Jak oszczędzać wodę w domu – praktyczne rozwiązania?

Oszczędzanie wody nie dość, że pozwala zmniejszyć rachunki za prąd, to jeszcze zapobiega jej zanieczyszczeniom. O czym jeszcze musisz wiedzieć?

 

Z artykułu dowiesz się:

  • Co jest bardziej opłacalne — kąpiel w wannie, czy prysznic?
  • Czy zmywarka oszczędza wodę?
  • Jak sprawić, aby pranie było tańsze?
  • Jakie są inne sposoby oszczędzania wody?
  • Dlaczego warto naprawiać cieknące urządzenia?

Oszczędzanie wody pozwala przedłużyć żywotność systemu septycznego. Nie tylko zmniejsza nasycenie gleby, ale również redukuje zanieczyszczenia spowodowane wyciekami.  Dlaczego jeszcze należy oszczędzać wodę? Zanim przejdziesz do dalszej części artykułu, sprawdź również ten wpis: Kobieta i ekologia – czy jesteśmy świadome?

Co wybrać: kąpiel w wannie czy pod prysznicem?

Przyjęło się, że prysznic jest oszczędniejszy niż kąpiel w wannie. Dlaczego? W przypadku wanny zużywamy przynajmniej 100-150 litrów wody. Czasami jej ilość dochodzi nawet do 200 litrów. Prysznic zużywa średnio 15 litrów w ciągu minuty. Jest więc oszczędniejszy pod warunkiem, że będzie trwać krótko. W przypadku dłuższego natrysku, mycia włosów, czy spłukiwaniu odżywki, ten przestaje być korzystny pod względem finansowym.

Nadmierne zużycie wody przez prysznic można ograniczyć poprzez użycie perlatora lub deszczownicy. Oba urządzenia zmniejszają przepływ wody przy jednoczesnym braku odczucia, że siła strumienia jest mniejsza. W sprzedaży dostępna jest również słuchawka prysznicowa oszczędzająca wodę. Wcześniejsze porównanie zużycia wody przez wannę i prysznic pod względem oszczędnościowym nie bierze pod uwagę hydromasażu. W jego przypadku zużycie wody jest jeszcze większe.

Mycie naczyń – ręczne czy w zmywarce?

Czy mycie naczyń w zmywarce jest tańsze niż mycie ręczne? Okazuje się, że tak, pomimo tego, że zmywarka zasilana jest energią elektryczną. Urządzenie to zużywa o 3 razy mniej wody w porównaniu do tradycyjnego mycia naczyń. Oprócz tego zmywarka, korzysta z zimnej wody, której koszt jest mniejszy niż w przypadku ciepłej. Zmywarka sama ją podgrzewa. Poniższa tabela prezentuje porównanie kosztów zmywania w zmywarce z kosztami samodzielnego mycia.

Zmywarka  Mycie ręczne
Zakup niezbędnych elementów Pierwszym wydatkiem jest zakup urządzenia. Jego cena nie powinna przekraczać 2000 zł. Oprócz tego konieczne jest posiadanie niezbędnych detergentów. Kolejną kwestią jest montaż urządzenia przez hydraulika. Biorąc pod uwagę samo mycie naczyń — jest tańsze niż w przypadku mycia ręcznego. Do mycia ręcznego konieczny jest zakup odpowiednich detergentów, np. płynu do mycia naczyń. Jego kilka kropel najprawdopodobniej na starczy na całe mycie (zupełnie inaczej jest w przypadku kostki do zmywarki).
Ilość zużywanych litrów wody Zmywarka w ciągu 3 godzin pracy zużyje ok. 10 litrów wody i 1 kWh energii. Za prąd zapłacisz więc 50-60 groszy, za 10 litrów wody — ok. kilkunastu groszy, natomiast za środki myjące — kilka złotych na miesiąc. W przypadku mycia ręcznego trudno jest jednoznacznie określić ilość zużywanej wody. Przyjmuje się jednak, że ta jednorazowo wynosi 40-50 litrów. W związku z tym mycie ręczne jest nawet o 100 zł droższe rocznie niż mycie w zmywarce.

Jak widzisz, w bardzo prosty sposób możesz sprawić, aby Twój dom był ekologiczny. Wystarczy, że zamienisz tradycyjne mycie na korzystanie ze zmywarki.

Ograniczenie ilości prań – wypełnij całą pralkę i wiele innych porad

Wypełnienie całego bębna jest jedną z podstawowych zasad ekonomicznego prania. Nigdy nie włączaj pralki, jeśli ten nie jest zapełniony. Dużo ekonomiczniejsze jest rzadsze wstawianie prania z pełnym bębnem, niż częstsze włączanie pralki, tylko po to, aby uprać kilka sztuk ubrań. Druga sytuacja spowoduje wyższe rachunki nie tylko za wodę, ale również za prąd.

Kolejną kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, jest zakup energooszczędnej pralki. W trakcie jej wyboru zwróć uwagę na dostępne programy oraz oferowane przez nią funkcje. Wśród tych najbardziej przydatnych możemy wyróżnić redukcję zużycia wody, opóźniony start, czy pranie w niskich temperaturach. Jeśli z pralki korzysta tylko jedna osoba, warto wybrać model z mniejszym bębnem.

