorków, formaldehydów, a także lanoliny i alkaliów. Dzięki temu są całkowicie bezpieczne dla ludzi. Warto wspomnieć, że naturalne kosmetyki do twarzy cechują się także obecnością tak dobroczynnych składników, jak:

 

Składnik Właściwości
Witamina A Ma ogólne działanie tonizujące, zwiększa elastyczność tkanek i wspomaga ich odmładzanie.
Witamina E Spowalnia zmiany związane z wiekiem, usuwa toksyny, skutecznie wygładza powierzchnie skóry i nawilża komórki skóry właściwej.
Pantenol Należy do grupy witamin B, łagodzi suchość i łuszczenie, głęboko odżywia, łagodzi podrażnienia, likwiduje stany zapalne, koi skórę.
Kwas hialuronowy pochodzenia roślinnego Utrzymuje równowagę wodną w naskórku, tworzy na powierzchni cienki filtr, który nie pozwala wilgoci na odparowanie, dzięki czemu skóra nabiera zadbanego wyglądu, wraca jej jędrność i elastyczność.
Alantoina Składnik ten zmiękcza komórki naskórka, zapewnia wyraźny efekt przeciwstarzeniowy i łagodzi podrażnienia suchej i wrażliwej skóry.
Kwasy owocowe Pozyskiwane ze składników roślinnych, służą skutecznemu złuszczaniu zrogowaciałych warstw skóry.

 

Jak zrobić naturalne kosmetyki w domu?

Skoro wiadomo już, jakie pozytywne aspekty niesie ze sobą stosowanie naturalnych kosmetyków w codziennej pielęgnacji, można wykonać je w domowych zaciszu. Aby opracować najprostsze maseczki, czy domowy naturalny peeling można wykorzystać specjalistyczną gąbkę Konjac z naturalnymi enzymami zawartymi w znajdujących się na podwórku roślinach. Mowa tu o mięcie, rumianku, czy bławatku, które po połączeniu ze skoncentrowaną bazą micelarną i rozpuszczeniu w kwasie hialuronowym, dostępnym w praktycznie każdej drogerii, stanowią świetną bazę do codziennej pielęgnacji.

Przykładowo, połączenie oleju jojoba, kwasu salicylowego i hydrolatu z cytryny to delikatna receptura, idealna do usuwania makijażu i zanieczyszczeń. Ten dwufazowy zabieg  pozostawi skórę doskonale oczyszczoną i elastyczną. Wystarczy wstrząsnąć stworzoną mieszanką, aby zemulgować składniki, a następnie namoczyć wacik i oczyścić skórę. Dzięki naturalności składników nie trzeba ich spłukiwać.

Które kosmetyki naturalne dostępne w drogeriach są najlepsze?

Jeśli nie chcemy wykonywać własnoręcznych kosmetyków w domu, można postawić także na organiczne odpowiedniki dostępne w drogeriach. Polskie kosmetyki naturalne znaleźć można w większości wyspecjalizowanych sklepów. To wysokiej jakości produkty, które są w stanie zadbać o jak najlepszą kondycję skóry twarzy. O jakich preparatach mowa? Przedstawiamy marki produkujące polskie kosmetyki naturalne, ranking znajduje się poniżej:

Polskie marki kosmetyków naturalnych, które przez lata udowodniły swojej wartości to m.in.:

  • PAT&RUB – kosmetyki marki przypadną uwadze osobom, które uwielbiają naturalne, pachnące i jak najbardziej przyjazne dla środowiska produkty. Koncepcja tworzenia w 100% zrównoważonych kosmetyków kieruje myślą marki, która stawia na kremy do twarzy, naturalne masła rewitalizujące oraz produkty do demakijażu;
  • Pani Walewska – naturalne kosmetyki idealne dla osób stawiających na redukcję zmian związanych z wiekiem. Kosmetyki podzielone są na trzy linie, kremów na dzień i na noc, kremów pod oczy, czy mydeł, które mogą być stosowane także na twarzy;
  • Bielenda – marka, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Opracowuje produkty naturalne, w tym kremy, maski, peelingi, sera i produkty przeciwstarzeniowe, idealne dla wegan i osób uwielbiających troskę o środowisko;
  • Ziaja – tworzy produkty, których skład zawiera naturalne ekstrakty i oleje. Niektóre linie zawierają jednak syntetyczne składniki, jednakże organiczne kosmetyki marki stawiają na łączenie nowoczesnych technologii i kilkudziesięcioletnich, domowych receptur.

FAQ

Jak dobrać składniki naturalnych kosmetyków do twarzy?

Kosmetyki naturalne powinny być dobrane pod względem istniejących alergii i przeciwwskazań co do stosowania konkretnych surowców naturalnych. Polecane jest, aby przed zakupem konkretnego produktu lub stworzeniem własnej, domowej wersji udać się z wizytą do dermatologa, który stwierdzi, jakie produkty mogą być stosowane w ramach codziennej pielęgnacji skóry twarzy.

Jak odróżnić produkt naturalny od syntetycznego?

Wybierając kosmetyki naturalne należy koniecznie poprosić sprzedawcę o certyfikat zgodności oznaczony BDIH, NaTrue, a także Ecocert lub Soil Association. Należy upewnić się, że oferowany produkt nie zawiera składników chemicznych kończących się np. na „en”, „ol”, „an”. Wszystko, co naturalne, szybko się psuje, dlatego trwałość kosmetyków naturalnych zwykle nie przekracza 1 roku, a najlepiej 3-6 miesięcy.

Dodaj komentarz