Fotowoltaika to ekologiczne rozwiązanie, które pozwala uniezależnić się od dostawców energii elektrycznej i rosnących cen prądu.
Z artykułu dowiesz się:
- czym jest fotowoltaika,
- dlaczego warto korzystać z paneli fotowoltaicznych,
- jak wygląda kalkulacja fotowoltaiki,
- jakie dofinansowania można uzyskać?
Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest już nie przywilejem, a koniecznością. W naszym klimacie nie przyjęły się panele słoneczne, jednak z powodzeniem możemy zdecydować się na instalację paneli fotowoltaicznych. Pozwalają one w sposób ekologiczny produkować energię elektryczną, a jednocześnie oszczędzać na rachunkach za prąd i w pewnym stopniu uniezależnić się od jego dostawcy.
Czytaj także: Co zrobić, żeby Twój dom był ekologiczny?
Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika to proces, który służy pozyskaniu energii elektrycznej ze słońca. Występuje tutaj zjawisko konwersji – promieniowanie słoneczne zostaje zamienione w prąd elektryczny za pomocą paneli fotowoltaicznych. Prąd stały trafia następnie do falownika, w którym następuje przekształcenie go w prąd zmienny. Ten gospodarstwa domowe mogą wykorzystywać do realizacji swoich bieżących potrzeb. Nadwyżki trafiają natomiast do sieci. Fotowoltaika zyskała w Polsce bardzo dużą popularność, głównie ze względu na możliwość wykorzystania energii słonecznej także przez gospodarstwa domowe. W przeciwieństwie do energii wiatrowej, wodnej czy pochodzącej z biomasy, instalacja systemu nie jest skomplikowana, natomiast w dłuższej perspektywie czasowej okazuje się bardzo opłacalna. Dlatego też fotowoltaika ma na ogół dobre opinie, nawet wśród osób, które nie są otwarte na nowości technologiczne. Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, w pierwszej kolejności należy obliczyć zapotrzebowanie na energię konkretnego gospodarstwa domowego. Najczęściej inwestorzy nie działają na własną rękę, decydując się na pomoc specjalistów zarówno w kontekście doboru mocy paneli fotowoltaicznych, jak i montażu całego systemu.
Zalety z wykorzystania paneli fotowoltaicznych w domu
Na instalację paneli fotowoltaicznych w przeważającej mierze decydują się właściciele gospodarstw domowych. Powodem jest przede wszystkim dostępność tego typu systemów i stosunkowo niskie wymagania w kontekście ich instalacji. Panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachach domów, jednak w przypadku, gdy jego kąt nachylenia nie jest odpowiedni, można zastanowić się nad instalacją fotowoltaiki na gruncie. Podstawowe zalety tego rozwiązania przedstawione zostały w poniższej tabeli:
Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę? | Charakterystyka |
Aspekty ekologiczne | Fotowoltaika pozwala czerpać energię ze słońca, a więc z odnawialnego źródła. W niektórych przypadkach może też posłużyć do ogrzewania domów. |
Generowanie oszczędności | Inwestują w fotowoltaikę, na rachunkach za prąd można zaoszczędzić nawet 70% w skali roku. Okres zwrotu inwestycji wynosi ok. 8-10 lat. |
Uniezależnienie się od dostawcy prądu | Dzięki fotowoltaice nie odnotowujemy przerw w dostawie prądu, jeśli instalacja działa prawidłowo, co jest szczególnie istotne dla osób pracujących zdalnie. |
Oszczędność czasu | Wykorzystanie fotowoltaiki do zasilania ogrzewania domu pompa ciepła pozwala zaoszczędzić sporo czasu – nie trzeba dokładać opału do pieca czy czyścić kotła. |
Inwestycja w panele fotowoltaiczne niesie więc za sobą wiele korzyści. Warto przy tym zwrócić uwagę na jeszcze jedno rozwiązanie, a mianowicie wykorzystanie fotowoltaiki do ogrzewania domu. W tym celu trzeba dodatkowo zainwestować w pompę ciepła, która może być zasilana energią płynącą z systemu. Pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką pozwala wygenerować znaczne oszczędności, a przy tym w sposób ekologiczny ogrzewać pomieszczenia. Tego typu inwestycja wiąże się oczywiście z koniecznością poniesienia stosunkowo wysokich kosztów początkowych, jednak te zwracają się w okresie od kilku do kilkunastu lat. Warto mieć to na uwadze zwłaszcza w dobie rosnących cen prądu oraz opału, a także coraz większych problemów z ich dostępnością.
Jak wygląda kalkulacja fotowoltaiki?
