Karminki z butelek są łatwe w przygotowaniu, a z ich pomocą karmienie ptaków w okresie zimowym nie będzie większym problemem.
Z artykułu dowiesz się:
- dlaczego zimą warto dokarmiać ptaki w mieście,
- czego potrzeba do wykonania karmnika z butelek,
- jakie są wady i zalety karników z plastikowych butelek,
- jakie są wady i zalety karmników ze szklanych butelek?
Karmnik z butelki po wodzie to ekologiczne i tanie rozwiązanie, dzięki któremu bez problemu będziemy mogli dokarmiać ptaki zimową porą. Zrobimy go w domu, we własnym zakresie, bez konieczności wydawania pieniędzy na gotowe konstrukcje. Jak zrobić karmnik z butelek i dlaczego warto dokarmiać ptaki, gdy na zewnątrz robi się naprawdę zimno?
Czytaj także: Czy stosujesz w swoim domu podejście zero-waste?
Kilka słów o tym, dlaczego warto dokarmiać ptaki w mieście
Dokarmianie ptaków to nie tylko ekologiczny trend, o którym pierwsze informacje można zdobyć już w szkole podstawowej. Wręcz przeciwnie – zimą ptaki potrzebują naszej pomocy, aby przetrwać. Ma ona ogromne znaczenie pomimo tego, iż klasyczne, mroźne zimy odchodzą już nieco w niepamięć. Sezon zimowy przypomina raczej późną jesień, jednak ptaki w dalszym ciągu potrzebują pokarmu, aby poradzić sobie z niskimi temperaturami i opadami. Dokarmianie ich jest istotne, gdyż:
- mają ograniczony dostęp do pokarmu choćby ze względu na występowanie niewielkiej pokrywy śnieżnej,
- ze względu na krótkie dni ptaki mają mało czasu na zdobycie pokarmu,
- degradacja środowiska negatywnie wpływa na bazę pokarmową, dostępną dla ptaków,
- człowiek przybliża się dzięki temu do natury,
- słabsze gatunki mają szansę przetrwać zimę.
Jednocześnie ornitolodzy podkreślają, że karmienie ptaków musi odbywać w sposób przemyślany. Przede wszystkim powinniśmy skupić się na doborze odpowiedniego pokarmu. Może być to mieszanka nasion z rodzynkami i makiem bądź pożywienie preferowane przez konkretny gatunek. Ptakom nie dajemy natomiast chleba ani resztek ludzkiego pokarmu, głównie ze względu na znaczną zawartość soli. Budując karmnik, powinniśmy pamiętać także o dostępie ptaków do wody. Jest im ona niezbędna do przetrwania.
Do wykonania karmnika z butelek potrzeba
Prosty karmnik dla ptaków z butelki stworzymy w dosłownie kilka minut. Potrzeba więc odrobinę dobrych chęci i oczywiście materiału głównego, czyli butelki plastikowej. Możemy posiłkować się butelką szklaną, jednak większą popularnością cieszą się te wykonane z plastiku. Są one powszechnie dostępne w sklepach – wystarczy tylko kupić wodę, a po opróżnieniu butelki możemy stworzyć własnoręcznie karmnik. Do przygotowania karmnika, poza samą butelką, warto wyposażyć się w niezbędne narzędzia:
- drewniane łyżki,
- drucik,
- marker,
- nożyk do papieru.
Na początek zaznaczamy na butelce 2 kropki – wyznaczają one, gdzie dokładnie włożona będzie łyżka. Muszą znajdować się po przeciwległych stronach butelki, jedna ok. 2 cm wyżej od drugiej. Kolejne 2 punkty zaznaczamy niżej tak, żeby po włożeniu łyżek przecinały się pod kątem prostym. W miejscu kropek robimy otwory. Te położone wyżej powinny być szersze, niższe otwory powinny być ścięte idealnie na szerokość trzonu łyżki. Gdy nacięcia będą gotowe, możemy przełożyć przez nie przygotowane wcześniej łyżki. Karmnik z butelki plastikowej jest już gotowy, wystarczy tylko powiesić go na drzewie. W tym celu robimy dziurkę w nakrętce, przez którą przekładamy drucik. Zaginamy go, a następnie przymocowujemy do drucika sznurek bądź wstążkę. Powyższy opis dotyczy przygotowania karmnika z butelki 1,5 litrowej, jednak z powodzeniem możemy wykonać go również z butelek o innych rozmiarach. Niemniej jednak ten sposób jest najszybszy i najmniej problematyczny, natomiast własnej roboty karmnik mogą wykonać nawet dzieci w wieku szkolnym. Nieco inaczej wykonuje się natomiast karmnik z butelki szklanej. Procedurę przedstawia poniższa tabela:
Jak przygotować karmnik? | Charakterystyka |
Potrzebne narzędzia | Butelka szklana, wkręty, 4 deski, wyrzynarka, wkrętarka |
