Wysokie zużycie energii elektrycznej jest nie tylko szkodliwe dla środowiska naturalnego, ale również pociąga za sobą wysokie koszty.
Z artykułu dowiesz się:
- czym jest watomierz,
- jaki są rodzaje watomierzy do domowego użytku,
- jak obliczyć przewidywane zużycie energii elektrycznej,
- jak skutecznie oszczędzać prąd?
Średnie zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w skali roku oscyluje na poziomie od 1 100 do 5 000 kWh, w zależności od jego wielkości. Niemałe znaczenie ma również świadome i oszczędne użytkowanie sprzętów, które zużywają najwięcej prądu. Choć dziś trudno wyobrazić sobie życie bez pralki czy zmywarki, to możemy postawić na energooszczędne, ekologiczne rozwiązania, a jednocześnie ograniczyć koszty związane z poborem prądu.
Czytaj także: Co zrobić, żeby Twój dom był ekologiczny?
Miernik zużycia energii – watomierz. Jak działa i jak odczytać jego pomiar?
Miernik zużycia energii, inaczej zwany watomierzem, to stosunkowo niewielkich rozmiarów urządzenie, które pozwoli ustalić, które sprzętu w domu pobierają najwięcej energii. Pomiary opierają się na ustaleniu tak zwanej mocy czynnej, a wynik wyrażony jest w watach, skąd też nazwa watomierz. Najprostszy w użyciu jest watomierz podłączany do gniazdka. Przyrząd ten działa na zasadzie przejściówki – podłącza się go do gniazdka w ścianie, natomiast do własnego gniazdka watomierza wkłada się wtyczkę sprawdzanego urządzenia. Zanim jednak przystąpimy do montażu sprzętu, należy go skonfigurować, tak aby pokazywał miarodajne wyniki. Na szczęście nie ma w tym nic trudnego – wystarczy tylko postępować zgodnie z zaleceniami producenta. W dobrej jakości watomierz powinien zaopatrzyć się każdy – zarówno osoby prowadzące gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorcy. Nie zdajemy sobie bowiem sprawy z tego, jak wiele energii elektrycznej pochłaniają urządzenia, które są w użytku każdego dnia. Pralka, lodówka, zmywarka – to tylko najpopularniejsze, jakie znajdziemy w niemal każdym domu. Na co dzień korzystamy też z komputera, telewizora, lampek czy elektronicznych urządzeń kuchennych, co znacząco zwiększa pobór energii elektrycznej.
Rodzaje watomierzy do użytku domowego. Który wybrać?
Żaden kalkulator zużycia energii nie poda nam tak precyzyjnych wyników, jak dobrej jakości watomierz. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego sprzętu, warto poznać jego rodzaje oraz ewentualne, dodatkowe funkcje. Obecnie mamy bardzo szeroki wybór różnego typu watomierzy, które dobrze sprawdzają się właśnie przy pomiarze zużycia prądu w gospodarstwach domowych. Ich rodzaje wraz z charakterystyką przedstawia tabela:
Rodzaj watomierza/Funkcje | Charakterystyka |
Analogowy | Wynik pomiaru wyświetlany jest w czarnej skali na białej tablicy. Niegdyś były one powszechnie używane, dziś coraz mniej producentów wypuszcza na rynek tego typu urządzenie |
Cyfrowy | Wyposażone są w ekrany LCD, na których wyświetlany jest wynik testu. |
Funkcje dodatkowe (opcjonalne) | -sumowanie zużytej energii,
-definiowanie opłaty (po wprowadzeni stawki), -wyświetlanie aktualnego czasu, natężenia prądu czy współczynnika mocy. |
Jak wybrać odpowiedni watomierz? Obecnie największą popularnością cieszą się modele cyfrowe, które znacząco ułatwiają odczytywanie wyników. Sprzęt powinien być niewielkich rozmiarów, tak aby można go było umieścić w dowolnym miejscu. Ważna jest także cena – urządzenia wyposażone w podstawową funkcję, jaką jest pomiar zużytej energii, kosztują stosunkowo niewiele. Jeśli jednak chcemy wybrać technicznie zaawansowany watomierz, będziemy musieli liczyć się ze znacznie większym wydatkiem. Nie ulega wątpliwości, że nawet przy mocno ograniczonym budżecie powinniśmy zakupić tego typu urządzenie. Pokaże nam ono, które sprzęty zużywają najwięcej energii, a zatem wymagają pilnej wymiany.
Jak obliczyć przewidywane roczne zużycie energii elektrycznej?
