Dlaczego warto postawić na ekologiczne słomki do napojów?

Słomki wielorazowe stają się coraz popularniejsze. Wszystko za sprawą promowania idei less waste. Jednak na czym dokładnie polega?

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak plastikowe słomki oddziałują na środowisko?
  • Jakimi produktami możesz je zastąpić?
  • Czy wielorazowe słomki są opłacalne pod kątem ekonomicznym?
  • Jak restauracje stosują zasadę zero waste?

Stosowanie wielorazowych słomek pozwala dbać o środowisko. Ostatnimi czasy możemy zauważyć je w kolejnych restauracjach czy kawiarniach. Dalsza część artykułu przybliży Ci problem, jakie niesie za sobą stosowanie plastikowych produktów (zgodnie z tytułem — przyjrzymy się słomkom). Zanim jednak się z nią zapoznasz, sprawdź również ten wpis: Kobieta i ekologia – czy jesteśmy świadome?

Wpływ plastikowych słomek na środowisko

Mówi się, że w 2050 r. plastik w morzach oraz oceanach będzie ważył więcej niż żyjące w nich ryby. Co więcej — zgodnie z raportem organizacji Seas At Rick w Polsce rocznie zużywa się 1,2 mld plastikowych słomek. Dziennie daje to aż 3 mln sztuk. Dane te powinny skłaniać do refleksji nad przyszłością naszej planety. Wracając jednak do jednorazowych słomek — załóżmy, że decydujesz się na ich zakup. Po wypiciu ulubionego napoju wyrzucasz każdą. I tutaj pojawia się kłopot. Dlaczego? Najczęściej taka słomka ląduje na wysypisku. Stwarza problem w momencie swojej utylizacji — kiedy dostanie się do środowiska, może być przenoszona przez deszcz oraz wiatr do zbiorników wodnych, aby w końcu trafić do oceanu. Tam plastik wpływa szkodliwie na życie zwierząt morskich oraz całego ekosystemu oceanicznego. Oprócz nich narażone są również zwierzęta lądowe. Zarówno jedne, jak i drugie mogą pomylić taką słomkę z jedzeniem, co może skutkować zadławieniem. Należy również dodać, że ten plastik nie jest biodegradowalny. Oznacza to, że wyrzucona słomka na zawsze pozostanie w środowisku, ponieważ nie ulegnie rozkładowi. Wiele programów poświęconych recyklingowi zwraca szczególną uwagę na stosowanie jednorazowych produktów.

Jakie zamienniki plastikowych słomek warto stosować?

Mogłoby się wydawać, że dobrą alternatywą dla słomek plastikowych będą te papierowe. Nic bardziej mylnego. Dlaczego? Wyprodukowanie ich wiąże się ze zużyciem dużej ilości energii oraz emisją gazów cieplarnianych. Nie są również praktyczne. Nie dość, że pozostawiają charakterystyczny posmak, to jeszcze szybko rozmiękają. Poniższa tabela prezentuje słomki ekologiczne wielorazowe oraz jednorazowe.

Rodzaj Charakterystyka
słomki wielorazowe szklane  Są trwałe w użyciu, a także można je myć w zmywarce. Ich duża różnorodność (pod kątem koloru i rozmiaru) sprawi, że z pewnością wybierzesz produkt dopasowany do swoich potrzeb.
słomki wielorazowe metalowe Wśród nich można wyróżnić przede wszystkim słomki ze stali nierdzewnej. Mają długą żywotność, są proste w czyszczeniu (można je myć w zmywarce) oraz nie wpływają na smak napoju.
słomki wielorazowe silikonowe  Z punktu technicznego silikon jest rodzajem plastiku (silikon to hybryda tworzywa sztucznego oraz gumy syntetycznej). Mimo wszystko słomki tego typu można stosować przez długi czas. Są nietoksyczne, a także odporne na ciepło. Wyróżniają się giętkością i miękkością. Są jednak trudne w czyszczeniu. Dodatkowo — matowieją po pewnym czasie.
słomki wielorazowe bambusowe  Bambus jest grubą trawą rosnącą w Azji. Słomki wykonane z tego materiału są biodegradowalne. Nadają się również do kompostowania. Nie są jednak tak trwałe, jak inne słomki wielorazowego użytku. Oprócz tego ich czyszczenie nie należy do najprostszych przedsięwzięć.
słomki jednorazowe makaronowe  Jak sama nazwa wskazuje, słomki tego rodzaju są wykonane z makaronu. Można je kompostować. Są również biodegradowalne. Niestety mogą się kruszyć i nie nadają się do gorących napojów. W przypadku niezjedzenia takiej słomki ta powędruje do śmieci. Wtedy mamy do czynienia z marnowaniem żywności.
słomki jednorazowe jabłkowe Słomki te powstają z wytłoczyn jabłkowych. Niestety mogą pękać oraz nie nadają się do gorących napojów. Poddają się jednak procesowi kompostowania.
słomki jednorazowe słomiane  Są produkowane z łodyg pszenicy. Nie rozmiękają w napoju. Charakteryzują się jednak niewielką średnicą. Oprócz tego mogą pękać. Są biodegradowalne oraz nadają się do kompostowania.

