Wielorazowe płatki kosmetyczne – dlaczego warto je stosować

Wielorazowe płatki kosmetyczne to jeden z przykładów stosowania less waste w branży beuaty. Czy warto więc korzystać z takich wacików?

Z artykułu dowiesz się:

 • Dla kogo przeznaczone są wielorazowe płatki kosmetyczne?
 • Z jakiego materiału powstają?
 • W jaki sposób należy czyścić wielorazowe płatki kosmetyczne?
 • Jakie są korzyści wynikające z ich stosowania?

Każdego dnia podczas demakijażu panie zużywają średnio 5 jednorazowych płatków kosmetycznych. W ciągu roku daje to liczbę ponad 1800 wacików. A jak wiadomo — trzeba je gdzieś wyrzucić, co wpływa niekorzystnie na nasze środowisko. Aby zminimalizować ilość odpadów tego typu, warto sięgnąć po ich wielorazowe odpowiedniki. Czym dokładnie się charakteryzują? Czy są praktyczne? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części artykułu. Zanim jednak do niej przejdziesz, zapoznaj się również z tym wpisem: Kobieta i ekologia — czy jesteśmy świadome?

Wielorazowe płatki kosmetyczne – czy warto z nich korzystać?

Wielorazowe płatki kosmetyczne — zgodnie ze swoją nazwą — służą do wielokrotnego użytku. Materiał, z którego powstają, jest delikatny, dzięki czemu nie podrażnia skóry (więcej o tym piszemy w następnym akapicie). Demakijaż przy wykorzystaniu wacików tego typu jest polecany wszystkim, którzy chcą ograniczyć ilość odpadów, a także promują ekologiczny tryb życia zgodnie z ruchem less waste. Oprócz tego płatki wielokrotnego użytku są również wygodne podczas podróży. W przypadku wacików jednorazowych najczęściej konieczne jest zabranie ze sobą całego opakowania. Wybierając ich wielorazowe odpowiedniki, wystarczy wziąć ze sobą zaledwie kilka sztuk. W przypadku dłuższego wyjazdu takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce w walizce. Samo stosowanie wacików nie różni się niczym w porównaniu do tych jednorazowych. Przed użyciem wystarczy zwilżyć płatek wodą, po czym nałożyć odpowiedni kosmetyk i zmyć makijaż. Waciki wielokrotnego użytku sprawdzą się nie tylko podczas samego demakijażu, ale również podczas aplikowania różnorodnych kosmetyków, do których należy, chociażby tonik. Pamiętaj jednak, aby po zastosowaniu wielorazowego płatku, dokładnie go wyczyścić (o tym więcej przeczytasz w trzecim akapicie).

Z jakiego materiału wykonane są wielorazowe płatki kosmetyczne?

Wielorazowe płatki kosmetyczne powstają z różnorodnych materiałów. Wszystkie z nich mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Poniższa tabela prezentuje wady oraz zalety poszczególnych rozwiązań.

Rodzaj materiału  Charakterystyka 
Bawełna  Bawełniane płatki kosmetyczne wielorazowe — jak sama nazwa wskazuje — muszą być wykonane w 100% z bawełny bądź mieć domieszkę włókna bambusowego. Są cieńsze w porównaniu do wacików wykonanych z poliestru. Dzięki temu użycie płatków bawełnianych jest wygodniejsze podczas nakładania kosmetyków. Ich jedyną wadą jest szybsze spieranie w porównaniu do płatków ze sztucznego materiału. W tej sytuacji korzystnym rozwiązaniem wydają się waciki dwustronne, które mają domieszkę bambusowego frotte na odwrocie.
Włókno bambusowe Bambus wykazuje właściwości antybakteryjne. Oprócz tego jest również hipoalergiczny. Te dwie cechy sprawiają, że świetnie nadaje się do produkcji wielorazowych płatków kosmetycznych. Bambus jest rośliną bardzo prostą w uprawie. Nie wymaga również stosowania pestycydów oraz dużego zużycia wody. Płatki wykonane z bambusa są więc najbardziej ekologiczną opcją. Co więcej — są wyjątkowo miękkie (podobnie jak bawełna).
Poliester Niewątpliwą zaletą płatków powstałych z poliestru jest ich wytrzymałość. Nie spierają się tak szybko, jak te wykonane z naturalnych materiałów. Oprócz tego długo zachowują swój pierwotny kształt i kolor. Są bardzo proste w czyszczeniu, dzięki czemu cały czas wyglądają tak samo, jak w dniu zakupu. Wysokojakościowe wielorazowe płatki kosmetyczne powstałe z poliestru są również miękkie oraz nie podrażniają skóry (nawet tej wrażliwej). W zależności od firmy, która je produkuje — jedno opakowanie pozwala zastąpić nawet 720 jednorazowych wacików. W tym miejscu warto także wspomnieć o płatach ze specjalnej elektrostatycznej tkaniny. Jej zastosowanie sprawia, że waciki przyciągają zanieczyszczenia niczym magnes. Dzięki temu do demakijażu wystarczy Ci tylko woda.
Konjac Konjac to roślina, z której także powstają płatki do pielęgnacji skóry, a także do demakijażu. Są cieńsze, a po zmoczeniu zyskują przyjemną w dotyku strukturę, która nie podrażnia skóry. Oprócz tego płatki wykonane z konjaca są proste w czyszczeniu. Ich jedyną wadą jest cena. Waciki tego typu są droższe niż te wykonane z bawełny, czy bambusa.