Metody te bez wątpienia pozwalają dbać o klimat (podobnie jak produkcja energii wodnej). Oszczędne pranie charakteryzuje również jego niska temperatura. Wiele osób pierze odzież w wysokim temperaturach, które powodują szybsze niszczenie tkaniny oraz blaknięcie kolorów. Pranie w niskiej temperaturze nie tylko sprzyja oszczędzaniu wody, ale również zwiększa żywotność odzieży. Zanim jednak zastosujesz tę zasadę, sprawdź, w jakiej temperaturze można prać poszczególne ubrania. Dobrym rozwiązaniem jest także redukcja obrotów oraz rezygnacja z prania wstępnego (jeśli odzież nie jest bardzo zabrudzona).

Oszczędzaniu wody podczas prania sprzyja również dobór odpowiednich detergentów. Wybieraj tylko skuteczne produkty. Oprócz tego porównaj ich ceny zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych.

Pranie będzie również ekonomiczniejsze w przypadku włączania pralki podczas systemu dwutaryfowego, gdy prąd jest tańszy. Najczęściej obowiązuje on od godz. 22 do 6 rano. Metoda ta sprawdzi się oczywiście tylko wtedy, gdy możesz pozwolić sobie na nocne pranie.

Zakręcanie wody podczas mycia zębów to tylko jedna z drobnostek

Jak jeszcze możesz oszczędzać wodę w domu? Jednym z pierwszych pomysłów, jaki przychodzi na myśl, jest zakręcanie wody w trakcie mycia zębów. Podczas niego każdy z nas zużywa aż 19 litrów wody. Przeciętny mieszkaniec Polski w ciągu roku zużywa jej aż 33 000 litrów.

Do częstych nawyków należy również rozmrażanie żywności pod bieżącą wodą. Działanie to niestety nie jest korzystne pod względem oszczędnościowym. Warto zadbać także o zmniejszenie śladu wodnego. Termin ten oznacza sumę pośredniego i bezpośredniego zużycia wody przez konsumenta. Dotyczy produktów, do których wyprodukowania konieczna jest woda. Nie musisz więc kupować kolejnej pary spodni, jeśli te w domu wyglądają niemal identycznie.

Aby uczynić dom jak najbardziej ekologicznym, rozważ również gromadzenie deszczówki. Ta sprawdzi się, np. do podlewania ogrodu. Oprócz tego wykorzystuj ponownie wodę. Czy wiedziałeś, że ta po zagotowaniu ziemniaków lub jajek świetnie sprawdzi się do podlewania roślin? W celu oszczędzania wody możesz także zamienić zwykłą jednorazową butelkę na tę wielokrotnego użytku, która dodatku wyposażona jest w filtr. Oszczędzanie wody możesz także wspomóc poprzez zakup oszczędnej spłuczki do WC.

Naprawa cieknących urządzeń – miej na oku sprzęty domowe

Naprawa urządzeń, z których cieknie woda, również przyczyni się do niższych rachunków za jej zużycie. Co pewien czas dokonaj przeglądu punktów hydraulicznych, podczas którego sprawdź ich stan techniczny.

Punkty hydrauliczne w domu:

  • umywalki,
  • baterie,
  • spłuczki WC,

Ubytek wody w cieknącym kranie może przyczynić się do znacznego wzrostu zużycia wody w ciągu roku. Załóżmy, że z kranu w ciągu godziny wydobywa się zaledwie 100 mililitrów wody. W ciągu doby daje to 2400 mililitrów. W skali roku liczba a wyniesie ponad 87 litrów. Utrata tak dużej ilości wody jest bardzo kosztowna. Aby jej zapobiec, wystarczy jedynie naprawić przeciekające sprzęty domowe. Biorąc pod uwagę dłuższą perspektywę czasu, działanie to pozwoli Ci zaoszczędzić. Podobnie jest w przypadku energii wodnej wytwarzanej w elektrowniach. Ona również przyczynia się do się ekonomiczniejszego trybu życia.

Oszczędzanie wody niesie za sobą wiele zalet. Wśród nich możemy wymienić zyski finansowe w postaci nawet kilkuset złotych w skali kilku miesięcy. Oprócz tego będziesz mieć świadomość, że nie nadużywasz zasobów dostępnych na naszej planecie. Nie dość, że je szanujesz, to jeszcze pozostawiasz osobom bardziej potrzebującym.

 

Najczęściej zadawane pytania:

Prysznic, czy kąpiel w wannie — co jest korzystniejsze?

Pod względem finansowym lepiej wybrać prysznic. Korzystanie z niego będzie tańsze tylko i wyłącznie w przypadku krótkiego natrysku. W przeciwnym razie koszt zużytej wody będzie podobny do tego wygenerowanego przez kąpiel w wannie.

Lepiej korzystać ze zmywarki, czy z mycia ręcznego?

Korzystanie ze zmywarki pozwala zaoszczędzić w skali roku ok. 100 zł. Sprzęt ten w ciągu 3 godzin zużywa 10 litrów wody. Dla porównania — podczas jednorazowego mycia ręcznego zużywa się 40-50 litrów wody.

Jak zaoszczędzić na praniu ubrań?

Przede wszystkim włączaj pralkę dopiero wtedy, gdy jej bęben jest pełny. Wybierz energooszczędne urządzenie z funkcjami, do których należy redukcja zużycia wody, opóźniony start, czy pranie w niskich temperaturach. W przypadku słabo zabrudzonej odzieży skorzystaj z redukcji obrotów oraz zrezygnuj z prania wstępnego.

Dodaj komentarz