Pielęgnacja skóry domowymi metodami

Codzienne pielęgnacja skóry pozwala zachować młody i zdrowy wygląd na długie lata. Jakie są domowe sposoby dbania o siebie?

Z artykułu dowiesz się:

 • jakich kosmetyków warto używać na co dzień,
 • jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry trądzikowej,
 • czym różni się pielęgnacja skóry suchej i tłustej,
 • jak dbać o skórę w domowym zaciszu?

Mówi się, że twarz stanowi naszą wizytówkę – rzeczywiście, o ile niemal każdą część ciała jesteśmy w stanie w jakiś sposób ukryć, o tyle twarz zawsze wystawiona jest na światło dzienne. Ważna jest więc prawidłowa jej pielęgnacja, która zapewnia młody, zdrowy wygląd. Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób dbamy o nią na co dzień, zwłaszcza w kontekście rytuałów pielęgnacyjnych czy stosowanych kosmetyków.

Czytaj także: Naturalne kosmetyki do twarzy – poznaj ich moc.

Pielęgnacja skóry twarzy – jakich kosmetyków używać?

Pielęgnacja skóry twarzy to wieloetapowy proces, który rozpoczyna się od usunięcia resztek makijażu. W tym celu warto sięgnąć po płyny micelarne, oparte na naturalnych składnikach. Pomogą one nie tylko pozbyć się resztek tuszu do rzęs czy podkładu, lecz również wstępnie oczyszczą skórę. Następnie można przejść do oczyszczania właściwego, opartego na użyciu naturalnych pianek czy żeli do twarzy. Ten etap jest bardzo istotny ze względu na to, że na naszym ciele każdego dnia gromadzi się wiele drobinek, np. pyłków czy kurzu. Często nie widzimy ich gołym okiem, jednak utrudniają one prawidłowe wchłanianie kosmetyków pielęgnacyjnych. Kolejnym krokiem jest zastosowanie toniku, przywracającego skórze prawidłowy poziom pH. Później możemy zastosować serum, a więc mocno skoncentrowany produkt o wysokim stężeniu substancji aktywnych. Niemniej jednak silnie działające produkty stosujemy maksymalnie 3 razy w tygodniu, tak aby nie uszkodzić naskórka. Dopiero w ostatnim kroku można przejść do pielęgnacji właściwej, czyli zaaplikowania kremu nawilżającego. Jeśli odpowiednio wykonano wszelkie poprzednie czynności, istnieje duża szansa na to, że produkt dobrze się wchłonie.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry trądzikowej?

Pielęgnacja skóry trądzikowej bywa bardzo problematyczna, zwłaszcza w przypadku młodych osób, u których często pojawia się tzw. trądzik młodzieńczy, spowodowany zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. W kontekście dbania o cerę trądzikową nie należy ograniczać się wyłącznie do stosowania miejscowo preparatów, mających na celu osuszenie powstałych już wyprysków. Bardzo istotne jest unikanie silnie działających środków pielęgnacyjnych, które mogą dodatkowo podrażniać naskórek. W tabeli przedstawiono 4 najważniejsze etapy pielęgnacji cery trądzikowej:

Etap Charakterystyka
Oczyszczanie Do oczyszczania cery trądzikowej stosujemy wyłącznie kosmetyki, które nie zawierają alkoholu. Ważne, aby usunąć z jej powierzchni nadmiar sebum czy bakterie, mogące przyczyniać się powstawania nowych zmian.
Złuszczanie Martwy naskórek usuwamy za pomocą peelingów enzymatycznych, które są stosunkowo delikatne. Można również posiłkować się produktami na bazie kwasów.
Tonizowanie Tonizowanie przyczynia się nie tylko do przywrócenia skórze prawidłowego poziomu pH, lecz również zapobiega rozwojowi i namnażaniu bakterii.
Nawilżanie dzienne i nocne Warto stosować odpowiednie kremy nawilżające zarówno na noc, jak i na dzień. Te drugie powinny być też bazą pod makijaż.

Najczęstszym błędem, jaki popełniamy w kontekście pielęgnacji skóry trądzikowej, jest stosowanie wyłącznie kosmetyków matujących, zapominając o produktach nawilżających. Niestety, choć preparaty matujące pomagają ukryć nieestetyczne zmiany, to jednocześnie przyczyniają się do wysuszania naskórka. W ten sposób stwarzamy bakteriom dobre środowisko do dalszego rozwoju, wpadając niejako w błędne koło. W pierwszej kolejności należy więc zadbać o właściwe nawilżenie, a dopiero później o matowanie.

Czym różni się pielęgnacja skóry tłustej i suchej?

