Pleśń w domu może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Czy wiesz, jak się przed nią bronić?
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest domowa pleśń?
- Jakie są przyczyny powstawania pleśni w domu?
- Jakie są domowe sposoby na pozbycie się pleśni?
- Jak usunąć plamy po pleśni ze ścian?
- Jak zapobiegać pleśni?
Zobacz też: Wielorazowe płatki kosmetyczne – dlaczego warto je stosować
Pleśń w domu jest wyjątkowo niepożądanym gościem. Jej obecność może powodować liczne problemy zdrowotne, zwłaszcza u dzieci, osób starszych oraz z obniżoną odpornością. Czy potrafisz rozpoznać zagrożenie? Czy wiesz, że pleśń to zupełnie inny rodzaj organizmu niż grzyb w domu? Zadbaj o zdrowie całej rodziny, dzięki odpowiedniej profilaktyce. Poznaj sposoby walki z podstępnym wrogiem. Zapraszamy do lektury!
Czym jest domowa pleśń na ścianach? Czy to tzw. grzyb na ścianach, czy może coś innego?
Pleśń to rodzaj grzyba mikroskopijnego, który może rosnąć na różnych powierzchniach w domu, takich jak ściany, sufity, podłogi lub meble. Należy do gromady sprzężniowych, workowych i grzybów mitosporowych. Jej pojawienie się może być problemem, ponieważ może powodować alergie i problemy zdrowotne. Jest również źródłem nieprzyjemnego zapachu. Ten szkodnik rozwija się najczęściej na materiałach organicznych, gdyż do przeżycia potrzebuje obecnych w nich związków. Dość rzadko pojawia się na pozostałych materiałach, takich jak beton lub gips, jednak i tam potrafi przetrwać, pobierając drobinki kurzu z powietrza.
Pleśń należy odróżniać od grzyba, który jest równie niebezpieczny dla zdrowia, jednak o wiele bardziej wpływa na zaatakowane materiały. Gatunek należy do gromady podstawkowych i jest potocznie nazywany grzybem domowym. Ciekawostką jest, że odpowiada on za rozkład materii w przyrodzie.
Nazwa | Cechy | Kolor | Właściwości |
Grzyby na ścianie | Formują watowatą narośl, często mają długi kształt. Tworzą z grzybni formacje przypominające pajęczyny. | Czarny. | Niszczą drewno i mury, wrastają w powierzchnie. |
Pleśń domowa | Tworzy skupiska, w których formują się okrągłe ośrodki. | Zielony, niebieski, czerwonawy, czarny, żółty. | Nie wnika w głąb materiału, a jedynie bytuje na jego powierzchni. Powodują zniszczenie powierzchni, np. tapet i farb. |
Co powoduje powstawania pleśni w domu?
Wykrycie pleśni w domu powinno być alarmujące i zapoczątkować zdecydowane działania. Nieestetyczne narośle mogą rozwinąć się na wielu powierzchniach w tym na ścianach, meblach i na sufitach. W zależności od rodzaju pleśni może ona także pojawić się na deskach klozetowych, tapetach i innych tekstyliach. Pierwszym sygnałem informującym o możliwości pojawienia się grzyba lub pleśni jest wilgoć. Może się ona objawiać zaparowanymi oknami, mokrymi plamami na ścianach lub bąblami na tapecie. Zaobserwowanie takich zjawisk w domu to pierwszy sygnał, że niedługo może się w nim pojawić pleśń lub grzyb.
Pleśń w mieszkaniu do rozwoju potrzebuje:
- pożywienia w postaci materiału organicznego,
- wysokiej wilgotności powietrza (nawet powyżej 90%),
- braku silnej cyrkulacji powietrza,
- temperatury w zakresie od 5 do 35 ℃ (a najlepiej w granicach 18-27 ℃).
Pleśń przenosi się zwykle drogą powietrzną, co może również robić grzyb domowy. Ten drugi jednak jest zdecydowanie częściej przenoszony przez ludzi i zwierzęta lub pojawia się na źle składowanym drewnie. Pomimo więc, że ponowne wykorzystanie drewna jest rozwiązaniem korzystnym z punktu widzenia ekologii, to należy uważać na jego jakość i nie stosować niskiej jakości materiałów.
Przyczyny powstawiania pleśni w pokoju:
- wysoka wilgotność powietrza,
- zalanie budynku,
- brak wietrzenia pomieszczeń,
- brak wentylacji,
- źle wykonana izolacja budynku, np. obecność mostków termicznych.
Jaki jest domowy sposób na pleśń na ścianach?
Pleśń w domu to dość częsty problem, jednak w zwykle łatwo go wyeliminować. Zazwyczaj wystarczy porządnie umyć ściany, a po wyschnięciu je zdezynfekować. Można to zrobić za pomocą profesjonalnego środka chemicznego lub zastosować domowe sposoby.