Na równie szczególną uwagę zasługują również słomki wielorazowe składane. Są produkowane z różnorodnych materiałów, do których należą m.in. stal nierdzewna, czy silikon medyczny. Nadają się zarówno do ciepłych, jak i zimnych napojów. Oprócz tego są praktyczne w użyciu.

Wielorazowe słomki z punktu widzenia ekonomicznego

Biorąc pod uwagę cenę słomek wielorazowych, można stwierdzić, że te są znacznie droższe niż ich jednorazowe odpowiedniki. Jednak, czy aby na pewno? Jedna słomka wielorazowego użytku wystarczy na kilka lat użytkowania. Mimo że jednorazowe odpowiedniki są tańsze, to konieczny będzie ich częstszy zakup. To w dłuższej perspektywie czasu przełoży się na ich większy koszt niż w przypadku słomek wielorazowych. Rozpatrując zakup słomek wielorazowych pod kątem ekonomicznym, warto poruszyć jeszcze jedną kwestię. Zużyte słomki jednorazowe trzeba wyrzucić, co skutkuje większymi kosztami wywozu śmieci. W tej sytuacji możesz zaoszczędzić co prawda niewielką kwotę pieniędzy, jednak w dłuższej perspektywie czasu — okaże się całkiem pokaźna.

Stosowanie podejścia zero waste w branży restauracyjnej

Zero waste to globalna odpowiedź na problem nadmiernej produkcji odpadów. Ideę tę wdraża coraz więcej restauracji. Lokale te mają na celu nie tylko ograniczenie produkcji śmieci. Chcą również przedstawić społeczeństwu pomysły dotyczące tego, w jaki sposób mogą pozytywnie wpłynąć na przyrodę. Jednym z przykładów zero waste w restauracjach jest korzystanie z wielorazowych słomek bambusowych lub całkowita rezygnacja z tego rodzaju akcesorium. W drugim przypadku są podawane jedynie na życzenie klienta. Lokale korzystają również z jednorazowych serwetek pochodzących z recyklingu. Niektóre restauracje obniżają także ceny poszczególnych potraw w ostatnich godzinach działania. Takie postępowanie ma na celu przyciągnięcie Klientów, którzy swój brak wizyt w restauracji argumentują wysokimi cenami. Lokale, które zdecydują się na takie rozwiązanie, przyczyniają się do ograniczenia degradacji środowiska.

Zero waste opiera się na zasadzie 5 R:

  • Refuse — odmawiaj;
  • Reduce — ograniczaj;
  • Reuse — wykorzystaj ponownie;
  • Recycle — recyklinguj;
  • Rot — kompostuj.

Zgodnie z powyższymi żywność, jaką kupujemy, powinna zostać wykorzystana w całości. Pozostawione resztki należy natomiast umieścić w kompostowniku. Oprócz tego należy korzystać z rzeczy pochodzących z recyklingu lub z tzw. drugiej ręki. Oprócz sztućców można tutaj wymienić artykuły codziennego użytku, a nawet ubrania.

Każdy z nas powinien dbać o środowisko. Ty również możesz się do tego przyczynić, wybierając produkty wielorazowe oraz te pochodzące z recyklingu. Czyste środowisko wpływa nie tylko na nasze zdrowie, czy samopoczucie, ale zapewni również przetrwanie przyszłym pokoleniom. Przyznasz teraz, że warto zacząć od drobnostki, jaką jest używanie wielorazowych i ekologicznych słomek, prawda?

Najczęściej zadawane pytania:

Plastikowe słomki a ich wpływ na środowisko

Plastikowe słomki wpływają negatywnie na środowisko. Niektóre zwierzęta mogą je pomylić z pożywieniem, co może skutkować ich zadławieniem. Szacuje się, że do 2050 r. plastik w morzu będzie ważył więcej niż ryby je zamieszkujące.

Słomki plastikowe — zamienniki

Decydując się za zamienniki słomek plastikowych, możesz wybierać spośród tych wielorazowych oraz jednorazowych. W pierwszej grupie znajdują się słomki wykonane z metalu, bambusa, silikonu oraz szkła. Do drugiej grupy należą natomiast słomki makaronowe, jabłkowe oraz słomiane.

Zero waste w branży restauracyjnej

Restauracje promują zero waste na podstawie zasady 5 R — refuse, reduce, reuse, recycle oraz rot. Rezygnują z używania słomek lub stawiają na te wykonane, chociażby z bambusa. Oprócz tego korzystają również z jednorazowych serwetek pochodzących z recyklingu, a także sprzedają potrawy po obniżonych cenach, aby zapobiec marnowaniu żywności (ta druga sytuacja ma miejsce w końcowych godzinach otwarcia danej restauracji).

Dodaj komentarz