Pielęgnacja skóry tłustej i pielęgnacja skóry suchej wyglądają zupełnie inaczej, dlatego w pierwszej kolejności należy ocenić, z jakim właściwie typem cery mamy do czynienia. Skóra tłusta charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum, zatem zauważalny jest tutaj łojotok. Najczęściej połyskuje i świeci się, bez względu na porę dnia. Zwiększona produkcja sebum przyczynia się do powstawania kolejnych wyprysków, przez co cera tłusta często bywa mylona z trądzikową. Tymczasem skóra sucha jest jasna, matowa, często się łuszczy. Kobiety z tym typem cery uskarżają się na częste jej ściąganie, które mija dopiero po zastosowaniu kremu silnie nawilżającego. Niestety, skóra sucha starzeje się szybciej, niż tłusta.

W pielęgnacji skóry tłustej skupiamy się na:

 • oczyszczaniu – dzięki temu usuwamy nagromadzoną warstwę sebum,
 • złuszczaniu – stosujemy, podobnie jak w przypadku cery trądzikowej, łagodne peelingi enzymatyczne,
 • nawilżaniu – jest ono ważniejsze niż matowanie.

Niepożądane jest stosowanie silnych kosmetyków, które odtłuszczają skórę, gdyż jednocześnie mogą one prowadzić do jej uszkodzenia. W pielęgnacji warto stosować kosmetyki, które zawierają składniki mineralne, takie jak kaolin, talk, skrobia, pochodne cynku i miedzi. Tymczasem skóra sucha wymaga innego podejścia – tutaj najważniejsze jest nie tylko nawilżanie, ale i zatrzymanie wilgoci. Dlatego też wybieramy kosmetyki zawierające kwas hialuronowy, witaminy czy ceramidy. Peeling wykonujemy maksymalnie raz na 2-3 tygodnie, w dodatku wyłącznie za pomocą delikatnych środków. Ważne, aby skóry wrażliwej nie wystawiać na działanie promieni słonecznych ani nadmierny kontakt z wodą.

Jak zadbać o swoją skórę domowymi sposobami?

Domowa pielęgnacja skóry twarzy może przynosić bardzo dobre efekty, jeśli tylko podejdziemy do niej odpowiednio. Przede wszystkim należy wybierać środki do pielęgnacji skóry, które dopasujemy do naszego typu cery. Dobrym wyborem będą kosmetyki naturalne – niektóre z nich z powodzeniem wykonamy w domowym zaciszu. Pamiętajmy jednak, że domowej roboty kosmetyki mają stosunkowo krótki termin ważności. Bez względu na to, czy interesuje nas pielęgnacja skóry mieszanej, suchej, trądzikowej, tłustej czy normalnej, należy mieć na uwadze nie tylko produkty kosmetyczne, lecz również styl życia, jaki prowadzimy. Skóra lubi wodę, jednak powinniśmy nawadniać ją od środka, co pozwala utrzymać odpowiedni poziom elastyczności i sprężystości. Warto więc wypijać przynajmniej 1,5 litra płynów każdego dnia. Ważna jest też dieta – powinniśmy usunąć z niej produkty, które nie służą skórze twarzy. Mowa tutaj przede wszystkim o:

 • fast foodach,
 • daniach ostrych,
 • produktach wysoko przetworzonych,
 • produktach z dużą zawartością cukru i soli,
 • napojach gazowanych,
 • alkoholu.

W naszej diecie nie powinno natomiast zabraknąć produktów bogatych w witaminę C oraz witaminę A. Ta druga bardzo korzystnie wpływa na koloryt skóry twarzy, nadając jej piękny, brzoskwiniowy odcień. Dzięki temu unikniemy konieczności stosowania bronzerów czy samoopalaczy, które mogą okazać się szkodliwe dla skóry w dłuższej pespektywie czasowej. Nasza skóra nie lubi nadmiernego kontaktu ze słońcem, dlatego przed każdym wyjściem z domu warto zaaplikować krem z filtrem UV. Latem wybierajmy natomiast kapelusze z szerokimi rondem, aby nieco zakryć twarz. Domowym sposobem dbania o skórę jest również rezygnacja ze stosowania nadmiernej ilości kosmetyków do makijażu. Od czasu do czasu zróbmy sobie przerwę od fluidu, pudru czy innych kosmetyków matując, pozwalając jednocześnie skórze oddychać.

 

Najczęściej zadawane pytania:

Na czym polega codzienna pielęgnacja skóry?

Codzienne pielęgnacja skóry skupia się na oczyszczaniu, tonizowaniu, aplikowaniu serum (opcjonalnie) oraz nawilżaniu.

Czego unikać w pielęgnacji cery trądzikowej?

Chcąc zadbać o skórę trądzikową, należy unikać silnie działających peelingów, wyciskania krost czy matowania. Warto natomiast skupić się na delikatnym oczyszczaniu i nawilżaniu.

Jakie kosmetyki warto stosować w codziennej pielęgnacji skóry?

Codzienne pielęgnacja skóry powinna bazować na kosmetykach ze składnikami pochodzenia naturalnego. Są one przyjazne cerze i rzadko powodują reakcję alergiczną.

Dodaj komentarz