Nieskończona ilość pomysłów na szybki i zdrowy obiad do pracy

Obiad do pracy warto przygotować samodzielnie w domu. To duża oszczędność. Ponadto sięgamy wówczas po zdrowe oraz ekologiczne produkty.

Z artykułu dowiemy się:

  • Jaki obiad do pracy nadaje się do podgrzania w mikrofalówce;
  • Jak przygotować szybki posiłek do pracy na zimno;
  • Jaką metodą gotować fit obiady do pracy;
  • Na co zwrócić uwagę przygotowując sałatkę owocową oraz warzywną do pracy;
  • Do czego najlepiej zapakować posiłek do pracy;
  • Jakie są najciekawsze pomysły na szybki oraz smaczny obiad do pracy.

Zapraszamy także do zapoznania się z artykułem: Czy dzięki zdrowemu jedzeniu można dbać o środowisko.

Posiłki do pracy do podgrzania w mikrofalówce

Posiłki do pracy do podgrzania w mikrofalówce to świetny pomysł, jeśli zakładowa stołówka jest wyposażona w odpowiedni sprzęt. Wystarczy wówczas kilka minut, aby odgrzać smaczną potrawę przygotowaną wcześniej w domu. Niektóre dania smakują wyśmienicie po podgrzaniu w mikrofalówce. Nie zmieniają one również swojej konsystencji. W przypadku różnego rodzaju kotletów czy też mięsa z grilla nie zaleca się używania mikrofali. Niekoniecznie oznacza to, że chcąc odgrzać obiad w pracy powinniśmy zrezygnować z mięsa.

Mięso najczęściej nie traci swoich właściwości smakowych oraz nie staje się suche po podgrzaniu w mikrofalówce, jeśli jest połączone z warzywami lub z sosem. Doskonały pomysł na obiad do pracy to dania tj. risotto czy też kaszotto. W ich skład, oprócz ulubionej kaszy lub ryżu, wchodzą kawałki dowolnego mięsa, tofu lub ryby oraz warzywa. Gotowane lub duszone warzywa sprawiają, że szybki obiad do pracy jest wyjątkowo soczysty – także po podgrzaniu.

W mikrofalówce możemy z powodzeniem odgrzać dania składające się z ziemniaków lub makronu oraz sosu – także z dodatkiem mięsa lub owoców morza. Nie musimy również rezygnować z zupy – doskonale nadaje się ona do podgrzewania w mikrofalówce. Warto pamiętać o tym, aby używać pokrywkę do mikrofali. W ten sposób zadbamy o właściwą higienę podczas przygotowywania ciepłego posiłku w pracy.

Fit obiady do pracy cieszą się dużym zainteresowaniem. Przywiązujemy dużą wagę do jakości produktów, z których przygotowujemy posiłki. Nie mniejszą uwagę poświęcamy obróbce cieplnej. Sięgamy po produkty ekologiczne. Coraz częściej szukamy alternatywy dla smażenia na patelni. W tabelce poniżej znajdziemy nowoczesne metody gotowania, które cieszą się dużą popularnością.

Rodzaj obróbki termicznej Największe zalety gotowania poszczególną metodą
Gotowanie na parze ·         dania są zdrowe oraz beztłuszczowe,

·         mamy większą kontrolę nad ilością użytej soli oraz cukru,

·         produkty zachowują mnóstwo wartości odżywczych,

·         potrawy gotowane na parze trudno rozgotować czy też przypalić,

·         warzywa, mięso oraz ryby zachowują swoje walory smakowe,

Gotowanie metodą sous vide ·         w jednym naczyniu do gotowania sous vide możemy ugotować kilka różnych potraw składających się z 2-3 dodatków,

·         dania umieszczone w woreczkach długo zachowują świeżość i są łatwe w transporcie np. jako posiłek do pracy,

·         podczas gotowania możemy zająć się czymś innym,

·         unikamy powstawania zapachów w kuchni,

Gotowanie przy pomocy urządzenia thermomix ·         dziecinnie prosta obsługa urządzenia thermomix,

·         mnóstwo pomysłów na smaczne potrawy – także obiady do pracy (na ciepło lub zimno),

·         duża oszczędność czasu oraz energii elektrycznej,

Gotowanie w szybkowarze ·         oszczędność czasu,

·         potrawy gotowane w szybkowarze możemy zawekować – doskonale sprawdzą się one jako szybki obiad w dni, kiedy nie mamy czasu na gotowanie lub jako pyszny posiłek do podgrzania w pracy,

Pieczenie w piekarniku ·         znacznie zdrowsza forma obróbki termicznej niż smażenie na patelni,

·         dania mają charakterystyczny dla pieczenia smak, z którego wiele osób nie potrafi zrezygnować np. na rzecz gotowania na parze,

·         wygodna forma gotowania.

Większość dań przygotowanych powyższymi metodami idealnie nadaje się do podgrzania w mikrofalówce. Najciekawszą opcją, jeśli chodzi o obiady do pracy na cały tydzień, jest gotowanie sous-vide. Sporządzając potrawy w osobnych, hermetycznie zamkniętych woreczkach możemy przygotować kilka różnych obiadów jednocześnie. Zachowają one świeżość przez wiele dni. Są łatwe do przechowywania oraz transportowania.

