Dokarmianie zwierząt stanowi od wielu lat przedmiot dyskusji. Okazuje się, że wbrew powszechnie przyjętemu przekonaniu, dostarczanie zwierzętom pożywienia w najcięższych miesiącach zimowych jest działaniem korzystnym. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym dokarmianie nie będzie szkodliwe dla ptaków spotykanych w miejskich parkach. Czym karmić dzikie kaczki? Jaki rodzaj produktów spożywczych mogą spożywać łabędzie? Czym karmić łabędzie i kaczki, aby im nie zaszkodzić?
Kiedy należy dokarmiać ptactwo?
Najczęściej popełnianym błędem, który wpłynął na rozpowszechnienie złych opinii o dokarmianiu ptaków, jest dostarczanie ptakom dodatkowego pożywienia przez cały rok. Dokarmianie całoroczne zaburza naturalny rytm odżywiania zwierząt, które w ten sposób uzależniają się od produktów spożywczych dostarczanych przez ludzi. Problem ten jest szczególnie istotny w największych miastach, gdzie obserwuje się dużą liczbę osób, które do parków przynoszą chleb i inne resztki domowego pożywienia. W aspekcie dostarczania pożywienia zwierzętom, ważną kwestią jest nie tylko to, czym karmić kaczki lub łabędzie, ale też kiedy należy to robić. Przyjmuje się, że działania takie mogą być prowadzone w momencie pojawienia się pokrywy śnieżnej, która ogranicza naturalny dostęp do pożywienia. Dokarmianie latem, wiosną i wczesną jesienią jest natomiast szkodliwe dla zwierząt.
Czym karmić kaczki w parku?
Kaczki są zwierzętami o szerokim zakresie spożywanych pokarmów, dlatego przy ich dokarmianiu można wykorzystać wiele różnych produktów, które najczęściej stanowią resztki z domowego stołu. Nie oznacza to jednak, że ptaki te mogą spożywać każdy produkt – niektóre z nich okazują się być szkodliwe dla układu trawiennego i zdrowia tych zwierząt, dlatego należy ich unikać podczas wybierania dodatkowego pożywienia w okresie zimowym. Czym można karmić kaczki, aby im nie szkodzić? Owies, jęczmień, kukurydza, gotowane ziemniaki oraz marchew są dobrze tolerowane przez kaczki. Z kolei chleb, który wydaje się być najbardziej oczywistym wyborem, jest dla tych zwierząt szkodliwy. Trawienie chleba w żołądkach kaczek prowadzi do uwalniania kwasu chlebowego, a to z kolei skutkuje zakwaszeniem całego organizmu.
Dokarmianie łabędzi – czy jest zakazane?
Zasady, które dotyczą dokarmiania kaczek, obejmują również inne gatunki ptaków. Zalicza się do nich łabędzie, będące częstymi lokatorami miejskich parków. Te dostojne ptaki mogą spożywać pokrojone warzywa, zarówno po ich ugotowaniu, jak i w stanie surowym. Dodatkowo łabędzie tolerują ziarna kukurydzy i każdy rodzaj zbóż oraz otrębów. Warto jednak pamiętać o całkowitym unikaniu soli w produktach, które zostaną przeznaczone na karmienie zwierząt. Z tego powodu proces gotowania takich warzyw również powinien być pozbawiony tego składnika.
Czym karmić kaczki domowe?
Problematyczna kwestia związana z rodzajem pokarmów tolerowanych przez ptaki, dotyczy również ich poszczególnych gatunków i odmian. Według niektórych źródeł młode kaczki powinny spożywać inny, bardziej zróżnicowany typ pokarmu. Czym karmić małe kaczki domowe, aby ich rozwój przebiegał w sposób harmonijny? Podstawą ich żywienia jest mączka zbożowa, a także ryż, płatki owsiane oraz warzywa. Dla młodych kaczek obciążające jest jednak pełne ziarno, dlatego należy unikać go podczas planowania diety dla swojej hodowli. To, czym karmić kaczki po wykluciu, zależy również od konkretnego gatunku – przyjmuje się jednak, że większość młodych kaczek może przyjmować niemalże wszystkie produkty spożywcze, jakie są przewidziane w diecie ich dorosłych, dzikich odpowiedników.
Kiedy i czym karmić dzikie kaczki zimą? Czy wybrane produkty spożywcze są groźne dla życia tych zwierząt? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedzi na stronach internetowych, jednak przed przystąpieniem do działania warto zasięgnąć rady specjalistów lub poszukać informacji w podręcznikach branżowych. Dokarmianie zwierząt jest bowiem odpowiedzialnym i ważnym działaniem, które w przypadku popełnienia błędów, może doprowadzić do choroby lub nawet śmierci dzikich zwierząt.