Oczywiście powyższe przykłady dotyczą wacików dostępnych w drogeriach. Jednak na równie szczególną uwagę zasługują płatki kosmetyczne wielorazowe DIY.

Wielorazowe płatki kosmetyczne — jak je zrobić:

 1. Z materiału naturalnego pochodzenia (m.in. bawełny, bambusa, czy lnu) wytnij okrągłe kształty.
 2. Dwa-trzy okręgi złóż do siebie, po czym zszyj ich brzegi (w ten sposób otrzymasz jeden płatek).
 3. Wypierz płatek, po czym go wysusz.
 4. Gotowe!

Jak czyścić waciki wielorazowe?

Wielorazowych płatków kosmetycznych używa się tak samo, jak w przypadku ich jednorazowych odpowiedników. Jedyna różnica polega na tym, co zrobisz później. Wacik jednorazowy z pewnością wyrzucisz do kosza. W przypadku płatku wielorazowego konieczne będzie jego upranie i pozostawienie do wyschnięcia. Dzięki temu będzie gotowy do ponownego użycia. Należy również dodać, że niektóre waciki dzięki swoim właściwościom wystarczy zmoczyć wodą, po czym zmyć make-up. W tej sytuacji nie ma konieczności stosowania kosmetyków do demakijażu. Z kolei na wacikach wielorazowych powstałych z tradycyjnych materiałów, możesz umieścić płyn micelarny lub mleczko. Gdy użyjesz wacika, wystarczy wyprać go ręcznie przy użyciu mydła oraz ciepłej wody. Możesz również wrzucić go do pralki. Pamiętaj, jednak aby temperatura prania nie była zbyt wysoka. Przyjmuje się, że nie powinna wynosić więcej niż 50-60°C.

Zalety wielorazowych płatków kosmetycznych

Płatki kosmetyczne wielorazowego użytku mają wiele korzyści. Jakie dokładnie?

Wielorazowe płatki kosmetyczne — zalety:

 • wielofunkcyjność — płatki możesz stosować nie tylko do demakijażu, ale również podczas aplikowania esencji, toników, czy zmywania maseczek.
 • wysoka jakość — płatki jednorazowe najczęściej powstają z miału bawełnianego o niskiej jakości, który później wybielany jest za pomocą toksycznego chloru. W przypadku wacików wielorazowego użytku stosuje się bawełnę ekologiczną, co decyduje o wyższej jakości produktu. Co więcej — eko waciki są w 100% biodegradowalne.
 • skuteczność — waciki zmywają nawet wodoodporne kosmetyki.
 • oszczędność — miesięcznie za jednorazowe waciki zapłacisz średnio 5 zł, co w ciągu roku daje kwotę 60 zł. Cena płatków wielorazowych, które wystarczą nawet na 1 rok, wynosi ok. 25 zł.
 • wielokrotność użytkowania — jeden płatek odpowiada ok. 400 jednorazowym wacikom. Płatek wielorazowy możesz używać nawet przez nawet 3 miesiące.
 • prostota czyszczenia — doraźnie wystarczy ciepła woda z mydłem. Zaleca się również ich pranie w pralce wraz z białymi lub kolorowymi ubraniami.
 • ekologia — płatki kosmetyczne są jednym z przykładów promowania less waste. Przyczyniają się tym samym do zminimalizowania ilości produkowanych śmieci.
 • różnorodność — płatki wielokrotnego użytku najczęściej wykonane są z bawełny, tkaniny bambusowej, czy mikrofibry. Oprócz tego możesz wybierać spośród wielu ich kształtów, czy kolorów.

Na płatki wielorazowego użytku powinny zdecydować się osoby, którym zależy za ochronie środowiska. Oprócz tego wielorazowe waciki są wyższej jakości niż ich jednorazowe odpowiedniki. Pierwsze z nich — w dłuższej perspektywie czasu — wiążą się również z niższą ceną.

 

Najczęściej zadawane pytania:

Płatki kosmetyczne wielorazowe — z czego powstają?

Płatki kosmetyczne wielorazowego użytku powstają najczęściej z bawełny, bambusa, poliestru lub konjaca. Każdy z materiałów wykazuje nieco inne właściwości. Warto je poznać, przed zakupem wacików, wykonanych z poszczególnych materiałów.

Wielorazowe płatki kosmetyczne — jak czyścić?

Wielorazowe płatki kosmetyczne należy prać po każdym stosowaniu. Sprawdzi się tutaj zarówno ciepła woda i mydło, jak i pranie w pralce. W tym drugim przypadku temperatura nie może wynieść więcej niż 50-60°C.

Waciki kosmetyczne wielorazowe — czy warto z nich korzystać?

Na waciki tego typu powinny zdecydować się osoby żyjące według ekologicznego trybu życia. Do produkcji wielorazowych płatków z bawełny używa się tej najwyższej jakości. Same płatki wystarczają nawet na rok, dzięki czemu pozwalają zaoszczędzić.

Dodaj komentarz