Posiłki do pracy bez podgrzewania

Obiad na zimno do pracy może być równie smaczny, jak dania podgrzewane w mikrofalówce czy też zamówione w restauracji – z dowozem do biura. Do jego zrobienia możemy wykorzystać kotlety mielone lub schabowe, filety z ryb, sery, jaja czy też tofu. Produkty umieszczone w świeżej bułce, z dodatkiem warzyw tj. sałata, pomidor czy ogórek, doskonale zastąpią nam ciepły obiad.

Świetnym pomysłem na zimny obiad do pracy są także sałatki z makaronu lub ryżu – z dodatkiem ulubionych składników tj. żółty ser, wędlina oraz świeże lub gotowane warzywa. Możemy doprawić je majonezem lub oliwą z oliwek i sokiem z cytryny. Fit obiady do pracy cieszą się dużym zainteresowaniem. Ogromną rolę odgrywa również czas, jaki poświęcamy na przygotowywanie posiłków.

Oprócz pożywnych kanapek oraz pysznych sałatek do pracy możemy przyrządzić dania tj. ciasto francuskie lub bułki z różnego rodzaju nadzieniem. Można je spożywać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Najpopularniejsze dodatki to nadzienie z mięsa, pieczarek, kiszonej kapusty, sera czy też szpinaku. Są to dania, które sprawdzą się także w przypadku wegetarian, a nawet wegan. Możemy nimi poczęstować kolegów z pracy – zaskakując ich różnorodnością nadzienia.

Sałatka owocowa lub warzywna do pracy

Idealny pomysł na szybki oraz zdrowy obiad na zimno do pracy to sałatka owocowa lub warzywna. Do jej zrobienia możemy użyć ulubionych składników dobrej jakości. Odpowiednio skomponowana oraz doprawiona potrawa doda energii na cały dzień. Sałatkę owocową warto skropić sokiem z cytryny. Dzięki temu składniki zachowają swój naturalny kolor. W przypadku warzyw warto przygotować w domu dressing, który dodamy do dania dopiero tuż przed spożyciem. W ten sposób warzywa dłużej zachowają świeżość.

Do czego zapakować jedzenie do pracy?

Jedzenie do pracy powinniśmy szczelnie zapakować. W zależności od rodzaju potraw sprawdzą się następujące opakowania:

  • papier śniadaniowy;
  • folia spożywcza;
  • folia aluminiowa;
  • woreczki śniadaniowe;
  • torebki papierowe;
  • pudełka do przechowywania żywności;
  • lunchboxy;
  • słoiczki;
  • woskowijki;
  • folia do pakowania próżniowego używana np. podczas gotowania sous vide.

Najlepiej korzystać z ekologicznych rozwiązań tj. pojemniki wielokrotnego użytku czy też woskowijki.

Przykładowe przepisy na szybki i zdrowy obiad do pracy

Szybki i zdrowy obiad do pracy możemy przygotować w kilkanaście minut. Oto najciekawsze pomysły!

Zupa krem ze świeżych pomidorów

Pomidory, cebulę oraz czosnek polewamy oliwą i zapiekamy w piekarniku. Następnie do warzyw dodajemy bulion warzywny, blendujemy oraz doprawiamy do smaku.

Sałatka z czerwonej kapusty z soczewicą oraz tuńczykiem

Czerwoną kapustę szatkujemy. Dodajemy do niej ugotowaną wcześniej soczewicę oraz tuńczyka w oleju. Całość doprawiamy sokiem z pomarańczy, solą oraz pieprzem.

Łosoś z ziemniakami oraz szparagami

Łososia, ziemniaki oraz szparagi doprawiamy solą. Następnie składniki gotujemy metodą sous vide. Spożywamy je polane oliwą z oliwek i sokiem z cytryny oraz doprawione świeżo zmielonym czarnym pieprzem.

 

Najczęściej zadawane pytania:

Czy sałatka z owoców lub warzyw dostarczy nam wystarczającą ilość wartości odżywczych?

Aby obiad do pracy był bardziej pożywny do sałatki owocowej możemy dodać płatki owsiane oraz jogurt – tuż przez spożyciem. Smaczne oraz pożywne dodatki do sałatki warzywnej to także pierś z kurczaka, tuńczyk w oleju, ser feta czy też gotowane jajko.

Jakie warzywa możemy użyć do risotto?

Najpopularniejszym dodatkiem do risotto jest zielony groszek. Z powodzeniem możemy użyć także innych warzyw tj. brokuły, kalafior, fasolka szparagowa, szparagi, marchew, cukinia czy też bakłażany. W daniu doskonale sprawdzą się pieczarki oraz grzyby leśne.

Co to są woskowijki?

Woskowijki wykonane są z bawełnianego materiału pokrytego pszczelim woskiem. To doskonała alternatywa dla foli spożywczej. Możemy owijać nimi produkty tj. owoce, warzywa czy też pieczywo. Dzięki temu dłużej zachowają one świeżość.

Dodaj komentarz