Zabawki z recyklingu DIY – 4 pomysły na wykorzystanie niepotrzebnych przedmiotów

Zabawki z recyklingu DIY - 4 pomysły na wykorzystanie niepotrzebnych przedmiotów

Troska o środowisko naturalne oraz wzrastająca odpowiedzialność społeczna sprawia, że coraz chętniej szukamy alternatywnych sposobów na zabawę z dzieckiem. Zastanawiasz się, jak samodzielnie wykonać zabawki z recyklingu? Szukasz dodatkowych inspiracji? Odpowiedzi poznasz w poniższym artykule!

Dlaczego warto zrobić eko zabawki z recyklingu?

Samodzielne tworzenie zabawek z recyklingu doskonale wpisuje się w nurt ideologii zero waste, który polega na maksymalnym zmniejszeniu produkcji odpadów. Zakłada ponowne wykorzystywanie konkretnych przedmiotów oraz sięganie po wielorazowe wersje. Jest to jeden ze sposobów ochrony środowiska, który ma przyczynić się do zmniejszenia zużycia ograniczonych zasobów.

Robienie zabawek DIY z niczego to także doskonały sposób na wspólną zabawę. Cały proces twórczy może stać się okazją do rozwijania umiejętności plastyczno-technicznych. Dodatkowo Twoje dziecko zyska możliwość personalizowania akcesoriów do zabawy. Pomysły na zabawki z recyklingu inspirowane wyobraźnią zachęcą do dłuższej zabawy jedną rzeczą. Staną się przy tym świetną lekcją kreatywnego myślenia, cierpliwości oraz ekologii.

Zabawki z recyklingu dla dzieci – czego będziesz potrzebować?

Zastanawiasz się, jak powstaje zabawka z recyklingu? Jak zrobić ciekawe akcesoria dla swojego dziecka? W pierwszej kolejności powinieneś przygotować wszelkie przedmioty, które znajdziesz w domu i których nie potrzebujesz. Podczas robienia zabawek możesz skorzystać z plastikowych butelek, puszek, rolek po ręczniku papierowym, kartonów oraz elementów zepsutych zabawek, którym dasz drugie życie.

Warto pamiętać także o przygotowaniu podstawowych przyborów plastyczno-technicznych. Konieczne będzie korzystanie z nożyków, nożyczek, kleju oraz taśmy klejącej. Przydadzą się także kredki, mazaki, pastele oraz farby. Możesz wykorzystać również inne posiadane w domu rzeczy, takie jak bibuła oraz ozdobny papier do prezentów. Ciekawym prezentem dla dziecka może okazać się zakup przyborów, które pozwolą na samodzielne robienie przedmiotów z recyklingu.

Zabawki z recyklingu – jak zrobić?

Helikopter z plastikowej butelki

Pomysł na zabawki z recyklingu nie musi być skomplikowany. Nawet proste rozwiązania potrafią dostarczyć wiele zabawy i zachwycić efektem. Aby samodzielnie wykonać helikopter z recyklingu, przygotuj butelkę po napoju lub wodzie, piłeczkę do ping-ponga, trzy słomki oraz koralik. Piłka i butelka posłużą za kabinę lotniczą. Ze słomek wykonasz śmigło oraz płazy. Koralik umieść na szczycie śmigieł, co pozwoli na naśladowanie charakterystycznego elementu konstrukcyjnego.

Lalki ze skarpet

Chcesz przygotować zabawki z recyklingu dla dziewczynki? Postaw na proste pacynki ze skarpetek wypchane watą. Do wykonania lalek będziesz potrzebować przyborów krawieckich, guzików, wstążek i innych elementów dekoracyjnych. Przydatne mogą okazać się także flamastry do malowania tkanin. Wszystko zależy od tego, co aktualnie posiadasz w domu. Inspiracji szukaj w ulubionych bajkach swojego dziecka. Pacynki z recyklingu pozwolą na samodzielne odgrywanie scenek oraz wspólną zabawę w gronie rodziny.

Samochodziki z rolek po papierze toaletowym

Chcesz zadbać o planetę? Postaw na zabawki z rolek po papierze toaletowym oraz po ręcznikach kuchennych. Tekturę możesz dowolnie dekorować przy pomocy flamastrów, kredek oraz farb plakatowych. Opony, dach i inne elementy wykonaj z nakrętek po napojach. Z czasem możesz dowolnie rozszerzać kolekcję swojego dziecka, zachęcając do wspólnej pracy twórczej i kreatywnej. Będzie to doskonały sposób na rozwijanie zdolności manualnych.

Tablica manipulacyjna z recyklingu

Zabawki sensoryczne cieszą się ogromną popularnością wśród rodziców. Mogą być wykorzystywane już od 1. roku życia. Przydadzą się jednak także w życiu przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej. Ich głównym zadaniem jest zachęcanie dzieci do odkrywania nowych przedmiotów i wymyślania dla nich zastosowań. W domu samodzielnie przygotujesz tablicę, wykorzystując niepotrzebne przedmioty. W zależności od wieku dziecka możesz wybrać sznurki, sznurowadła, kłódki, koła zębate, zasuwki do drzwi oraz małe zegarki.

Dodaj komentarz