Poznaj kilka ważnych ciekawostek ekologicznych, o których nie miałaś pojęcia

Wydaje się, że o ochronie środowiska wiemy już wszystko. Tymczasem warto poznać kilka najważniejszych ciekawostek ekologicznych.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie znaczenie ma rozkład surowców na naszej planecie,
  • jak dużo śmieci produkujemy,
  • jaka jest skala problemu wyrzucania żywności,
  • co warto wiedzieć o recyklingu?

Wzrost świadomość społecznej w kontekście ochrony środowiska naturalnego przyczynia się do zmiany naszych codziennych nawyków. Chętniej segregujemy śmieci, korzystamy z alternatywnych źródeł energii czy unikamy plastiku. Niemniej jednak z wielu kwestii związanych z ekologią wciąż nie zdajemy sobie sprawy. Oto kilka najważniejszych ciekawostek ekologicznych, które zdecydowanie warto poznać.

Czytaj także: Co zrobić z ubraniami, których już nie nosisz?

Rozkład surowców na planecie – jakie ma znaczenie?

Surowce najogólniej możemy podzielić na:

  • energetyczne,
  • metaliczne,
  • niemetaliczne,
  • złoża metali szlachetnych.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż rozkład poszczególnych surowców na planecie nie jest jednolity. Wpływa to przede wszystkim na gospodarkę poszczególnych krajów, ale także kwestie związane z ochroną środowiska. Zauważmy, że dużą rolę odgrywają nie tylko same surowce, lecz sam proces ich wydobywania oraz warunki, w jakich pracuje się przy ich wydobyciu. W krajach rozwiniętych złoża są ograniczone, natomiast spore zasoby posiadają tzw. kraje trzeciego świata bądź rozwijające się. Surowce mineralne są potrzebne do rozwoju przemysłu, a zatem i gospodarki. Niemniej jednak wydobycie części z nich należy znacząco ograniczyć. Mowa tutaj przede wszystkim o surowcach energetycznych, których samo spalanie jest szkodliwe dla środowiska naturalnego. W krajach rozwiniętych coraz więcej mówi się o korzystaniu z alternatywnych źródeł energii, takich jak wiatr, woda czy promienie słoneczne. Tutaj jednak należy pamiętać o kosztach, jakie trzeba ponieść, a które często przerzucane są na gospodarstwa domowe. W krajach biedniejszych trudno korzystać z odnawialnych źródeł energii, lecz jednocześnie samo jej zużycie jest nieco niższe.

Generowanie odpadów – jak dużo śmieci produkujemy?

Ciekawostki o ekologii nie mogą pomijać kwestii odpadów, którą w ostatnich latach mocno akcentujemy. Statystyczny Polak produkuje ok. 350 kg śmieci rocznie, a liczba ta ciągle rośnie. Jak się okazuje, nie figurujemy na szczytach rankingów ani europejskich, ani światowych. Wręcz przeciwnie – w 2019 roku byliśmy drugim, najmniej śmiecącym narodem w całej Unii Europejskiej. Ilość wyprodukowanych odpadów przypadającą na przedstawiciela poszczególnych nacji przedstawia poniższa tabela:

Kraj Ilość śmieci na osobę (kg)
Norwegia 750
Niemcy 633
Islandia 630
Francja 514
Hiszpania 462
Włochy 480
Rumunia 272

Statystyki pokazują, że kraje o wysokim PKB produkują zdecydowanie więcej odpadów, niż te o niższym wskaźniku rozwoju gospodarczego. Niemniej jednak duże znaczenie ma również sposób obchodzenia się z resztkami. Dużym problemem jest wyrzucanie odpadów w miejsca, które nie są do tego przeznaczone. Papierek po batoniku na ulicy to tylko ułamek tego, co można zobaczyć na plażach, w lasach lub w parkach. Ciekawostką o ochronie środowiska jest fakt, iż wiele niebezpiecznych substancji przedostaje się do rzek czy jezior, całkowicie je zanieczyszczając. Ile razy zdarzyło nam się wyrzucić do odpadów zmieszanych przeterminowany lek, zaschnięty toner do drukarki lub zużyte baterie? Jeszcze bardziej szkodliwą praktyką jest wylewanie leków do zlewu i wyrzucanie samych opakowań. Powinniśmy więc przywiązywać większą wagę zarówno do kwestii zmniejszenia ilości produkowanych odpadów, jak i odpowiedniego obchodzenia się z nimi.

Co możemy zrobić, aby produkować mniej śmieci? Dobrym rozwiązaniem okazuje się:

  • ograniczenie konsumpcji (niekupowanie na zapas),
  • korzystanie z pojemników czy kubków wielokrotnego użytku,
  • kupowanie produktów na wagę,
  • kupowanie odzieży używanej,
  • ograniczenie ilości zużywanego papieru,
  • oddanie lub odsprzedaż niepotrzebnych rzeczy.