Przycinanie desek | Główną deskę, do której przykręcamy pozostałe elementy przycinamy na długość ok. 5 cm dłuższą od wysokości butelki. Deskę, na której opiera się butelka przycinamy na ok. 7 cm. Pozostałe dwie części, które utrzymują butelkę w miejscu, przycinamy ok. 4 cm dłuższe niż szerokość butelki. Na jednej z nich odwzorowujemy dno butelki, w drugim robimy otwór o średnicy ok. 3,5 cm |
Łączenie desek | Za pomocą wkrętów – należy to zrobić tak, aby butelka zwisała kilka cm nad podstawką |
Pozostałe czynności | Deski można oszlifować, a następnie pomalować wedle uznania |
Karmnik z plastikowej butelki – wady i zalety
Powszechnie wiadomo, że butelki plastikowe nie są dobre dla środowiska naturalnego. Jeśli nie oddamy ich do recyklingu, będą rozkładały się przez wiele lat. Dlatego też pojawia się pytanie, czy wykorzystanie butelek z tego rodzaju materiału rzeczywiście będzie dobrym rozwiązaniem? Z pewnością jest ono lepsze, niż wyrzucenie butelki do zwykłego kosza czy co gorsza, na trawnik. Z drugiej strony, musimy wziąć pod uwagę, że ptaki, jedząc pokarm, mogą zniszczyć butelkę, przez co elementy plastikowe siłą rzeczy dostaną się do środowiska naturalnego. Kwestia związana z ekologią to najpoważniejsza wada tego rodzaju rozwiązania. Jednocześnie musimy pamiętać, że prosty karmnik dla ptaków z butelki plastikowej może się okazać nietrwały. Natomiast do jego zalet zaliczyć możemy:
- prostotę wykonania,
- dostępność materiałów,
- brak konieczności posiadania większych umiejętności artystycznych,
- brak konieczności pracy ze sprzętem potencjalnie niebezpiecznym,
- możliwość przygotowania karmnika wspólnie z dziećmi.
Ze względu na to, że plastikowy karmnik jest prosty w wykonaniu, bez większego problemu przygotujemy nawet kilka sztuk, tak aby dokarmić większą ilość ptaków w naszej okolicy.
Karmnik ze szklanej butelki – wady i zalety
Ekologiczny karmnik dla ptaków z butelki szklanej wydaje się dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w kontekście dbania o środowisko naturalne. Szkło nie rozpada się na szkodliwe cząsteczki, dlatego nawet w przypadku, gdy dostanie się do środowiska, nie stanowi tak dużego zagrożenia, jak plastik. Jest to zaleta tego typu karmników, jednak warto pamiętać również o pozostałych korzyściach, wśród których możemy wymienić:
- większą trwałość konstrukcji,
- możliwość stworzenia estetycznej kompozycji,
- mniejsze ryzyko zniszczenia konstrukcji przez same ptaki.
Mając na uwadze wymienione zalety, można przypuszczać, iż karmnik szklany jest znacznie lepszym rozwiązaniem, niż plastikowy. Niemniej jednak w Polsce tego typu konstrukcje jak dotąd nie przyjęły się zbyt dobrze. Powodem jest fakt, iż do ich wykonania potrzeba nieco więcej pracy i zaangażowania. Karmnika nie mogą zbudować samodzielnie małe dzieci, głównie ze względu na konieczność skręcania desek. Jednocześnie szklany karmnik może okazać się niebezpieczny sam w sobie, jeśli z jakichś powodów ulegnie uszkodzeniu. Powodem może być nawet nieodpowiednie wymierzenie otworów, przez co butelka spadnie i rozbije się. Kawałki szkła mogą poranić ptaki, a także zmieszać się z karmą. Dlatego też karmnik należy konstruować powoli i uważnie. Pamiętajmy, aby upiększając konstrukcję – np. malując ją – korzystać wyłącznie z odpowiedniej jakości farb, które nie są szkodliwe dla ludzi ani zwierząt. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na karmniki z butelek szklanych, czy plastikowych, najistotniejszym elementem, jak podkreślają ornitolodzy, jest to, co znajdzie się w ich wnętrzach, a więc samo pożywienie.
Najczęściej zadawane pytania:
Dlaczego powinniśmy dokarmiać ptaki zimą?
Dokarmianie ptaków pozwala im przetrwać chłodne dni, gdy dostęp do pożywienia jest znacząco ograniczony. Nawet w stosunkowo ciepłym czasie zasoby pokarmu są ograniczone, głównie ze względu na degradacyjną działalność człowieka.
Ile czasu zajmuje stworzenie karmnika we własnym zakresie?
Karmin z butelki plastikowej zrobimy w dosłownie kilka minut, natomiast przygotowanie karmnika z butelki szklanej zajmie nam nieco więcej czasu, ok. pół godziny.
Butelka plastikowa czy szklana – jaką wybrać?
Butelkę wybieramy, mając na uwadze przede wszystkim całą procedurę przygotowania karmnika oraz narzędzia, jakimi dysponujemy. Pamiętajmy, że najważniejszy nie jest sam materiał, a pożywienie, jakie znajdzie się w butelce.