Roczne zużycie energii oblicza się w różnych celach. Najczęściej robimy to, aby oszacować wysokość kosztów poboru prądu bądź dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej. Przewidywane roczne zużycie energii elektrycznej oblicza się według następującego wzoru:
moc urządzenia (kW) * czas użycia sprzętu (h) = ilość zużytej energii (kWh)
Teoretycznie nie jest on skomplikowany, jednak musimy wiedzieć, jakie wartości wstawić w poszczególne miejsca, aby uzyskać wiarygodne wyniki. Po pierwsze sprawdzamy moc urządzenia – powinien o tym poinformować producent. Możemy również posiłkować się wynikami, jakie otrzymamy za pomocą watomierza. Następnie szacujemy czas, w którym każdego dnia pracuje sprzęt. Warto mieć na uwadze, że niektóre urządzenia pracują w podobnym trybie przez cały rok, inne natomiast sezonowo zużywają znacznie więcej prądu. Dlatego też dobrze liczyć miesięczne przewidywane zużycie prądu, następnie sumując uzyskane wyniki. Takie rozwiązanie wydaje się najbardziej miarodajne, choć oczywiście wymaga nieco większych nakładów pracy. Wiedząc, ile prądu zużywamy w ciągu roku, możemy także oszacować koszty, jakie poniesiemy. Wystarczy uzyskany wynik pomnożyć razy stawkę za kWh. Jednocześnie należy pamiętać, że otrzymane sumy nie będą tymi, które zobaczymy finalnie na rachunkach za prąd. Dystrybutorzy dodają jeszcze inne opłaty stałe, które pokrywa konsument.
Jak skutecznie oszczędzać prąd?
Zużycie energii elektrycznej w Polsce rośnie i to pomimo coraz powszechniejszego dostępu do urządzeń energooszczędnych. Tymczasem specjaliści biją na alarm – jeśli utrzymamy wskaźnik zużycia energii na obecnym poziomie, to w perspektywie kilkunastu lat czeka nas swoisty black out. Już teraz mamy niemałe problemy z pozyskaniem surowców, natomiast korzystanie ze źródeł odnawialnych nie jest jeszcze bardzo popularne. Dlatego też warto oszczędzać prąd każdego dnia, nie tylko po to, aby płacić za niego mniej. Wydaje się, że nawyki jednego gospodarstwa domowego nie mają większego znaczenia dla planety, jednak okazuje się, że jeśli przejmie je większa liczba osób, możemy osiągnąć oczekiwane cele. Oto kilka sposobów na oszczędzanie prądu:
- zakup urządzeń energooszczędnych – wymiana wszystkich sprzętów jednocześnie zwykle nie jest możliwa, jednak sukcesywne zastępowanie starych, nieefektywnych urządzeń nowymi staje się koniecznością,
- wyłączanie sprzętu, z którego nie korzystamy – jednoczesne słuchanie radia, oglądanie telewizji i przeglądanie internetu nie jest możliwe, dlatego wyłączmy urządzenia, z których w danej chwili nie korzystamy,
- wyłączenia świateł w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa – dotyczy to nawet sytuacji, zamierzamy wrócić do pomieszczenia za kilka chwil,
- zwiększenie dopływu światła naturalnego – dobrym i prostym sposobem będzie odsłonięcie rolet i zasłon,
- wymiana żarówek na energooszczędne – te posłużą nam o wiele dłużej, a jednocześnie zużyją mniej prądu,
- gotowanie pod przykryciem – ważny jest również dobór odpowiedniej wielkości garnków, w zależności od ilości potrawy,
- wyłączanie piekarnika przed czasem – potrawa czy ciasto mogą swobodnie leżakować w cieple jeszcze przez kilkanaście minut,
- uruchamianie wyłącznie pełnej pralki i zmywarki – jeśli mamy do wyprania czy umycia 2-3 rzeczy, zróbmy to ręcznie.
Zgodnie z powyższym, oszczędzanie prądu nie jest trudnym zadaniem, trzeba tylko wprowadzić pewne zmiany. Pamiętajmy, że domowe zużycie materiałów i energii zależy tylko i wyłącznie od nas. Dobrych nawyków warto uczyć wszystkich domowników, również małe dzieci, które od najmłodszych lat powinny być wychowywane w nurcie ekologii i ochrony środowiska naturalnego.
Najczęściej zadawane pytania:
Które urządzenia domowe zużywają najwięcej energii?
Trudno jednoznacznie wskazać, które urządzenie będzie zużywało najwięcej energii, niemniej jednak bardzo wysokim poborem cechują się sprzętu o niskich klasach energetycznych.
Jak sprawdzić, ile prądu zużywa konkretne urządzenie?
Zużycie prądu możemy sprawdzić, podłączając do konkretnego urządzenia watomierz. Jest to niewielkich rozmiarów sprzęt, który można podłączyć bezpośrednio do gniazdka kontaktowego – działa on na zasadzie przejściówki.
Który watomierz wybrać?
Do domowego użytku najlepiej sprawdzają się proste watomierze cyfrowe. Przydatną funkcją może być obliczanie kosztów poboru energii – w tym celu trzeba wprowadzić obowiązującą stawkę za kWh.