Kalkulacja fotowoltaiki może być rozpatrywana w dwóch kategoriach. Z jednej strony skupiamy się na wyborze rozwiązania, z jakiego będziemy korzystać, mając na uwadze np. zapotrzebowania gospodarstwa domowego na prąd, z drugiej strony możemy skupić się na kosztach, jakie poniesiemy oraz przychodach, jakie wygenerujemy. Obliczenie zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną to tak naprawdę zadanie dla specjalistów. Najczęściej pomagają oni również dobrać konkretny model paneli. W tym aspekcie należy wziąć pod uwagę:
- moc szczytową,
- maksymalne natężenie mocy,
- maksymalne napięcie systemu,
- temperaturę pracy,
- wymiary i wagę.
Nieco inaczej wygląda kwestia kalkulacji fotowoltaiki w kontekście opłacalności. Bierzemy tutaj pod uwagę przede wszystkim koszty – obecnie za same panele oraz usługę ich montażu trzeba zapłacić ok. 20-30 tysięcy złotych. Dobrze dobrane panele fotowoltaiczne pozwalają nam obniżyć rachunki za prąd nawet o 70%, co daje całkiem spore oszczędności. W kalkulacji należy też wziąć pod uwagę system net-billing, który obowiązuje osoby, montujące panele po 1 lipca 2022 roku. Zgodnie z nim, energia wyprodukowana ze słońca sprzedawana jest do sieci i kupowana przez prosumenta po cenach rynkowych. Tymczasem po okresie przejściowym, czyli po 30 czerwca 2024 nadwyżki energii będą rozliczane według średniej ceny rynkowej energii elektrycznej z poprzedniego miesiąca kalendarzowego. Sprzedaż energii będzie rozliczana po cenach hurtowych, natomiast zakupić ją będzie można po cenach detalicznych. Dla inwestora rozwiązanie to nie jest korzystne, jednak – jak przekonują eksperci – nie stawia w złym świetle samej fotowoltaiki, której wykorzystanie w dalszym ciągu będzie niosło za sobą wiele korzyści, także tych ekonomicznych.
Zdobądź dofinansowanie do fotowoltaiki
Dofinansowanie do fotowoltaiki pozwala pozyskać środki, za pomocą których pokryjemy koszty inwestycji. Ceny fotowoltaiki są inne w każdym przypadku, a kwota, którą musimy finalnie wydatkować, zależy od wielu czynników. Niemniej jednak warto postarać się o dotację. Od 15 grudnia 2022 roku będzie można pozyskać aż 6000 zł dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 5.0. Istnieje również możliwość ubiegania się o środki pieniężne w ramach programu Czyste Powietrze, jednak te są dostępne wyłącznie dla osób, które wymieniły stary piec i zamontowały mikroinstalację fotowoltaiczną. W takim przypadku można pozyskać od 5 do 9 tysięcy złotych. Jednocześnie warto wspomnieć o dodatkowym dofinansowaniu w postaci ulgi termomodernizacyjnej. Przysługuje ona wyłącznie osobom fizycznym, które w danym roku podatkowym osiągnęły opodatkowane dochody. Ulgę można wykorzystać, składając deklarację roczną PIT. Obecnie można ją odliczać przez 6 lat – jedna osoba skorzysta z ulgi w wysokości 53 000 zł. Podwójnie mogą natomiast skorzystać małżonkowie, przy czym oboje muszą posiadać prawo do konkretnej nieruchomości. Co istotne, panele fotowoltaiczne nie muszą być z nią bezpośrednio związane (a więc zamontowane np. na dachu). Ważne, aby z energii elektrycznej korzystało konkretne gospodarstwo domowe. Wydatki poniesione na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej należy odpowiednio udokumentować – sprzedawca musi więc wystawić klientowi fakturę imienną. Dokumentacji nie składa się wraz z zeznaniem podatkowym, jednak urzędnik może o nią poprosić w momencie wszczęcia kontroli.
Najczęściej zadawane pytania:
Jak działają systemy fotowoltaiczne?
Systemy fotowoltaiczne pozwalają przetworzyć energię pochodzącą ze słońca w prąd zmienny, płynący z gniazdka.
Dlaczego instalacja fotowoltaiki jest opłacalna?
Fotowoltaika pozwala znacząco zredukować wysokość opłat za prąd. Przy dobrze dobranych panelach użytkownik ponosi niemal wyłącznie koszty stałe, niezwiązane z ilością pobieranej z sieci energii.
Jak uzyskać dotację do fotowoltaiki?
Aby uzyskać dotację do fotowoltaiki, w pierwszej kolejności należy dokonać zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Następnie trzeba wybrać interesujący nas program, z którego skorzystamy. Następnie będziemy musieli złożyć stosowny wniosek wraz z wymaganymi załącznikami.