Ocet z wodą
Ocet to jeden z popularniejszych domowych środków czyszczących i odkażających. Ten cudowny specyfik ma też dodatkową właściwość, a mianowicie jest grzybobójczy. Usuwanie pleśni z pomocą octu jest niezwykle proste. Wystarczy zmieszać go z wodą w proporcji 1:1 i spryskać zaatakowaną powierzchnie. Mieszankę zostawiamy na 30-40 minut, a następnie myjemy powierzchnie ciepłą wodą.
Wybielacz i proszek do prania
Pleśń w domu z powodzeniem można również usunąć wybielaczem zmieszanym z proszkiem do prania. W tym celu należy zmieszać ok. 1/2 szklanki wybielacza z 1/3 szklanki proszku oraz 3-4 litrami wody. Taką miksturę należy nałożyć na ścianę, którą następnie trzeba porządnie wyszorować. Na koniec wystarczy przetrzeć powierzchnie ciepłą wodą.
Olejek z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego to naturalny środek dezynfekujący, który może pomóc w walce z pleśnią we wczesnych stadiach infekcji. W tym celu wymieszaj łyżkę olejku w szklance wody i zaaplikuj za pomocą pędzla na zainfekowaną powierzchnię. Pozostaw na 2-3 doby, a następnie umyj ciepłą wodą i osusz. Olejek herbaciany można kupić w sklepie zielarskim za ok. 8-10 zł, a więc za niewielkie pieniądze będziemy w stanie pozbyć się grzyba.
Jak usunąć plamę po pleśni ze ścian?
Po pozbyciu się pleśni na ścianach często zostają po nich nieestetyczne plamy. Jak się ich pozbyć? Można spróbować taniej, domowej metody. Z uporczywymi zabrudzeniami powinna poradzić sobie woda utleniona. Sposób czyszczenia z jej użyciem jest alternatywą dla mocnych chemicznych środków, które są niebezpieczne dla środowiska i mogą powodować podrażnienia u ludzi.
Woda utleniona
Woda utleniona jest używana do wielu celów, a jednym z nich jest usuwanie plam. W celu pozbycia się plam z pleśni wystarczy zmoczyć je wodą utlenioną i poczekać 10-20 minut. Następnie ścianę trzeba wyszorować i umyć ciepłą wodą.
Proszek do prania
Plamy po pleśni można również szorować z pomocą proszku do prania. W tym celu najlepiej stworzyć z niego gęstą pastę, dodając do połowy szklanki proszku nieco wody. Taką mieszankę zostawia się na kilka minut na plamie, a następnie miejsce czyści się szczotką. Na koniec ścianę trzeba przemyć wodą, a następnie zdezynfekować, np. octem lub specjalnym preparatem pleśniobójczym. Po wyschnięciu powierzchni powinno się również naprawić ewentualne ubytki i uszkodzenia powstałe podczas intensywnego szorowania.
Jak możemy zapobiegać pleśni w domu?
Pleśń w domu nie musi być problemem. Wystarczy odpowiednio zadbać o mieszkanie, a nieproszony gość z pewnością się w nim nie pojawi. Czy profilaktyka w tym zakresie jest trudna? Zdecydowanie nie, a jej stosowanie nie powinno być obciążające dla domowników.
Sposoby zapobiegania pleśni:
- Częste wietrzenie mieszkania.
- Kupno urządzenia pochłaniającego wilgoć.
- Suszenie prania w suszarce energooszczędnej.
- Mycie podłogi niezbyt mokrym mopem.
- Dbanie o czystość i suchość powierzchni.
- Zainwestowanie w system wentylacji.
Jeżeli powyższe metody zawiodą, przyczyną powstawania pleśni są najprawdopodobniej wady konstrukcyjne. W takim przypadku nie pozostaje nic innego jak skonsultowanie się ze specjalistą i określenie przyczyny nadmiernej wilgoci. Mogą to być mosty termiczne, zła izolacja lub nieszczelny dach. Po zlokalizowaniu problematycznych miejsc powinno się je naprawić, a tym samym zapobiec pojawianiu się grzybów.
FAQ
Jakie są różnice pomiędzy pleśnią a grzybem?
Pleśń jest mniej inwazyjna i występuje tylko na wierzchu zaatakowanej powierzchni. Grzyb domowy jest bardziej destrukcyjny i wnika w głąb materiałów, powodując ich destrukcję.
Jak domowym sposobem szybko usunąć pleśń?
Do najefektywniejszych domowych sposobów usuwania pleśni należy spryskanie zaatakowanej powierzchni roztworem octu. Mieszkankę przygotowuje się mieszając ocet z wodą w proporcji 1:1.
Czy można zapobiegać powstawaniu pleśni?
Zapobieganie powstawaniu pleśni polega na utrzymywaniu niskiej wilgotności w pomieszczeniach. Mieszkanie należy często wietrzyć i nie pozostawiać w nim dużej ilości wody na podłodze i blatach oraz mokrych ubrań.