Co zrobić ze zużytymi oponami? Jak pozbyć się starego ogumienia

recycling opon - zużyte opony na wysypisku

Po kilku sezonach eksploatacji każde opony samochodowe tracą swoje właściwości i nie pozostaje już nic innego jak tylko się ich pozbyć. Nie jest to jednak często takie łatwe, ponieważ takiego typu odpadów na można wyrzucać do tradycyjnego kontenera na śmieci stojącego na osiedlu. To, w jaki sposób można opony utylizować, określają konkretne przepisy. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób można legalnie pozbyć się starych i zużytych opon samochodowych.

Pozostawienie opon w warsztacie wulkanizacyjnym

Osoby prywatne mogą bezpiecznie i legalnie pozbyć się starych opon na trzy sposoby. Jednym z nich jest ich pozostawienie w warsztacie wulkanizacyjnym. Zużyte opony można je tam po prostu zostawić przy okazji ich wymiany na nowe. Jest to rozwiązanie dość wygodne. Wystarczy przyjechać do warsztatu wulkanizacyjnego na starych oponach. Te zostaną wymienione na nowe i złożone w warsztacie w odpowiednim miejscu. Następnie kierowca wyjeżdża już na nowych oponach, nie zabierając ze sobą starych. Warsztat wulkanizacyjny przekaże zużyte opony do recyklingu. Pamiętać jednak trzeba, że choć taką możliwość daje swoim klientom większość warsztatów, to jednak nie wszystkie. Dlatego warto wcześniej się upewnić, czy danym serwisie będzie możliwość pozostawienia starych opon. Dodatkowo powinno się także sprawdzić, czy warsztat taką możliwość oferuje za darmo, czy pobiera za to określoną opłatę.

Oddanie zużytych opon do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)

Odpowiadając na pytanie, gdzie oddać zużyte opony, koniecznie wskazać trzeba na Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Punkty PSZOK znajdują się w niemal każdej gminie. Pamiętać jednak trzeba, że oddanie opon do PSZOK wiąże się z pewnymi warunkami. Przede wszystkim możliwe jest to w przypadku opon pochodzących od samochodów osobowych o całkowitej masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Dodatkowo opony muszą być wstępnie oczyszczone z zanieczyszczeń. Oznacza to, że na powierzchni opon nie mogą znajdować się żadne smary ani inne trudno zmywalne substancje. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest jednak to, że oddanie starych i zużytych opon do PSZOK jest zupełnie darmowe. Wystarczy sprawdzić lokalizację najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w swojej gminie i zawieźć tam niepotrzebne opony. Wskazując sposoby na to, gdzie można oddać zużyte opony, warto wspomnieć jeszcze o wywozach odpadów wielkogabarytowych.

Wywóz odpadów wielkogabarytowych

Zastanawiając się nad tym, co zrobić ze zużytymi oponami warto także pamiętać o organizowanych w większości miast wywozach odpadów wielkogabarytowych. Pamiętać jednak trzeba, że miasta i gminy organizują zbiórki i wywozy takich odpadów na różnych zasadach. Dlatego wcześniej koniecznie sprawdzić trzeba, czy dana instytucja lokalna uznaje zużyte opony za odpady wielkogabarytowe. Jeśli tak, to sprawdzić należy, w jakich terminach i lokalizacjach organizowane są zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Następnie wystarczy opony przywieźć w wyznaczone miejsce.

Odbiór zużytych opon przez sklep

Dziś w sieci działa wiele sklepów internetowych oferujących nowe opony samochodowe. Warto wiedzieć, że niektóre z nich oferują swoim klientom odbiór ich starych opon. Po zamówieniu w sklepie nowych opon zostaną one dostarczone przez kuriera pod wskazany adres. W ramach oferty sklepu kurier będzie mógł zabrać ze sobą zużyte opony. Takie rozwiązanie także jest dość wygodne. Pamiętać jednak trzeba, aby wcześniej sprawdzić, czy dany sklep taką możliwość oferuje.

Na koniec kilka słów powiedzieć trzeba o sprzedaży opon. Gdzie sprzedać zużyte opony? Takie ogłoszenie można oczywiście wystawić w internecie. Pamiętać jednak trzeba, że powinno się oferować opon, które już absolutnie nie nadają się do eksploatacji. Jest to bardzo niebezpieczne. Jeśli zatem ktoś decyduje się na sprzedaż swoich opon, to powinno to dotyczyć wyłącznie opon, które nie są do końca zniszczone i które nadają się jeszcze do normalnego użytkowania. W innym wypadku powinny być one zutylizowane.

Dodaj komentarz