Wyrzucanie żywności – jaka jest skala tego problemu?

Ciekawostki o ochronie środowiska, jakie warto poznać, skupiają się również wokół tematyki wyrzucania i marnowania tym samym żywności. Skala problemu w samej Polsce jest ogromna – rocznie marnujemy nawet 4,8 mln ton jedzenia. Jak się okazuje, największy udział w tym niechlubnym procesie mają gospodarstwa domowe. W 2020 roku były one odpowiedzialne w 60% za marnowanie żywności. Błędnie powielaną informacją jest, jakoby to przedsiębiorstwa w największej mierze przyczyniały się do marnowania jedzenia, a zmuszało je do tego obowiązujące prawo. Ekologiczną ciekawostką rolniczą jest to, że gospodarstwa rolne wyrzucają „jedynie” 15,5% żywności, co często wynika z błędów popełnianych w kolejnych etapach przetwarzania produktów. Okazje się, że skala problemu w całej Europie jest bardzo podobna. Kupujemy na zapas, nie patrzymy na daty ważności, po czym wyrzucamy produkty spożywcze do kosza na śmieci. Obecnie większość z nas ma już świadomość, że w ten sposób wyrzucamy również pieniądze, co czasami powstrzymuje nas przed dokonywaniem nietrafionych wyborów. Jak ograniczyć ilość wyrzucanego jedzenia? Warto m.in.:

  • dobrze planować zakupy – nie kupować na zapas, zwłaszcza produktów ze stosunkowo krótką datą ważności,
  • mrozić wybrane produkty – mięso, pieczywo, dania geramżeryjne,
  • na bieżąco kontrolować daty ważności produktów spożywczych, w pierwszej kolejności zużywając te najkrócej ważne,
  • nie robić zapasów na święta, urodziny, czy większe imprezy rodzinne,
  • wykorzystywać tzw. resztki, np. do przygotowania obiadu czy deseru.

Recykling – ciekawostki, które ułatwią życie

Ciekawostki o recyklingu mogą zachęcić nas do efektywniejszego segregowania odpadów. Ciekawostki ekologiczne dla dzieci oscylują właśnie w tej tematyce, którą warto zainteresować również najmłodszych. Jak się okazuje, z 35 butelek plastikowych można wyprodukować bluzę polarową lub koszulkę – czasami nawet nie wiemy o tym, że nosimy na sobie ubrania w pełni ekologiczne. Ciekawostką o segregacji odpadów jest fakt, iż jedna butelka plastikowa rozkłada się ponad 500 lat, natomiast puszka aluminiowa – 400 lat. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że złomowany samochód w ok. 80% nadaje się do recyklingu, a mała bateria z zegarka elektronicznego może zatruć nawet 400 l wody. W kontekście ciekawostek o ochronie środowiska i recyklingu warto też przytoczyć pewne liczby:

  • 17 drzew – tyle potrzeba do produkcji tony papieru,
  • 16 mln złotych – tyle Polska wydaje rocznie na oczyszczanie lasów,
  • 500 lat – tyle rozkłada się styropianowa tacka,
  • 66 butelek plastikowych – tyle rocznie zużywa statystyczny Polak.

Wiadomo już, dlaczego segregowanie śmieci jest tak istotne. Z drugiej strony, wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele błędów popełnia przy tym – wydawałoby się – prostym procesie. Podstawową zasadą jest, że elementy zabrudzone, np. chusteczki higieniczne czy ręczniki papierowe nie nadają się do recyklingu. Producenci często umieszczają na opakowaniach produktów informację, do jakiego kubła wrzucić odpad. Warto kierować się tymi wskazówkami, gdyż nie zawsze mamy pewność, czy plastik rzeczywiście jest plastikiem, a papier papierem. Co ciekawe, nie zaleca się mycia opakowań po mięsie, nabiale czy karmach dla zwierząt. Choć można je przetworzyć, zużycie wody jest tak duże, że w dłuższej perspektywie czasowej może stanowić większe zagrożenie dla środowiska naturalnego.

 

Najczęściej zadawane pytania:

Jak dużo śmieci produkuje rocznie Polak?

Statystyczny Polak produkuje ok. 350 kg śmieci rocznie. Niemniej jednak w skali Europy jesteśmy jednym z najmniej śmiecących narodów.

Jak ograniczyć marnowanie żywności?

Podstawową zasadą jest niekupowanie produktów na zapas. Warto dobrze zaplanować zakupy, wybierając towary ze stosunkowo długą datą przydatności do spożycia.

Dlaczego warto segregować odpady?

Segregowanie odpadów ma ogromne znaczenie w kontekście odpowiedniego ich przetworzenia. Ponadto z odpadami wrażliwymi, takimi jak leki, tonery czy baterie należy obchodzić się w specjalny sposób, wyrzucając je w odpowiednich miejscach.

Dodaj komentarz